Így lett a testépítés istene, Hollywood királya és Kalifornia kormányzója az Osztrák Tölgy, akinek olyan kultfilmeket köszönhetünk, mint a Conan, a Terminator és a Predator.
1947. július 30-án, egy Graz melletti kis osztrák faluban, Thalban született a világ legismertebb testépítője, a '80-as és a '90-es évek legmenőbb akcióhőse, Kalifornia exkormányzója, az Osztrák Tölgy, Arnold Schwarzenegger.
De hogyan lett egy álmodozó osztrák kölyök Hollywood királya?
A kis Arnold a konzervatív neveltetésű, szigorú apja, a csendőrfőnök Gustav Schwarzenegger unszolására kezdett el sportolni. Először focizott, 14 évesen viszont inkább a testépítést választotta – a közeli Thalersee tó partján feszítő, kidolgozott izmú sportolók, és az ott napozó lányok hatására.
Miután felvették a grazi szakmunkásképzőbe, suli után moziba járt, és minden pénzét a Muscle Builderre és más gyúrósmagazinokra költötte. Így lett a példaképe a Tarzan-filmek sztárja, Johnny Weissmüller, aki a kisportolt alkatával egy erdélyi faluból is képes volt betörni Hollywoodba, valamint Reg Park, aki testépítőből lett a '60-as évek Herkules-filmjeinek sztárja. Schwarzenegger anyja viszont nagyon megijedt, amikor a kisfia Playboy-címlaplányok helyett a Muscle Builderből kivágott, félmeztelen férfiak fotóit ragasztotta ki az ágya fölé. Arnold az életrajzi könyvében el is mesélte: az anyja még orvost is hívott hozzá, hátha gyógyítható a homoszexualitása!
Schwarzenegger testépítőkarrierje gyorsan beindult: már 18 évesen megnyerte a Mr. Europe címet. Csakhogy a verseny Stuttgartban volt, ahová el kellett szöknie az osztrák hadseregből, ahol épp a 3 éves kötelező sorkatonai szolgálatát töltötte a harckocsizóknál. A hidegháború kellős közepén nem volt tréfadolog egy dezertálás, de Arnold szerencsére megúszta. Egy őrült tankversennyel gyorsan kirúgatta magát a seregből, és tudatos edzéstervvel nekiállt, hogy minél több Mr. Olympia és Mr. Universe címet gyűjtsön be, aztán meghódítsa a filmvilágot, mint Reg Park. Persze a '60-as és a '70-es években sok másik testépítő is ugyanilyen karrierről álmodozott. Így barátkozott össze Schwarzenegger egy 1965-ös müncheni versenyen a szardíniai Franco Columbuval. Sosem voltak vetélytársak: Columbu mindig a 90 kiló alatti kategóriában indult, Arnold pedig a 90 kiló felettiek között.
Arnold 1968-ban, Columbu egy évvel később költözött ki az Egyesült Államokba, az ottani sportújságírók, edzőterem-tulajdonosok és versenyszervezők unszolására. A '70-es években a két jóbarát ha nem a Los Angeles-i Gold's Gymben gyúrt a Mr. Olympiára és a Mr. Universe-re, akkor Venice Beach-en mutogatta az izmait a csajoknak, vagy a közösen alapított építőipari cégben melózott. A hollywoodi producerek előszeretettel válogatták az edzőtermekből a muszklimiskákat a filmekbe és tévésorozatokba: így kapott szerepet Schwarzi és Columbu is Jeff Bridges testépítős filmjében, az 1976-os Maradj éhen!-ben (később pedig a San Francisco utcáin gyilkos testépítős epizódjában).
De az edzőteremben volt ekkoriban még egy srác is, aki hollywoodi álmokat dédelgetett: a hallgatag bronxi fenegyerek, Lou Ferrigno, aki tökéletes ellentéte volt a nagyhangú, folyton hülyéskedő Arnoldnak. A dokufilmes George Butler is meglátta a két testépítőben a nagy lehetőséget: az 1977-re elkészülő Acélizom lényegében arról szólt, hogy a fiatal Arnold le tudja-e győzni az ambiciózus Ferrignót az 1975-ös Mr. Olympia és Mr. Universe versenyeken.
A '75-ös Mr. Olympia címet végül Arnold nyerte el, Hollywoodban viszont Ferrigno nyert: ő lett a címszereplője az 1978-ban induló Hulk sorozatnak, amiben Arnold is szívesen eljátszotta volna a zöld szuperhőst, csak ő nem volt hozzá elég mokány. A Maradj éhen!-ért viszont Schwarzenegger kapta meg az 1977-es Golden Globe-gálán a legjobb újoncnak járó díjat. Ez volt egyébként az az Aranyglóbusz-díjátadó, ahol elkezdődött Schwarzenegger és Sylvester Stallone rivalizálása is. Egy asztalhoz ültették őket, ahol folyamatosan egymást cinkelték: a Maradj éhen! vagy a Rocky kap több díjat?
