Színház

Woyzeck

előadás, 2018.

Értékelés:

15 szavazatból
Szerinted?

Georg Büchner befejezetlen drámája valós eseményen alapul: 1821-ben, Lipcsében, Johann Christian Woyzeck borbély, több késszúrással megölte barátnőjét. A korabeli közvéleményt évekig lázban tartotta a latolgatás, beszámítható-e vajon Woyzeck, valójában mi vitte őt rá erre a gyilkosságra.

George Büchner mindössze 23 éves volt, amikor 48 filmszerű képben, valós történetek alapján megfogalmazta a kiskatona tragédiáját. Költői vízióiban szinte már expresszionista eszközökkel rajzolja meg a tébolyba és gyilkosságba kergetett szerencsétlen főhős alakját, valamint azt a környezetet, melynek lakói, többek között a szadista Kapitány, a tudományos fantazmagóriákkal bíbelődő Doktor, a nőcsábász Ezreddobos, valamint Marie, a prostituálódó leányanya, egyre mélyebbre kerülnek az őket /is/ mozgató társadalmi rendszerben.

A háborút és az őt körülvevő világot megemészteni nem képes kisember „papírhajó az óceán közepén” – a jelen előadás fő mottója, legalábbis ez. Sorsukra hagyatva, az eszét vesztő hős és az őt övező szűkszavú, lecsupaszított karakterek mind a békétlenséget övező örök szorongás, az ösztönök megborulásának és a szerelem elkorcsosulásának egészét adják ki. Mindazonáltal, a kiút és a megváltás folyamatosan karnyújtásnyira van a főhőstől, ám a tragikus kifejlet pont ebből a közelségből származik: Woyzekre, akár egy megrészegült cirkuszi artistára, egyre jobban hat a gravitáció, míg végül a zuhanás elkerülhetetlenné válik.

A fiatal alkotócsapat Büchner művén keresztül keresi a választ arra, hogy mai „plakátmagányunkban”, kitalált ideák között, képesek vagyunk-e újra felismerni és megélni érzelmeinket és emberségünket. Valamint nagy kérdés az is, vajon melyek azok az ideák, melyek természetünkből fakadóan követendők, és nem egy mesterséges társadalmi folyamat negatív produktumai.

„Vannak alkalmak, melyek, hogy úgy mondjam, túl jelentősek ahhoz, hogy kihasználják őket; akadnak dolgok, melyek semmi máson, egyedül magukon szenvednek hajótörést.” - Franz Kafka

A(z) Nemzeti Színház előadása

Bemutató időpontja:

2018. április 11., Nemzeti Színház

Stáblista:

ápr. 30.
  • Kaszás Attila Terem
máj. 03.
  • Kaszás Attila Terem
máj. 30.
  • Kaszás Attila Terem

Hozzászólások

10/10
Tomaki febr. 23. 00:25:28 10/10
Jó ennyi tehetséges fiatalt együtt látni. Szerintem a színészek legalább annyira élvezik a saját játékukat, mint mi, nézők. A történet korunk aktualitásaival átszőve is átjött az eredeti mondanivaló. Nálam minden (színészi játék, rendezés stb) csillagos ötös, ami itt 10/10!
9/10
A Jobbik Részem 2023 dec. 10. - 16:45:55 9/10
Az előadók láthatóan élvezik. Mindent beleadnak. Talán presztízst is csináltak abból a próbákon, hogy kinek van vadabb "képe", amit a színpadon eljátszthat, eljátszhatnak. Teljesen a XXI. században játszódik, teljesen mai az üzenet is. A kiszólások kemények, az első sorban ülők kiemelten élvezik a látványt és "élvezik", hogy tetszés szerint bevonják őket a darabba. A XXI. századi káosz a színpadon egységes látványban jelenik meg, egységes a káosz. Nagyon durva látni, hogy 1821 és 2021 között mi történt Németországgal. És a művér is profi: ami az agyról a fehér ingemre fröccsent a második sorban, well, azt nem lehet kimosni. Hiteles a rendezés, hitelesek a színészek és hiteles a művér is.
10/10
pistipistipisti 2018 máj. 30. - 10:35:29 10/10
Zseniális előadás!!!!