Terry Gilliam, Ridley Scott és Alfonso Cuarón filmjeiből sem hiányoznak az ünnepi motívumok.
Mondanánk, hogy semmi sem illik annyira össze, mint a sci-fi és a karácsony, csak ez nem lenne igaz. Ettől függetlenül a karácsony szelleme több klasszikus sci-fit is átjár, és ha túlzás is lenne ezeket egy lapon emlegetni az „igazi” karácsonyi filmekkel, nyomokban karácsonyi elemeket tartalmaznak, vagyis alternatív ünnepi néznivalónak tökéletesek.
Üzenet a Marsról (1921)
Az első brit sci-fi történetesen egy karácsonyi film. A történet ugyanazt a vonalat követi, mint Charles Dickens Karácsonyi ének című műve. Az Üzenet a Marsról főszereplője Horace Parker (Charles Hawtrey), egy szörnyű ember, akit karácsony este egy Marsról érkező hírnök szembesít a gyarlóságaival. Parkernek végig kell végignéznie, hogy családja és barátai milyen borzasztó dolgokat mondanak róla, abban a reményben, hogy meg tudja változtatni az életét.
A Richard Ganthony azonos című színdarabja alapján készült alkotás a klasszikus történetbe belevisz egy sci-fi-csavart is, így a sci-fi, a karácsonyi filmek és a brit klasszikusok rajongói számára ez a tökéletes néznivaló az ünnepi időszakban.
Brazil (1985)
Terry Gilliam zseniális disztópikus szatírája, amely egy végtelenül bürokratikus és elnyomó rendszert mutat be, karácsony idején játszódik. A Jonathan Pryce főszereplésével és Robert De Niro közreműködésével készült film ma már sci-fi-klasszikusnak számít, és bár nem fogunk tőle karácsonyi hangulatba kerülni, az igazi ínyenceknek mindig ünnep, amikor újranézhetik a Brazilt. Ha unod már negédes románcokat és a családi vígjátékokat, akkor ez a film tökéletes választás, mert feje tetejére állítja a műfajt, izgalmas kérdéseket vet fel, szellemes társadalomkritikát fogalmaz meg, és nem mellesleg tartogat a fináléra egy tökéletes csavart.
Az ember gyermeke (2007)
Alfonso Cuarón disztópikus akció-thrillere, amely P. D. James azonos című 1992-es regénye alapján készült, minden idők egyik legelismertebb sci-fije. Három Oscar-díjra jelölték, és olyan A-listás színészek játszanak benne, mint Clive Owen, Julianne Moore és Charlie Hunnam. A film egy olyan korban játszódik, ahol minden nő meddővé vált, de csodával határos módon egyikük mégis teherbe esik. A szeplőtelen fogantatás motívuma miatt ezt a filmet a legkönnyebb karácsonyi példázatként nézni: az új gyermek egy messiás ígéretét hordozza magában az emberiség számára.
Clive Owen és Julianne Moore remek párost alkotnak.
AjánlóÉrdekesség, hogy bár a filmet három Oscar-díjra jelölték (köztük a legjobb adaptált forgatókönyv), de egyiket sem kapta meg, és a jegypénztáraknál sem teljesített valami jól.
Prometheus (2012)
Az Alien-filmsorozat ötödik részéről sem pont a szeretet ünnepe jut eszünkbe, pedig Ridley Scott rendezése karácsony idején játszódik, és még egy részeg Idris Elba is interakcióba lép benne egy karácsonyfával. És mi lehetne ennél karácsonyibb?
Ünnepi hangulat ide vagy oda, a Prometheus máig vitatott film. Van, aki szerint Scott újjáélesztette, mások szerint tönkretette az Alien-franchise-t. A technikai szempontokat illetően nagyjából mindenki dicsérte a filmet, de a történet élesen megosztotta a kritikusokat és a rajongókat. Sokan zokon vették, ahogy a film belső logikája is felvet számtalan kérdést, amit elsőre nem lehetett megválaszolni, de amiket sok szempontból tisztázott a folytatás, az Alien: Covenant (2017). Ami biztos: elképesztő látványvilágot kínál, és hihetetlen hangulatot teremt ez a film, amiben olyan színészeket kapunk „mellékszereplőként”, mint Charlize Theron , Idris Elba vagy Guy Pearce.
Vasember 3. (2013)
A Vasember 3. esetében valójában az lenne a meglepő, ha nem karácsony idején játszódna, hiszen az a Shane Black írta és rendezte, aki korábban szinte az összes általa jegyzett film cselekményét az ünnepi időszakba helyezte, lásd többek közt: Halálos fegyver, Durr, durr és csók, Utánunk a tűzözön, Rendes fickók. A Vasember 3. esetében vehetjük karácsonyi motívumnak azt is, hogy Tony Stark egy szellemmel küzd a múltjából.
A film kapcsán Black beszélt végre arról is, hogy honnan ez a karácsonyfétise.
További (nem ünnepi) érdekesség: egy cameo erejéig feltűnik a filmben az akkor még nagyon fiatal Jenna Ortega.
Via: Movieweb