1971-ben Szolnokon Székely Gábor, Kaposváron Zsámbéki Gábor Csehov Sirályával nyitotta meg a színházi évadot. Az akkori előadások óhatatlanul egyfajta hitvallásként, programhirdetésként is értelmezhetőek. Székely Gábor ezt meg is fogalmazta az akkori műsorfüzetben: „A Sirály színpadra állítása nem egyszerűen soron következő művészi feladat, bár annak is szép és felemelő. Több: személyes vallomás a leghőbb művészi vágyamról és elképzelésemről: a korszerű, tartalmi és formai megújulásra mindig kész színházról vallott rendezői ars poeticám kifejezésének lehetősége”.
Az Oroszország-szerte híres színésznő nyaralni érkezik bátyjához és fiához a vidéki családi birtokra. Magával hozza élete párját, a híres és sikeres írót. A kellemesnek induló nyár fölkavarja a szenvedélyeket. Az íróba beleszeret a helyi földbirtokos színésznőnek készülő lánya, aki eddig a színésznő fiával képzelte el a jövőjét. A szerelemféltés és a meg nem értett vágyak, a „mindenki mást szeret” komédiája a Sirály. Csehov remekműve mélyén egy Hamlet-ihlette történet húzódik. Ugyanakkor a mű vádirat a tehetségtelenség, a középszerűség ellen.
Székely Kriszta generációjának legtehetségesebb, leginvenciózusabb és legnépszerűbb színházrendezője. Megannyi szakmai díjat tudhat már magáénak: a legjobb rendezés díj Ibsen Nórájáért, A kaukázusi krétakörért. 2017-ben a legígéretesebb pályakezdő díját is megkapta – valamint a nézők kitűntető figyelmét.
Fél évszázaddal, pontosan ötven évvel a szolnoki bemutató után a most felújított Szolnoki Szigligeti Színház épülete Székely Kriszta rendezésében Anton Pavlovics Csehov Sirály című komédiájával nyílt meg 2022. február 25-én.
A(z) Szigligeti Színház előadása
Hozzászólások