sPORT

Egy-egy Juventus-gól után Olaszország nyerte a büntetőpárbajt Spanyolország ellen

Nem volt előzmény nélküli a spanyol-olasz tizenegyespárbaj, hiszen a 2008-as Európa-bajnokság bécsi negyeddöntőjében 0-0-ás döntetlent követően a spanyolok nyerték az idegek harcát, majd az Európa-bajnokságot is. Kedden este a londoni Wembley-stadionban egy-egy gól után jutottak el a csapatok a végjátékig.

A két csapat 38. alkalommal találkozott egymással, az örökmérleg pedig továbbra is teljesen kiegyenlített: 11-11 olasz és spanyol győzelem mellett a mostani volt a 16. döntetlen.

Luis Enrique, a spanyolok szövetségi kapitánya meglepetésre kihagyta a kezdőcsapatból az eddig minden összecsapáson ott szereplő Álvaro Moratát, helyére a Real Sociedad játékosa, Mikel Oyarzabal került. Az olaszoknál csak a súlyos sérült Leonardo Spinazzola hiányzott a megszokott együttesből, őt Emerson váltotta.

A Juventus hátvédje, Giorgio Chiellini 17. Eb-mérkőzésén lépett pályára, ezzel beállította a legendás kapus, Gianluigi Buffon olasz rekordját.

Az olasz válogatott a mérkőzés elején már az ellenfél térfelén letámadta a spanyolokat, akik több kisebb helyzetet kialakítottak, de Unai Simón rossz kijövetelénél a kontrákban bízó olaszok előtt is adódott lehetőség.

Forrás: Getty Image

 

A 25. percben Dani Olmo tizenhatoson belüli próbálkozásánál kellett az első bravúrt bemutatnia Gianluigi Donnarummának, az olaszok pedig szinte semmit nem tudtak megvalósítani az Eb korábbi szakaszában látott lendületes játékukból.

A spanyolok irányították a mérkőzést – a Squadra Azzura játékosainak 44 percig kapura lövési kísérlete sem volt, akkor Emerson a felső lécet találta el -, de gólt ők sem tudtak szerezni.

Federico, Chiesa, Forrás: Getty Image

 

A fordulás után Sergio Busquets kapu fölött elszálló lövése jelentette az első komolyabb veszélyt, majd egy perccel később Federico Chiesa kísérleténél kellett a mérkőzés során először védenie Simónnak. Az olaszok egy gyors kontra végén, a mérkőzés képe alapján némileg váratlanul megszerezték a vezetést.

60. perc: Donnarumma indított el egy olasz kontrát, a labda egy passz után a bal oldalon felfutó Insignéhez került, aki Immobilét akarta indítani, és bár Laporte becsúszva menteni tudott, rövid felszabadítására Chiesa(Juventus) csapott le és egy csel után, 12 méterről a kapu bal oldalába tekert (0-1).

Az utolsó húsz percre mindkét szövetségi kapitány cserékkel frissített együttesén, Enrique tanítványai továbbra is támadásban maradtak, és bár az olaszoknak is volt helyeztük, a spanyolok megérdemelten egyenlítettek.

80. perc: Morata, Dani Olmo, majd megint Morata (Juventus) volt a labda útja, utóbbi három ember között kapta azt vissza és 10 méterről a rövid sarokba gurított (1-1)

Dani Olmo Carvajal a spanyol válogatott legjobb játékosa volt ezen a mérkőzésen, ám a 23 éves középpályás még egyetlen percet sem játszott a spanyol első osztályú labdarúgó-bajnokságban. Dani Olmo miután az RCD Espanyol és a Barcelona ifjúsági csapataiban nevelkedett 2014-ben csatlakozott a Dinamo Zagreb akadémiájához. 16 évesen mutatkozott be a horvát bajnokságban, fél évvel később már az első gólját is megszerezte. Olmo a Dinamo Zagrebben 80 mérkőzésen 20 gólt szerzett, majd 2020. február 25-én az RB Leipzighez szerződött.

