Donald Trump 100 százalékos adóval fenyeget minden Amerikán kívül készített produkciót, Muhi András producer, a Magyar Filmművészek Szövetsége elnöke pedig elmagyarázza, mit is jelenthet ez ránk nézve.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Donald Trump amerikai elnök most éppen a külföldön készült filmek megadóztatását lengette be, egy, az általa eddig is hivatkozási pontként tekintett, 1977-es, a nemzetközi kereskedelmet vészhelyzeti időszakban szabályozó törvényre hivatkozva.
„Felhatalmazom a Kereskedelmi Minisztériumot, hogy azonnal vessenek ki 100 százalékos vámot az országunkba érkező összes külföldön gyártott filmre” – írta Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi médiájában, a Truth Socialon. Most éppen Jediként, miután korábban pápának ábrázolta magát.
A dolog furcsasága, hogy az amerikai törvények szerint a film nem árunak, hanem szolgáltatásnak minősül, ráadásul mai, digitalizált formájában át sem lépi az országhatárt, ami minden vám technikai kiindulópontja. Ahogy az indoklás is furcsa, hiszen Trump "attól fél", hogy a külföldön készült produkcióba propaganda üzenetet csempésznek, bár a valós, sokkal érthetőbb indok az amerikai munkahelyek védelme. Nemzetközi jogászok ennél fogva már most kételyeiket fogalmazták meg, de tudjuk, hogy Trump erőből politizál, számára a törvényi szabályozás másodlagos kérdés. Ahogy azt is tudjuk, első bejelentései vajmi ritkán valósulnak meg.
Akárhogy is alakul a dolog, egészen biztosan kihat a magyar filmgyártásra is, ahol az elmúlt években számos olyan amerikai szuperprodukció készült, mint a Dűne 2, a Szárnyas fejvadász 2049, a Z világháború, a Mentőexpedíció, A brutalista, az Alien: Romulus vagy a legutóbbi Amerika Kapitány-film, de a nagy sorozatgyártók is gyakran megfordulnak itt a Netflixtől (Vaják, Árnyék és csont, Russian Doll, A korona) a Paramounton (Continental, Halo, Az elmeorvos) át a Disney-ig (Titkos invázió), az Amazonig (Jack Ryan) vagy az HBO-ig (A farkas gyermekei). Az amerikaiak az olcsó, de minőségi munkaerő és az itt igénybe vehető, jelenleg 30 százalékos adókedvezmény miatt dolgoztatnak itt - vagy más európai országokban.
Arról, miként hathat ki mindez a hazai filmiparra, Muhi András producer, a Magyar Filmművészek Szövetsége elnöke nyilatkozott a Trend FM-nek, ezt idézzük mi is.
Trump elnökké választása után három hollywoodi “nagykövetet” jelölt ki Jon Voight, Mel Gibson és Sylvester Stallone személyében, akiket “üzleti lehetőségek népszerűsítésével” bízott meg az álomgyárban, amelyet egy “nagyszerű, de problémákkal teli” helynek nevezett. Eddig nem sokat lehetett hallani róluk, de Voight éppen a minap tett le egy viszonylag kreatív akciótervet az elnök asztalára - abban a védővámok használatát csak minimális mértékben javasolta a színész, de az élet és saját elnöke hamar rácáfolt. Persze, amennyiben megvalósul ez az új terv, amiről semmit sem lehet tudni, és amiről az amerikai kormányzat is sietett kijelenteni, jelenleg csak egy elképzelés.