Arnold majdnem meghalt a Conan forgatásán!
A Golden Globe óriási lendületet adott Schwarzenegger karrierjének: főszerepet kapott minden idők legjobb fantasy filmjében, John Milius Conan, a barbárjában. 1977-ben Dino De Laurentiis öt Conan-filmre szerződtette le: az akkor még Conan, a harcos című első részért 250 ezret, a folytatásért pedig egymilliót kapott volna, az öt film összesen 10 milliót hozott volna neki.
Ezekből a folytatásokból végül csak a Conan, a pusztító készült el (amit a korhatár-besorolása miatt mindenki „Conan, a bébiszitter”-nek gúnyolt), illetve De Laurentiis ügyes vágói a Vörös Szonjában is főhőst csináltak az eredetileg csak cameoszerepet vállaló Schwarziból (aki egyébként a forgatáson összejött Brigitte Nilesennel). Kevés hiányzott azonban ahhoz, hogy derékba törjön Arnold karrierje: a könyvében ugyanis azt írta, hogy a Conan, a barbár spanyolországi forgatásán majdnem megölte Thulsa Doom óriáskígyója – helyesebben az a tízméteres animatronic boa, amit egy rutintalan speciális effektes irányított, és ami majdnem kiszorította a szuszt a forgatáson Schwarzeneggerből. Az életveszélyes jelenet végül bele is került a filmbe:
De Arnold azt is megírta a könyvében, hogy az 1982-es Conan, a barbár nézőinek fele fantasy rajongó gyógyegér volt, a másik fele viszont izmos testépítő, akik kifejezetten büszkék voltak arra, hogy az egyik társuk ilyen sokra vitte. A Conanban Természetesen Columbu is szerepelt pikt harcosként, de Arnold az 1984-es Terminátorban is kilobbizott egy szerepet a legjobb barátjának: Columbu volt a Future Terminator, vagyis az a szakadt ruhás, kigyúrt Halálosztó, aki a posztapokaliptikus jövőben szétlőtt mindenkit, miután sikeresen bejutott az ellenállók titkos bázisára.
A Terminator és az 1991-es folytatása kultfilm lett, Schwarzenegger pedig akciófilmes ikon. Ma már persze elég nehéz elképzelni azt, hogy a napszemüveges-bőrdzsekis gyilkológépnek O.J. Simpson-, Lance Henriksen-, Mel Gibson- vagy Michael Douglas-arca van – eredetileg ugyanis az időutazó Kyle Reese szerepét szánták Arnoldnak 1983-ban! Erről azonban ő hallani sem akart: nem akarta, hogy beskatulyázzák a néma és bamba izomagy szerepébe, aki ráadásul a hidegvérű gyilkosként rossz színben tünteti fel a testépítőket. Szerencsére James Cameron rá tudta beszélni, hogy ő legyen a T-800-as, megalapozva ezzel egy máig népszerű franchise-t.
De említsük meg Arnold harmadik kultfilmjét is, az idén 30 éves Predátort is, aminek a forgatókönyvébe pont Schwarzenegger kérésére került bele az, hogy ne egyedül harcoljon a raszta űrvadásszal, hanem egy egész kommandó menjen vele. És azért kellett igyekezni Mexikóban a forgatással, mert már ki volt tűzve Arnold esküvője Maria Shriverrel, John F. Kennedy elnök unokahúgával (itt egyébként Franco Columbu volt a tanú).
Schwarzenegger Vs. Stallone
A '80-as évek egyértelműen a két akciófilmes állócsillag, Arnold és Sly nagy évtizede volt. Stallone sokáig nagyobb sztárnak számított a filmiparban Schwarzeneggernél, Arnold pedig teljesen felspannolta magát a '77-es Golden Globe-gálán megkezdődött, őrült versenyükben.
Egymás után forgatták a jobbnál jobb akciófilmeket, de Schwarzit rettenetesen idegesítette, hogy amíg ő 1982-ben csak 250 ezret kapott a Conanért, Sly ugyanabban az évben már 3,5 milliót vágott zsebre a Rambóért és 7 milliót a Rocky 3-ért. '84-ben Arnold már 1 milliós gázsit kapott a Conan, a pusztítóért, Stallone viszont 12 milliót kért a Rocky 4-ért. Csak 1991-re lettek egyenrangúak a producerek szemében: Schwarzenegger 15 millió dollárt kapott a T2-ért, pontosan annyit, amennyit Sly pár évvel korábban a Tango & Cash-ért és a Rocky 5-ért. Arnold erről a viszályról is részletesen írt az életrajzi könyvében:
Annyira belelovaltam magam Sly gyűlöletébe, hogy elkezdtem nyilvánosan kritizálni a testét, ahogyan öltözködött, és a sajtó is jót csámcsogott azon, hogy milyen hülyeségeket mondtam róla.
