Több mint 25 éve készült, mégis aktuálisabb, mint valaha.
Megírtuk már egyszer, melyik az a 10 sci-fi, amelyet ki nem állhatnak a tudósok – lássuk most az ellenpéldát! A Far Out Magazine állítása szerint a tudományos közösség, és azon belül is a NASA által leginkább elismert sci-fi a Gattaca (1997). Andrew Niccol filmjének főszereplője Vincent, egy örökletes betegséggel küzdő férfi, aki a kerekesszékbe kényszerült Jerome személyazonosságát felvéve próbál űrutazóvá válni a Gattaca Űrkutatási Vállalatnál. A történet egy olyan világban játszódik, ahol a genetikai manipuláció révén a szülők meghatározhatják gyermekeik tulajdonságait, és ez a társadalmi státuszt és karrierlehetőségeket is befolyásolja. A film tudományos hitelességét és etikai kérdésfelvetéseit a NASA is méltatta, kiemelve, hogy a Gattaca reális képet fest egy genetikai alapú társadalomról.
A Gattaca címválasztása is tudományos utalásokat hordoz: a cím betűi (G, A, T, C) a DNS négy nukleotidját jelölik. A film relevanciája az évek során csak nőtt, ahogy a genetikai technológiák fejlődése és az ezzel kapcsolatos etikai dilemmák egyre aktuálisabbá váltak. A történet középponti kérdése, hogy mennyire határozza meg az emberi életet a genetikai örökség, ma is élénk vitákat vált ki.
A NASA a Gattaca mellett két másik filmet is kiemelt tudományos pontosságuk miatt: a Kapcsolat (1997) és a Metropolis (1927) című alkotásokat. A Robert Zemeckis által rendezett Kapcsolat egy rádiócsillagász történetét meséli el, aki elsőként észlel földönkívüli rádiójelet. Fritz Lang klasszikusa, a Metropolis, egy erősen osztályalapú társadalmat ábrázol, ahol a gazdagok és a szegények közötti szakadékot egy megváltó próbálja áthidalni. Mindkét film előrelátó módon tárgyalja a társadalmi és technológiai kérdéseket, amelyek ma is relevánsak.

Természetesen olyan alkotásokról van szó, ahol a tudomány központi szerepet kap, csakhogy nem a megfelelő tálalásban, rengeteg hibával vagy adott esetben a rosszfiúként beállítva.
Ez is érdekelhet
Via: Far Out