7 zseniális paródiafilm – ha akár egyet is kihagytál, azonnal pótold!

Összeszedtük az ismert filmeket kiröhögő filmek legjobbjait, az Airplane!-től a Csupasz pisztolyon át Austin Powersig.

77 évvel ezelőtt, 1947. október 16-án született a legendás vígjátékgyáros David Zucker, aki rendezőként és forgatókönyvíróként olyan kultfilmek fölött bábáskodott, mint az Airplane!, a Top Secret és a Csupasz pisztoly-trilógia. A születésnap alkalmából a Collider cikke alapján

összeállítottunk egy listát a 7 legjobb paródiafilmből, amelyek közül nem egyet maga David Zucker rendezett.

 

7. Szőr Austin Powers: Őfelsége titkolt ügynöke (1997)

  • Ki rendezte? Jay Roach
  • Mit parodizáltak ki benne? A '60-as évek James Bond-filmjeit.

Az Austin Powers-franchise sosem csinált titkot abból, hogy a korai, Sean Connery, George Lazenby és Roger Moore nevével fémjelzett Bond-filmek blődségeit karikírozza. Ezekben ugyanis tényleg megtörtént, hogy a főgonosz elkapta a 007-est – ám ahelyett, hogy azonnal végzett volna vele, inkább kedélyesen megvacsorázott Bonddal, majd egy olyan tömlöcben ejtette foglyul a legádázabb ellenfelét, ahonnan a jó Bond természetesen játszi könnyedséggel elszökött a szuperkütyüi segítségével (lásd: Dr. No, Az aranypisztolyos férfi, stb.)

Nem csoda, ha Dr. Genya, aki természetesen nem más, mint a S.P.E.C.T.R.E. bűnszervezet macskasimogató, kopasz vezérének, Blofeldnek a paródiája, pont ugyanígy viselkedik Őfelsége széllelbélelt titkos ügynökével, Austinnal is...

 

6. Vaskabátok (2007)

  • Ki rendezte? Edgar Wright
  • Mit parodizáltak ki benne? A zsarufilmeket és az akciófilmeket.

Edgar Wright és Simon Pegg 2007-es kultvígjátékában egy Nicholas Angel nevű londoni rendőr (Simon Pegg) ténykedése egyre kínosabb a testület számára, ezért a felettesei áthelyezik egy isten háta mögötti falucskába. A szuperrendőr nehezen találja helyét az álmos településen, ahol látszólag még a bűnözők is alszanak. Ráadásul új társat kap a teszetosza Danny (Nick Frost) személyében,

aki nemcsak hogy rajong az amerikai akciófilmekért, de úgy is viselkedik, mintha ő lenne Cobra, John Spartan és Dredd bíró egy személyben!

Amikor már úgy tűnik, Angel számára minden elveszett, az idilli falucska életét borzalmas balesetek sora kavarja fel. Angel azonnal akcióba lép, gyanakodni kezd, hogy Sandford talán nem is olyan ártatlan hely, mint amilyennek látszik.

 

5. Gyalog galopp (1975)

  • Ki rendezte? Terry Gilliam és Terry Jones
  • Mit parodizáltak ki benne? A kosztümös történelmi kalandfilmeket.

1974-ben a híres-neves brit humorista csapat, a Monty Python társulat úgy döntött, vicces szkeccsek helyett forgatnak inkább egy mókás mozifilmet, amiben nemcsak görbe tükröt tartanak az angol irodalom egyik legismertebb alakjának, a mitikus Arthur királynak,

de kiparodizálják az olyan grandiózus lovagos filmeket is, mint az 1973-as Sir Gawain és a Zöld Lovag vagy az 1974-es Lancelot, a Tó Lovagja.

A Monty Python-tagok, John Cleese, Michael Palin, Eric Idle, Graham Chapman, Terry Jones és Terry Gilliam egyértelműen az angol abszurd humor királyai – de a Mokép 1976-os magyar verziója is legalább olyan jó lett, mint az ő komédiázásuk, nem csoda, hogy a szinkron a szövegét a mai napig szívesen idézgetjük.

Amikor egy film sokkal jobb szinkronosan, mint eredeti nyelven

A magyar szinkron már nem a régi, de egykor magasan szárnyalt, és olyan magyar változatok születtek, amelyekről bátran állíthatók: jobbak, mint az eredeti.

Tovább

 

 

4. Fényes nyergek (1974)

  • Ki rendezte? Mel Brooks
  • Mit parodizáltak ki benne? A régi westernfilmeket.

Mel Brooks, a paródiaműfaj koronázatlan királya forgatókönyvíróként és rendezőként számos olyan kultikus vígjátékot rendezett, amelyek egyebek között azért is voltak zseniálisak, mert

ugyan egy-egy konkrét filmet röhögtek ki, de önálló alkotásként is abszolút élvezhetőek voltak, nem is volt szükséges feltétlenül ismerni hozzá az eredeti műveket.