Alvaro Morata, Forrás: Getty Image

 

A folytatásban a spanyolok játszottak lendületesebben, de újabb gólt a rendes játékidő végéig nem tudtak szerezni.

Forrás: Getty Image

 

A ráadásban ugyan csökkent az iram, továbbra is a 2008-ban és 2012-ben Eb-győztes spanyolok tettek többet a győzelemért, ám hiába kerültek oda többször is Donnarumma kapuja közelébe, tizenegyespárbaj döntött a fináléba kerülésről.

Tizenegyespárbaj:

Locatelli jobb alsó sarokba tartó lövését védte Simón.
Olmo a kapu jobb felső sarka fölé lőtt.
Belotti a jobb alsó sarokba bombázott (1-0).
Gerard Moreno balra, magasan meglőtt labdáját nem tudta védeni Donnarumma (1-1).
Bonucci magabiztosan lőtt a bal alsó sarokba (2-1).
Thiago Alcántara a jobb alsó sarkot választotta, Donnarumma a másik irányba vetődött (2-2).
Bernardeschi magabiztosan lőtte a labdát a bal felsőbe (3-2).
Morata bal alsó sarok felé tartó lövését védte Donnarumma.
Jorginho laza mozdulattal a bal alsó sarokba lőtt, eldöntve a továbbjutást (4-2).

Labdarúgó Európa-bajnokság, elődöntő:

Olaszország-Spanyolország 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) – tizenegyesekkel: 4-2
London, Wembley Stadion, 57 811 néző, v.: Felix Brych (német)
Gól: Chiesa (60.), illetve Morata (80.)
Olaszország: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Tolói, 74.) – Barella (Locatelli, 85.), Jorginho, Verratti (Pessina 74.) – Chiesa (Bernardeschi, 107.), Immobile (Berardi, 61.), Insigne (Belotti, 85.)
Spanyolország: Unai Simón – Azpilicueta (Llorente, 85.), Eric García (P. Torres, 109.), Laporte, Jordi Alba – Koke (Rodri, 70.), Busquets (Thiago Alcántara, 106.), Pedri – F. Torres (Morata, 61.), Oyarzabal (Moreno, 70.), Olmo.

Szerdán a Wembley mellett Wimbledonra is figyelnünk kell

Fucsovics Márton hétfői szenzációs győzelméről mi is tudósítottunk. A magyar teniszező szerdán helyi idő szerint 13:30-kor (magyar idő szerint 14:30) kezd a wimbledoni centerpályán a világelső Novak Djokovics ellen. A találkozó az Eurosport Playeren élőben követhető!

A nem hivatalos füves pályás világbajnokságon, a Wimbledonban ötszörös győztes (2011, 2014, 2015, 2018, 2019) szerb teniszező és a Grand Slam tornán először negyeddöntős magyar játékos karrierjük során harmadszor csap össze. 2018-ban a US Open első fordulójában Djokovics 6:3, 3:6, 6:4, 6:0 arányban nyert Fucsovics ellen, egy évvel később Dohában Marci 6:4 arányban megnyerte az első játszmát, ám Nole fordítani tudott (6:4, 6:1).

Fucsovics Márton 2010-ben Wimbledonban megnyerte a juniorok versenyét, akkor a fináléban az ausztrál Benjamin Mitchell ellen 6:4, 6:4 arányban győzött. Ezzel párhuzamosan Babos Tímea az amerikai Sloane Stephensszel párosban nyert a junior lányok versenyében.

Azóta 11 év telt el

Fucsovics 2011 és 2016 között Wimbledonban öt alkalommal a selejtezőből próbált feljutni a főtáblára, de sajnos ez egyszer sem sikerült a magyar teniszezőnek. 2017-ben és 2018-ban a főtábla első fordulójában kapott ki, míg 2019-ben a második fordulóban szenvedett vereséget.

