Van, hogy akkor szerzünk csak tudomást egy filmről, amikor felbukkan a trailere a Netflixen.
Több oka is lehet annak, ha nem kötik a leendő néző orrára a stúdiók, hogy éppen mi készül a boszorkánykonyhájukban. Előfordul, hogy az alkotók gerillamódszerekkel dolgoznak, és nem jönne jól nekik a nagy felhajtás, van, hogy a színészeket sem avatják be teljesen a titokba, máskor pedig egyszerűen csak meg akarják lepni a rajongókat. Mutatunk példát mindegyik esetre.
Szellem / világ (Kísértettörténet) (2017)
A filmet, amiben Casey Affleck karaktere szellemként, egy lepedővel a fején tér vissza a házba, ahol egykor élt, elég fura indok miatt forgatták titokban. David Lowery író-rendező állítása szerint azért nem beszéltek róla, mert szerették volna, hogy legyen lehetőségük kudarcot vallani.
Egy másik interjúból az is kiderült, hogy valójában a rendező maga elől is titkolta, hogy pontosan milyen produkciót akar készíteni, mert a film végül a vágóasztalon állt össze. Így beszélt erről a forgatás után, 2016 novemberében:
Valami apró, kézműves dolgot akartam csinálni. Még nem tudom, hogy mi lesz belőle, most találom még csak ki."
A felszín alatt (2013)
Jonathan Glazer kísérleti sci-fijében Scarlett Johansson egy olyan földönkívülit alakít, aki emberi nőnek álcázza magát, és egy másik dimenzióba küldi a férfiakat, miután becsalogatja őket a furgonjába. A film Glasgow-ban játszódik, az utcákon, éjszakai klubokban, bevásárlóközpontokban és tömegközlekedési eszközökön.
A film forgatása olyannyira titkos volt, hogy még a „színészek” sem mind tudták, hogy benne vannak. A szereplők többsége valódi járókelő, akikkel Johansson karakterben beszélgetett, és mivel a kocsiban és az utcákon rejtett kamerák működtek, csak utólag tudták meg, hogy felvették őket. Készült egy paparazzi-fotó is Johanssonról, ahogy elesik, és egyből népszerű internetes mém lett belőle. Mivel ezt a jelenetet is rejtett kamerákkal vették fel, csak a film bemutatója után derült ki, hogy az esés szándékos volt.
Mielőtt éjfélt üt az óra (2013)
Míg a stúdiók szinte mindig bejelentik, hogy milyen filmek készülnek náluk, addig ez a Mielőtt...-trilógia harmadik részénél elmaradt. Rengetegen találgatták 2013-ban, hogy folytatódik-e a sorozat, hiszen kilenc év telt el a Mielőtt lemegy a Nap óta, ami kilenc évvel a Mielőtt felkel a Nap után érkezett. Végül csak a forgatás befejezése után derült fény a film létezésére, korábban ugyanis a két főszereplő, Ethan Hawke és Julie Delpy tagadta, hogy dolgoznának a harmadik részen.
Voltak, akik éppen emiatt kilenc évvel később, 2022-ben is várták a negyedik részt, de csalódniuk kellett, és a jelek szerint most már tényleg véget ért a Mielőtt...-sorozat.
R.I.P.D. - Szellemzsaruk 2. (2022)
Mindenkit váratlanul ért 2022-ben, hogy jön a 2013-as R.I.P.D. - Szellemzsaruk második része, és nemcsak azért, mert nem verték nagy dobra a produkciót, hanem mert egy olyan folytatásról volt szó, amit senki sem kért, sőt, nem is akart. A Men In Black-re hajazó, de annál jóval vérszegényebb eredeti a sztárgárda (Ryan Reynolds, Jeff Bridges, Kevin Bacon) ellenére rosszul muzsikált – 12%-on áll a Rotten Tomatoeson, és a 150 millió dolláros költségvetésének csak a felét hozta vissza, vagyis zöld utat adni a második résznek merész lépés volt a Universal részéről.
A R.I.P.D. 2: Rise of the Damned, amely valójában előzményfilm, végül az eredeti sztárok nélkül készült el, és egyből DVD-n debütált.