Tipikusan ilyen film az Űrgolyhók, a Robin Hood, a fuszeklik fejedelme, a Drakula halott és élvezi, valamint a Fényes nyergek, amelyben Mel Brooks a grandiózus, szélesvásznú, nagyzenekarral kísért Technicolor-westernfilmeket gúnyolta ki. A '70-es évek vígjátékkirálya, Gene Wilder ezúttal egy olyan cowboyt alakít, aki belekeveredik a vadnyugati filmek legelcsépeltebb kliséjébe: az épülő vasútvonal útjában fekvő, poros kisvárost a simlis békebíró (Harvey Korman) egy csapat banditával akarja élhetetlenné tenni, hogy aztán bagóért felvásárolhassa a telkeket... Csakhogy itt semmi sem úgy történik, ahogy azt John Wayne és Clint Eastwood klasszikus westernjeiben megszoktuk!

 

3. Airplane! (1980)

  • Ki rendezte? Jim Abrahams, David Zucker és Jerry Zucker
  • Mit parodizáltak ki benne? Az 1957-es Zero Hour!-t.

David Zucker mellett az állandó alkotótársai, Jerry Zucker és Jim Abrahams is legalább olyan fontos alakjai a paródiaműfajnak, mint Mel Brooks, hiszen (ahogy azt a bevezetőben is említettük), olyan kultikus vígjátékokat forgattak le együtt, mint az Airplane!, a Top Secret és a Csupasz pisztoly-trilógia. A dilivonatot elindító Airplane! bevallottan az 1957-es Zero Hour! című, repülőgépes katasztrófafilm paródiája – olyannyira, hogy konkrét jeleneteket is átvettek belőle a készítők, így tisztelegve a nagy előd előtt.

Ezzel a filmmel lett Leslie Nielsen Hollywood egyik első számú mókamestere,

aki ezután egy egész életművet tudott felépíteni azzal, hogy nem csinált mást, csak ősz hajjal csetlett-botlott mindenféle filmes díszletben, a bűnös amerikai nagyvárostól kezdve az űrön át Drakula gróf kastélyáig.

 

2. Csupasz pisztoly (1988)

  • Ki rendezte? David Zucker
  • Mit parodizáltak ki benne? A '70-es és a '80-as évek zsarufilmjeit és nyomozós sorozatait.

A Csupasz pisztoly-széria egy újabb örök klasszikus a David Zucker-Jerry Zucker-Jim Abrahams triumvirátustól és a fapofa nevettetőtől, Leslie Nielsentől. Az idővel trilógiává bővülő film persze valójában annak a Nagyon különleges ügyosztály (eredetiben: Police Squad!) című, 1982-ben készült, hatrészes tévésorozatnak volt a nagyobb volumenű, sokkal mókásabb változata, ami

fergetegesen parodizálta az M Squadot, a Kojaket, a Columbót, a San Francisco utcáint, a Miami Vice-t és a többi népszerű, amerikai krimisorozatot.

Érdekesség, hogy a Csupasz pisztoly-filmeknek is pont olyan kultikus lett idővel a magyar szinkronja (Frank Drebin szerepében: Sztankay István és Sinkó László), mint az Airplane!-nek vagy a Gyalog galoppnak.

A Csupasz pisztoly-filmek 10 legviccesebb jelenete

„De szép kis szőrös... / Ugye? Ma tömték!”; „Dr. Rosenblatt! Előjáték a 7-es szobában!” Ki ne emlékezne ezekre a felejthetetlen poénokra a Csupasz pisztoly-részekből?

Tovább

 

 

1. Az ifjú Frankenstein (1974)

  • Ki rendezte? Mel Brooks
  • Mit parodizáltak ki benne? A régi, klasszikus horrorfilmeket.

Listánk első helyezettje egy újabb zseniális Mel Brooks-vígjáték, amelyben a Fényes nyergekhez hasonlóan ismét Gene Wilderrel a főszereplő.

Mel Brooks ezúttal a patinás Universal stúdió '30-as évekbeli fekete-fehér horrorjait, azon belül is leginkább az 1935-ös, Boris Karloff-féle Frankenstein menyasszonyát gúnyolta ki fergetegesen.

Gene Wilder alakította benne Dr. Frankensteint, a fiatal agykutatót, aki megörökölte hírhedt nagyapja kísértetkastélyát, benne a púpos Igorral (Marty Feldman) és egy csinos asszisztenssel, Ingával (Teri Garr). Az ő segítségükkel az ifjú tudós folytatja őse bizarr kísérletét, ám egy szerencsétlen baleset folytán a Szörnyeteg (Peter Boyle) elszabadul...