A két VHS-ikon a '80-as évek végén és a '90-es években is folyton beszólogatott egymásnak: Schwarzi lefitymálta Stallone bicepszét az Ikrekben, az Utolsó akcióhősben Stallone volt a Terminátor, a Pusztítóban meg Sandra Bullock mesélte el Slynak, hogyan lett elnök Scwarziból.
Ekkor viszont már csak játékos évődésről volt szó, hiszen közös ügyvédje volt a két sztárnak Jacob Bloom személyében. Aki ráadásul társtulajdonossá tette őket 1991-ben a Planet Hollywood étteremláncban is (Schwarzeneggerre egyébként mindig is jellemző volt, hogy megforgatta a filmjeiért kapott milliókat: szinte az Amerikába emigrálása óta folyamatosan üzletelt mindenféle ingatlanokkal, és volt egy saját csomagküldő vállalkozása is). A 2010-es évekre a két akciósztár a médianyilvánosság előtt is kibékült egymással, és nemcsak leforgattak egy Expendables-trilógiát, de meg is toldották a közös mókát egy Szupercellával!
Aqilonia királyából Kalifornia kormányzója
Conan, Terminátor, Predátor, Kommandó, Menekülő ember, Total Recall – nehéz megmondani, melyik a legjobb ezek közül, mert mindegyiket imádják az akciófilmek szerelmesei. Schwarzenegger a '90-es években azonban tudatosan szakított a brutális lövöldözésekkel, és sorra forgatta a könnyedebb filmjeit: az 1988-as Ikrek után jött az Ovizsaru, a Junior és a Hull a pelyhes, amelyekért rendre 15-20 milliós sztárgázsikat kapott (az Ikrekért egyébként még többet). Az ezredfordulóra azonban kezdett kikopni Hollywood élvonalából – de ennek egyáltalán nem az volt az oka, hogy a Die Hard halálra ítélte az egyszemélyes hadsereg-típusú, izomagyú akcióhősöket, hiszen Arnold az Ítéletnaponért, a 6. naponért és a Terminator 3-ért is megkapta a maga 25 milliós sztárgázsiját.
Hollywoodban azonban híre ment, hogy volt egy szívműtétje – vagyis a filmvilág legádázabb harcosa mégsem olyan kemény, mint a rajongói hitték. Sajnos ezzel rengeteg Schwarzenegger-film terve le lett húzva a vécén: készült volna egy keresztes lovagos és egy Tell Vilmos-film is Arnolddal a főszerepben, egy grandiózus 2. világháborús drámában német tisztet alakíthatott volna, aki a parancs ellenére sem végzi ki a hadifoglyokat, és újra barbár lehetett volna a Pathfinderben, amiben a vikingek összecsapnak az indiánokkal. Sőt! Spielberg Különvéleménye eredetileg a Total Recall folytatásának indult, és a Legenda vagyok-ban is Schwarzi aprította volna a vámpírokat.
Filmszerepek híján politikusi karrierbe kezdett: viccnek indult, de végül tényleg ő lett Kalifornia kormányzója. A 2003-tól 2011-ig tartó „governatorságát” azonban a félresikerült reformtörekvései mellett az otromba humor jellemezte. Tanácsadói sokszor kaptak gutaütést Arnoldtól: republikánus politikustársát, Bonnie Garciát szenvedélyes és tüzes nőcskének nevezte, nagy felzúdulást keltett a hírhedt Fuck You-levele, ráadásul 2011-ben el kellett válnia Maria Shrivertől, miután kiderült, hogy van egy házasságon kívül született fia az házvezetőnőjüktől.
Nem lenne azonban fair pár ilyen botlás miatt elvitatni Schwarzenegger érdemeit, és elkönyvelni egy bugyuta akciófilmeket gyártó, republikánus kirakatembernek, aki évtizedeken át nyomta magába a bizonytalan eredetű tömegnövelő szereket, és a feleségét is megcsalta. Arnold ugyanis Conan maga: ahogy a kimmériai fegyverkovács világcsavargó fia szörnyek legyőzőjeként szerezte meg Aquilonia trónját, ugyanúgy az álmodozó osztrák kisfiú is a saját jogán, self made manként lett hatszoros Mr. Universe, hétszeres Mr. Olympia, a hollywoodi akciófilmek királya és Kalifornia kormányzója. Reméljük, a motorozgatós-szivarozgatós nyugdíjas éveiben azért leforgat még néhány Terminator-folytatást és pár Szupercella-szerű, közös bolondozást Stallonével, amelyekben összekacsintva idézik fel rajongóiknak a '80-as és a '90-es évek legmenőbb akciófilmjeit!