Tosca és a rendőrfőnök, Scarpia hamarosan újra találkoznak a palota kápolnájában. Itt a kormány tart épp győzelmi ünnepséget arra a hírre, hogy Napoleon vereséget szenvedett. Az ünnepségen Tosca is részt vesz, mint énekesnő. A rendőrfőnök levélben értesítette őt, hogy szereplése után feltétlenül keresse fel.
Mindeközben Scarpia emberei átkutatták Cavaradossi nyaralóját, ahol Angelottit nem sikerült megtalálniuk, viszont magukkal hozták a festőt. Ekkor érkezik meg Tosca is. Szerelme szeméből rögtön kiolvassa a kérést: ne áruljon el semmit Scarpiának! Ám Scarpia kínzókamrába veti a festőt, s Tosca - szerelme egyre gyötrelmesebb kiáltásait hallva - megtörik, s elárulja a titkos búvóhelyet a nyaralóban. Cavaradossi hát megszabadul a kínzástól, de mikor megtudja, hogy ez Tosca árulásának köszönhető, felháborodva taszítja el magától kedvesét. Ekkor váratlanul egy hírnök érkezi a hírrel, hogy Napoleon győzött az osztrák hadak felett. A hírre a festő boldogan kiáltja el magát, s ezzel végleg elárulja magát a rendőrfőnök előtt. Scarpia börtönbe veti, s másnap reggeli kivégzést rendel el.
Tosca kétségbeesik, de mindent megpróbál szerelme megmentéséért. Mikor megkérdezi Scarpiát, mennyi pénzért hajlandó elengedni Cavaradossit, az nyíltan így válaszol: "Úgy? Hát eladónak hitt? Jó, de hát az ilyen bájos asszony nem pénzen vesz meg engem!" Tosca előtt világos hát a választás: kedvese vagy meghal, vagy elfogadja a zsarnok becstelen ajánlatát, s megmenti szerelme életét. Mi mást választhatna, mint az utóbbit? Scarpia azonban nem engedi azonnal szabadon a festőt. Elhiteti Toscával, hogy, ha az övé lesz, másnap a kivégzőosztag vaktöltényt fog csak használni, Cavaradossinak csak el kell majd játszania, mintha meghalna.
A(z) Kolozsvári Magyar Opera előadása
Hozzászólások