Van köztük olyan is, amely happy enddel végződik.
1958. február 6-án szenvedte el történetének legnagyobb tragédiáját a Manchester United. A belgrádi BEK-meccsükről hazafelé tartó csapat repülőgépe leszállt Münchenben üzemanyagot vételezni, de felszálláskor a gép megcsúszott, és belecsapódott egy használaton kívüli házba. A légi katasztrófa nyolc játékos (Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor, Liam „Billy” Whelan) és további tizenöt utas életébe került.
Az évforduló alkalmából összeszedtünk olyan megtekintésre érdemes filmeket, amelyek valós légi katasztrófákat dolgoznak fel.
Tengerbe, lakatlan szigetre, sivatagba, hegyvidékre zuhanó gépek is vannak a listán, de olyan is akad, ami végül sikeresen landol, mégsem végződik happy enddel a sztori.
United (2011)
A Manchester United tragikus balesetéről is készült film, igaz, csak kis költségvetésből, és a tévé számára, mégis méltó módon állít emléket az elhunytaknak, és azoknak a túlélőknek, akik újra naggyá tették a megszűnés szélére került csapatot. A Broadchurch című sorozatot is jegyző Chris Chibnall a túlélők és a családtagok visszaemlékezései nyomán készítette el a forgatókönyvet, amely részletesen bemutatja a balesethez vezető körülményeket is. A két főszerepet, Jimmy Murphy segédedzőt és a később Arany Labda-díjas klasszissá és világbajnokká érő Bobby Charltont olyan kiváló színészek alakítják, mint David Tennant és Jack O’Connell.
Sully – Csoda a Hudson folyón (2016)
2009 telén egy csodaszámba menő igaz történet uralta a híreket: egy kiváló pilóta, Chesley "Sully" Sullenberger meghibásodott repülőgépével New York szívében, a Hudson folyó fagyos vizére szállt le, és így megmentette 155 utasa életét. A sztori nyomán Clint Eastwood készített filmet Tom Hanks főszereplésével, és a Sullyból nemcsak az derül ki, hogyan manőverezett a kivételes ügyességről és lélekjelenlétről tanúságot tevő kapitány, de az is, mit tárt fel az eset után indult vizsgálat, amely azzal fenyegetett, hogy a hősként ünnepelt pilóta soha többé nem vezethet repülőgépet.
A hó társadalma (2023)
1972. október 13-án egy repülőgép – fedélzetén egy Chilébe tartó uruguayi főiskolai amatőr rögbicsapattal és kísérőivel – a pilóták hibája miatt lezuhant az Andok hegyláncai között. Bár az utasok és a legénység egy része azonnal szörnyethalt, a többség vérző sebekkel és törött csontokkal túlélte a balesetet, hogy aztán a következő hetekben haljanak bele sérüléseikbe, vagy agyonnyomja őket egy lavina, amely a 4000 méter magasan fekvő roncsra zúdult. Mivel a kevés élelem hamar elfogyott, a túlélők csak úgy maradhattak életben, hogy ettek az elhunytak húsából.
A hó társadalma az "Andok csodáját" mutatja be, az 1972-es dél-amerikai repülőszerencsétlenség hihetetlen történetét, ahol néhány mindenre elszánt túlélő 72 napon át dacolt az elemekkel - és saját erkölcsi határaival.
Kritikánk
Ha a történet ismerős, az azért van, mert az esetből több mint harminc éve Életben maradtak (1993) címmel készült már egy amerikai feldolgozás. Juan Antonio Bayona netflixes filmje hitelesebb, már csak azért is, mert spanyolul, javarészt uruguayi és argentin színészekkel forgott, részben eredeti helyszíneken.
A kapitány (2019)
2018. május 14-én a Sichuan Airlines 8633-as járatának kényszerleszállást kellett végrehajtania, miután 10 ezer méteres magasságban a pilótafülke szélvédő üvege kitört, és leszakadt, ami a kabin nyomásvesztését okozta. A pilótáknak kézi vezérléssel kellett irányítaniuk a gépet, amelyen ekkor már csak nagyon kevés műszer működött.
A csodás megmenekülésről villámgyorsan elkészült a film Andrew Lau rendezésében, a Kínai Polgári Légügyi Hivatal és több száz légi közlekedési szakember közreműködésével. A speciális effektek létrehozásában pedig az a hollywoodi csapat is segédkezett, amely olyan blockbustereken dolgozott korábban, mint a Star Wars, az Amerika kapitány és a Thor 3.
Zuhanás: A Boeing-ügy (2022)
2018 októberében lezuhant egy Boeing 737 MAX repülőgép, majd öt hónappal később megismétlődött a tragédia ugyanezzel a típussal. A két baleset, amelyben összesen 346 ember lelte halálát, globális pánikot okozott.
A Netflixen látható dokumentumfilm szakemberekkel készített interjúk és archív felvételek segítségével vizsgálja a Boeing repülőgépgyártó-vállalat felelősségét és a tragédiához vezető körülményeket. A megszólalásokból az derül ki, hogy a konkurenciaharc és a korrupció volt a két fő faktor, a Boeing mindent a nagy versenytárs, az Airbus legyőzésére tett fel, ez vezetett oda, hogy elbagatellizálták a 737 MAX alkatrészhibáit.
A United 93-as (2006)
Paul Greengrass megrázó filmje a 2001. szeptember 11-én eltérített repülő tragédiáját mutatta be történelmileg pontosan, a repülési naplók, az utasok telefonbeszélgetései, a repülés felvételei és a 9/11 bizottság tagjaival, valamint más személyekkel készített interjúk alapján. Ezek a repülési felvételek megerősítették, hogy a gépeltérítés után az utasok valóban úgy döntöttek, hogy saját kezükbe veszik az ügyet, és harcoltak a gépeltérítők ellen. Ez volt az egyetlen repülőgép, amely nem érte el a gépeltérítők célját, ehelyett egy pennsylvaniai mezőre zuhant. Nem voltak túlélők.