Amerikában jártunk. Mestersége címere... / Tobak Ferenc népzenész

ismeretterjesztő filmsorozat, 9. rész, 30 perc

Értékelés:

8 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

8 szavazatból
Szerinted?

Az aktuális rész ismertetője: Világhírű magyarok történetei. Csizmár Edina és Ancsics Csaba Amerikában forgatta sorozatát. Az amerikai kontinensen a tudomány, a kultúra, és a történelemi emlékezés fontos magyar szereplői élnek. Akik sokat tesznek a magyar szellemi és kulturális örökség továbbadásért. E kiemelkedő életutak megismerése a diaszpóra életében is fontos az identitás megőrzésében. Akik nem csak a hazai, hanem a világtörténelemben is otthagyták a nyomukat. A világhírű amerikai, kanadai magyarság, pedig ha kell tudásukkal, kapcsolatrendszerükkel segítik az anyaországot. Sorozatunkban azokat a portrékat, az életutakat mutatjuk be, akik kimagasló és eredményes munkát értek el egy-egy tudományos-, kulturális területen, s közben magyarságukra is büszkék. Tobak Ferenc magyar népzenész, aki dudásfesztivált szervezett az óceán partján. Zenetanárokkal konzultált, könyvtárakban búvárkodott, mígnem rátalált egy hangszeres magyar népzenét tartalmazó lemezre, amelyen dudafelvételek voltak. Első dudáját asztalos barátja faragta. Azóta kitanulta a hangszerkészítést és dudákat készít a tengerentúlon.

A műsor ismertetése: A világhírű magyarok története
Magyarok a hollywoodi filmgyártásban. Az amerikai mozi klasszikus korszakában nemcsak a filmbirodalmak alapítói között találunk magyarokat, hanem a filmkészítés majd minden területén. S ez, ma sincs másként. Gondolták volna, hogy Audry Hepburn My Fair Ladyben szereplő ruháját, aki újrakreálta, az is magyar volt? Megismerhetik Dobos Istvánt, a Warner Brothers Studios Costume Department munkatársát, akinek kollégái szerint varázskeze van. A sorozat negyedik részében egy kicsit a kulisszák mögé nézünk be.

Egyéb epizódok:

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
10/10
Traumatológus 2023 nov. 26. - 12:39:38 10/10
Honnan jöttek, hogy választottak akár többször is pályát, mivel foglakoznak ma olyan (igen, itt különböző okokból Amerikában élő, de magyar) kutatók, akik közérthetően össze is foglalják azt a területet, amelyen jelentőset alkotnak? Most, amikor egy évben két magyar Nobel-díj is született, remélem, még több embernek, főleg fiatalnak adhat ösztönzést a kutatáshoz. Ehhez az is jó lenne, ha itthon is minél több feltételt meg lehetne ehhez találni, akár nemzetközi együttműködésben is.