Cloverfield Lane 10 (2016)
Hogy miért nem derült ki előbb, hogy „folytatás” készült a 2008-as Cloverfieldhez, annak elég praktikus oka van: eleve csak a film végén válik világossá, hogy a sztori a Cloverfield-univerzumban játszódik – leszámítva persze, hogy a cím lelövi a „poént.”
A 2016-os pszichothriller/horror pedig nemcsak a nézőknek volt meglepetés, hanem a benne játszó színészeknek is. A sztárok úgy tudták, egy Valencia című filmben szerepelnek, és az egyik főszerepet megformáló Mary Elizabeth Winstead például csak a forgatás befejezése után értesült róla, hogy egy Cloverfield-moziban játszott. J.J. Abrams producer csak röviddel azelőtt árulta el neki az igazságot, hogy a színésznő megnézte volna a kész alkotást. De mindez azért is jött ki nagyon jól, mert a Winstead által alakított karakter lényege is az, hogy megvezetik, és elég fontos információkat tartanak titokban előtte – így a sztár tudta nélkül próbálhatta ki a method actinget.
El Camino (2019)
A zseniális Breaking Bad és a nem kevésbé kiváló előzménysorozat, a Better Call Saul árnyékában az El Camino méltatlanul alulértékelt. A sztori középpontjában Jesse áll, a fonalat közvetlenül a sorozat befejezése után vesszük fel, és mivel a film tele van cameókkal, a produkciót titokban tartották.
A Jesse-t alakító Aaron Paulnak ennek érdekében kitaláltak egy alibit, ami szerint egy kis független filmben dolgozik, a színészeket zárt autókban szállították a forgatásra és vissza a szállásukra, a kilátást a forgatási helyszínekre pedig teherautókkal blokkolták. Így aztán milliók lepődtek meg nagyon kellemesen, amikor 2019 augusztusában a semmiből felbukkant a trailer a Netflixen.
Escape From Tomorrow (2013)
Az Escape From Tomorrow története érdekesebb, mint maga a film, ugyanis gerillamódszerekkel, teljes egészében a Disney Worldben forgatták a Disney engedélye nélkül, ami nem volt egyszerű feladat, tekintve, hogy a stúdió rendkívül szigorúan védi a szellemi tulajdonát, és rengeteg biztonsági őr strázsál a park körül. Úgy sikerült mégis leforgatni a filmet, hogy a színészek a forgatókönyv másolatát a telefonjukon tárolták, és csak olyan digitális kamerákat használtak, amelyekhez hasonlókat a park valódi látogatóinak kezében is látni.
Az öböl (2009)
Bár nem játékfilm, Az öböl című Oscar-díjas dokumentumfilmet teljes titokban forgatták, és másképp nem is készülhetett volna. A film leleplező riport arról, hogyan bánnak a delfinekkel Japánban, és hogyan mészárolják le őket a Taiji melletti öbölben a helyi halászok. A film készítői rejtett kamerákat helyeztek el a helyszínen, hogy megörökítsék a kegyetlenséget.
A stáb kis köveknek álcázta a kamerákat, és olyan jó munkát végeztek, hogy később alig tudták megtalálni őket. Ezt a módszert használják amúgy a természetfilmesek is, amikor a tengeri élővilágról és a vadon élő állatokról készítenek felvételeket.
Borat utólagos mozifilm (2020)
Kevesen fogadtak volna rá, hogy az első film hatalmas sikere után Sacha Baron Cohen képes lesz visszahozni a kazah riporter karakterét, de sikerült neki. Igaz, voltak akik felismerték, és a film elején erről láthatunk is egy rövid montázst, mégis nagyjából titokban tudták tartani a forgatást, ami még nagyobb teljesítmény, ha figyelembe vesszük, hogy mindez a világjárvány kellős közepén történt. És mivel a filmben ismert politikusok is szerepelnek, akiket nem éppen a legjobb színben tüntetnek fel, meglepő, hogy nem ők maguk hozták nyilvánosságra a hírt, hogy még a premier előtt megpróbáljanak kárelhárítást végezni.
Via: ScreenRant