Tényleg megtörtént a Szemtől szemben utcai tűzpárbaja és macska-egér kergetőzése, és valóban volt az amerikai hadseregben egy titkos támaszpont, ahol a gondolatolvasás harctéri bevetésével kísérleteztek.
1. Szemtől szemben (1995)
Michael Mann először az 1989-es L.A. Takedown című tévéfilmjében mesélte el Chuck Adamson és Neal McCauley halálosan veszélyes kergetőzésének történetét, de később a Szemtől szembennel is visszatért ehhez a témához.
Az igazi Neal McCauley az 1960-as rabolt bankot Chicagóban, és bár Mann az 1990-es évek Los Angelesébe helyezte át az eseményeket, számos részlet megegyezik.
A valódi Neal McCauley is az Alcatrazban raboskodott, és a bandája számos rablást végrehajtott, mielőtt látványos tűzharcban csapott volna össze a rendőrséggel, köztük Chuck Adamson nyomozóval. Az igazi McCauley a lövöldözést követő üldözés során meghalt, a Szemtől szembenben viszont túlélte a tűzpárbajt a rendőrökkel, és csak jóval később, egy dramaturgiailag fontos ponton lehelte ki a lelkét. Bár Chuck Adamson karakterét Michael Mann átkeresztelte Vincent Hannára, a veterán zsaru végig technikai tanácsadóként működött közre a forgatáson.
2. Észvesztő (1999)
Winona Ryder ebben a filmben Susanna Kaysent alakítja, egy olyan tinédzsert, akinél borderline személyiségzavart diagnosztizálnak, ezért bekerül a pszichiátriára. Itt találkozik Lisával, egy karizmatikus szociopatával (Angelina Jolie Oscar-díjat nyert ezért az alakításáért), aki gyakran szít lázadást az ápoltak között.
Susanna Kaysen létező személy, és ő maga adta el az emlékiratainak megfilmesítési jogait, csakhogy a rendező, James Mangold szerinte önkényesen ragadott ki részleteket a történetéből.
Ezért Kaysen nyilvánosan is elítélte Mangoldot. Bár a film sztorija csak részben igaz, az Észvesztő így is rá tudta irányítani a figyelmet a nem megfelelő mentálhigiénés kezelések veszélyeire.
3. Kecskebűvölők (2009)
Ez a film Mark Ronson The Men Who Stare at Goats című könyvén alapul, ami az amerikai hadsereg szigorúan titkos Csillagkapu-projektjének történetét meséli el. A Stargate Projectet 1995-ben oldották fel a titkosítás alól, így derült ki, hogy a marylandi Fort Meade adott otthont az 1970-es években azoknak a furcsa kísérleteknek, amelyek során a katonák az olyan természetfeletti jelenségek harctéri lehetőségeit vizsgálták, mint a telekinézis, a jövőbe látás vagy a gondolatátvitel.
A film szereplői és eseményei viszont kitaláltak, a Csillagkapu-projektet csak kiindulópontként használták a készítők, és nem maradt fenn hivatalos forrás arról, hogy tényleg kecskéket bűvöltek volna.
4. Szellemek háza (2018)
Nem sok igaz történeten alapuló horror létezik, de a Szellemek háza pont ilyen. Sőt,
a Winchester-ház valódi története még annál is furcsább, mint ahogyan azt a film bemutatja.
Sarah Winchester (akit Helen Mirren játszott a filmben) ugyanis tényleg a Winchester puskák névadójának, a dúsgazdag fegyvergyáros William Wirt Winchesternek volt az özvegye, akit tényleg bűntudat gyötört amiatt, hogy busás hasznot húztak az általuk gyártott puskák okozta halálesetekből. A gyászoló asszony, akinek az elmeállapota máig viták tárgya, a valóságban is építtetett San Joséban egy labirintusszerű kúriát, állítása szerint azért, hogy elűzze a falak közt kísértő szellemeket... A filmet amúgy tényleg a Winchester-házban forgatták, ami mára a szellemvadászok és filmrajongók kedvelt turisztikai látványossága lett.
5. Az ír (2019)
Martin Scorsese legjobb filmjei mind megtörtént eseményeken alapultak – gondoljunk csak a Dühöngő bikára vagy A Wall Street farkasára! A rendező Az írben is Frank Sheeran történetét mesélte el (őt alakította a CGI-vel megfiatalított Robert De Niro), aki évtizedeken át olyan ismert gengszterek végrehajtójaként dolgozott, mint Jimmy Hoffa és Russel Buffalino. A film legvitatottabb része máig az a jelenet, amelyben Sheeran megöli Jimmy Hoffát, a Buffalino család utasítására.
A valódi Frank Sheerannal ellentétben ugyanis De Niro karaktere a filmben nem ismeri be a tettét, még 30 év elteltével sem.
Az igazi Sheeran viszont nem sokkal a 2003-ban bekövetkezett halála előtt beismerte a gyilkosságot (igaz, ezt a vallomást végül nem fogadták el, így Jimmy Hoffa eltűnése máig megoldatlan rejtély).