A hétfői Andrej Rubljov elleni győzelem után Fucsovics mosolyogva nyilatkozott.

„Szerintem most már híres leszek otthon. Ez nagy dolog, sőt, hatalmas dolog. Persze most nem azon gondolkozom, hogy mi lesz Magyarországon a hírekben, mit mondanak majd rólam az emberek. Megtanultam már, hogy jobb a földön maradni, koncentrálni a következő meccsre, és csak a teniszre koncentrálni. Szerintem ezeket már elég profin csinálom”

– magyarázta Fucsovics, aki következő ellenfeléről is mondott pár szót.

„Nyilvánvalóan ő az egyik legnagyobb játékos, számos alkalommal megnyerte ezt a tornát. Nagyon stabil és kiegyensúlyozott az alapvonalról. Élete egyik legjobb formájában van. Nemrég megnyerte a Roland Garrost, most pedig igazán jól játszik. Ez az első alkalom, hogy negyeddöntőbe jutottam Grand Slamen. Remélhetőleg a Centerpályán játszhatok majd, szeretném minden pillanatát kiélvezni.”

Nem tudjuk meddig tart Djokovics és Fucsovics szerdai negyeddöntője, ám ők ketten a találkozó után akár ellátogathatnak a Wembley-stadionba is, ahol

a labdarúgó Európa-bajnokság második elődöntőjében Anglia és Dánia csap össze

A dánok két vereséggel kezdték a kontinensbajnokságot, Christian Eriksen szerencsés kimenetelű “balesete” után kikaptak Finnországtól, majd Belgiumtól is. Dánia Oroszország legyőzése után lépett tovább a legjobb 16 közé, majd az egyenes kieséses szakaszban elbúcsúztatták Walest és Csehországot is.

Forrás: Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images

 

Anglia mérlege csak azért nem makulátlan, mert Gareth Southgate csapata 0-0-ás döntetlent játszott Skóciával, ám figyelemre méltó, hogy a háromoroszlános csapat öt Eb-mérkőzésen sem kapott gólt, az angolok gólaránya: 8-0! Eddig a csapatkapitány Harry Kane és Raheem Sterling is három-három gólt szerzett, hozzájuk csatlakozott Jordan Henderson és Harry Maguire egy-egy találattal.

Anglia és Dánia az 1980-es Eb-selejtezőben futott össze egymással; Anglia 4-3-ra nyert a régi Parken-stadionban, majd odahaza egy góllal múlta felül Dániát. A két találkozón Kevin Keegan háromszor volt eredményes. A következő Eb-selejtező sorozatban egy 2-2-es koppenhágai döntetlen után Dánia Allan Simonsen büntetőjével nyert a régi Wembley-stadionban. A dán kapuban Ole Kjaer kivédett minden angol lövést.

A két csapat azon az 1992-es Európa-bajnokságon – ahol a dánok később megnyerték a tornát – 0-0-át játszott egymás ellen. Tíz évvel később a világbajnokságon Anglia nyert 3-0-ra Dánia ellen, a Japánban rendezett találkozón Rio Ferdinand, Michael Owen és Emile Heskey volt eredményes.

Legutóbb a Nemzetek Ligájában játszott egymással a két csapat, a koppenhágai 0-0-ás döntetlen után a dánok Christian Eriksen büntetőjével nyertek a Wembley-stadionban…

A labdarúgó Európa-bajnokság góllövőlistája

5 gólos: Cristiano Ronaldo (portugál), Schick (cseh)
4 gólos: Karim Benzema (francia), Emil Forsberg (svéd), Romelu Lukaku (belga)
3 gólos: Kasper Dolberg (dán), Harry Kane (angol), Robert Lewandowski (lengyel), Álvaro Morata (spanyol), Haris Seferovic (svájci), Xherdan Shaqiri (svájci), Raheem Sterling (angol), Georginio Wijnaldum (holland)

Forrás: eurosport.hu/MTI/wimbledon.com