Az aktuális rész ismertetője: A mai adásban a Mária-szakadéknál érünk be a Vértesbe, hazánk egyik legnagyobb mértékben összefüggő erdőséggel borított hegyvidékére. Városok, falvak, csak a szélein vannak, belsejében csak egy-két község bújik meg. Az erdős hegység a magyar állam kialakulásának, megszilárdulásának első évszázadaiban bástyaként védte a nyugat felől érkező támadások elől a fővárosokat: Esztergomot, Fehérvárt, Budát. A lombok árnyékában kapunk ízelítőt a tájfutás szépségeiről Monspart Saroltától. A tájfutókon túl, a turistáknak, kirándulóknak is hasznos információkat hallhatunk a kullancsokról, majd folytatjuk utunkat a Vitányi vár, Szarvaskút, Mátyáskút, Várgesztes, Kőhányáspuszta, majki kolostor, Oroszlány, Kápolnapuszta és Csókakő útvonalon.
A műsor ismertetése:
A Másfélmillió lépés Magyarországon stábja kétévnyi előkészítő munkát követően, 1979. július 31-én indult neki az Országos Kéktúra megtételének annak akkori keleti végpontjától, a Nagy-Milictől. A túra összesen több mint ezer kilométer megtétele után az Írott-kőnél végződött. A hónapokig tartó gyaloglás és forgatás alatt sok települést, számtalan tájat, szokást, érdekes embert mutattak meg azon céllal, hogy kedvet csináljanak a túrázáshoz, illetve Magyarország megismeréséhez. A sorozatban előforduló települések, helyek, műemlékek és egyéb érdekességek történetét, nevezetességeit a helyieken túl több állandó szakértő (akik egyben a túrázó csapat tagjai is voltak) igyekezett bemutatni; Dercsényi Balázs a műemlékeket, Juhász Árpád a helyszínek geológiáját, Paládi-Kovács Attila a néprajzot és Dr. Pócs Tamás a növényeket.
A siroki vártól indul a csapat és a keleti gerinc megmászásával nem is érint több települést egészen addig, ameddig az ország legmagasabb csúcsára, a Kékestetőre nem érkezik. Innen Galyatető, Mátraszentimre, Mátraszentlászló, Mátraszentistván volt az irány majd már lefelé haladva Ágasvár, Mátraverebély.
Hozzászólások