5 elképesztő forgatási legenda – és valóságalapjuk

  • PORT

Számtalan történet övezi egy film elkészültét. Vannak kifejezetten hajmeresztőek is, ám ezek nem mindig igazak.

Aki szereti a filmeket, az minden bizonnyal szereti a forgatásról szóló sztorikat is, és a legizgalmasabbak azok a legendák, amik szinte már hihetetlenek. Valószínűleg azért, mert tényleg azok, vagy legalábbis nem úgy igazak, ahogy előadják őket. Következzen öt városi legenda filmforgatásokról, és hogy mi is belőlük az igazság.

 

Három férfi és egy bébi, meg egy kísértet

A legenda: A Három férfi és egy bébi című 1987-es vígjátékban, kb. egy órával a film kezdete után Jack Holden (Ted Danson) édesanyja (Celeste Holm) megcsodálja a kis unokáját. Mikor kiveszi a mózeskosárból, az egyik ablak függönye mögött pár pillanatra látszik egy rejtélyes alak, akinek elvileg semmi keresnivalója ott. Többek szerint egy kísértetet rögzített a kamera, mi több, egy kisfiú kísértetét, aki abban a házban lett öngyilkos. Ezért állt üresen a ház a forgatási idején.

A valóság: Na most, az nem is ház, hanem díszlet, amit Torontóban építettek fel. A titokzatos alak pedig Holden cilinderes, frakkos kartonfigura mása – azért furcsa, mert a jelenetet, amiben szerepel a kellék, végül kivágták a filmből.

 

A légdeszka létezik!

A legenda: Miután 1989-ben bemutatták a Vissza a jövőbe második részét, minden gyerek az ott látható Mattel légdeszkát kereste a boltokban, de hiába. Pedig minden jel arra utalt, hogy létezik, sőt, még Michael J. Fox és a rendező, Robert Zemeckis is azt mondta, hogy a légdeszkák valódiak, csak azért nem lehet megvásárolni, mert a szülői szervezetek aggódnak, hogy a gyerekek megsérülnek a használatuk közben.

A valóság: Zemeckis végül maga vallotta be, hogy a film összes repülő jelenetét speciális effektusokkal hozták létre.

 

Halál az arénában

A legenda: Az 1959-es Ben Hur szekérversenye a filmtörténelem egyik legemlékezetesebb és legdrágább jelenetsora: a kilencperces szekvenciára 4 millió dollárt költettek, ami mai értéken kb. 34 millió dollárt jelent. Ehhez a jelenethez kapcsolódik egy makacs városi legenda, miszerint a forgatás során az egyik kaszkadőr meghalt, és ez a filmben is látható, hiába kérte az özvegye, hogy vágják ki.

A valóság: Egyetlen hivatalosan is feljegyzett haláleset történt a Ben Hur 1958-as forgatás során: a film egyik producere, az 54 éves Sam Zimbalist hunyt el szívrohamban.

Ez is érdekelhet

5 bizarr dolog, ami véletlenül került bele a filmekbe

Azóta viszont majdnem olyan híres lett, mint maga a film.

Lássuk!

 

A festékbe fulladt nő

A legenda: A James Bond-franchise harmadik filmjében, az 1964-es Goldfingerben a címbeli gonosztevő úgy végez az egyik áldozatával, hogy tetőtől talpig befestik arannyal, aminek következtében megfullad. A bemutató idején keringett egy szóbeszéd, hogy a lányt játszó színésznő, Shirley Eaton tényleg belehalt a testfesték viselésébe, mivel az eltömítette a pórusokat, amin keresztül a bőr „lélegzik”. Hogy ezt elkerüljék, a bőr egy kis részét szabadon kellett volna hagyni.

A valóság: A testfestés nem vezet halálhoz, nem lehet megfulladni tőle, legfeljebb túlmelegedhet az ember, de ahhoz is hosszabb ideig kéne viselni. Arról nem is beszélve, hogy Shirley Eaton még ma is él és virul, idén januárban lett 88 éves.

 

A szellemrendező

A legenda: Az 1982-es horrorfilm, a Poltergeist rendezőjeként Tobe Hooper van feltüntetve (ő jegyzi A texasi láncfűrészes mészárlást is), ám széles körben elterjedt hiedelem, hogy a film nagy részét annak producere, Steven Spielberg rendezte. Állítólag Spielberg szerződése a Universal Studios-nál tartalmazott egy olyan kikötést, hogy amíg az E. T., a földönkívüli című sci-fi előkészületeit végzi, nem rendezhet más filmet – a legenda szerint úgy kerülte ezt meg, hogy magát producerként tüntette fel a Poltergeist stáblistáján.

A valóság: Hooper rendezte a filmet, Spielberg a producer és a társ-forgatókönyvíró volt. Igaz, egyes stábtagok azt mondják, hogy ennél azért aktívabban részt vett a forgatáson.

 

(via MentalFloss)