Szakonyi Károly az ötvenes évek vége óta publikál - írói pályáját realista stílusú novellákkal és színművekkel kezdte. Nagy sikert arató darabjai közül a legnépszerűbb a számos nyelvre lefordított Adáshiba - amely az eltelt évek alatt sem veszített aktualitásából.
A megírás óta eltelt idő alatt "a darab alá csúszott a valóság", az akkor még csak kezdődő TV-őrület mára a mindennapi élet legjellemzőbb eleme tett.
A darab története egyszerű: a Bódog-család legkisebb fiuk, Imrus születésnapját ünneplendő gyűlnek össze. Albérlőjükhöz, az Emberfi nevű titokzatos fiatalemberhez halász-forma barátja érkezik - ebben a hónapban már a tizenkettedik - de ez senkinek nem tűnik föl. A család ugyanis a TV-t nézi. Átjön tolószékhez kötött szomszédjuk. Senki nem törődik senkivel, nem veszik észre a furcsa fiatalember csodatételeit sem - a vizet borrá változtatja, a béna szomszéd gyógyultan áll föl tolószékéből - , csak akkor jönnek izgalomba, mikor az kikapcsolja a Tv-t, akkor is csak azért, mert nem tudnak szerelőt keríteni. A Krisztosz nevű hosszú hajú fiatalember föladja: megszünteti az adáshibát, és távozik. Mindenki visszaül a TV elé, észre sem veszik, hogy legkisebb fiuk, Imrus is elmegy - úgy érezve valahol másutt kell megkeresnie a maga üdvösségét.
A(z) Pécsi Nemzeti Színház előadása
Hozzászólások