Pedig egészen más lett volna vele David Fincher kultikus thrillere.
Tény, hogy bérmennyire tehetséges színész Denzel Washington és bármennyire tehetséges rendező David Fincher, mégsem dolgoztak sosem együtt. Pedig a 90-es években, épp mikor mindkettőjük pályája jelentős íveket vett, volt egy pillant, amikor akár együtt is dolgozhattak volna: Fincher ugyanis felkérte Washingtont, hogy vegyen részt a Hetedik című filmjében, ám a színész ezt visszautasította.
Kulcsfontosságú pillanatok
A kilencvenes évek mindkettőjük számára jelentős volt a karrierjük szempontjából: Denzel Washington az évtized elején kapta meg az Oscar-díjat Az 54. hadtestben nyújtott alakításáért, innentől ő volt az egyik legkeresettebb férfi színész, és olyan filmekben kapott szerepet, mint A Pelikán ügyirat, a Philadelphia - Az érinthetetlen, a Sok hűhó semmiért és A bátrak igazsága. Fincher kevésbé volt szerencsés: a videóklipek felől érkező rendező egyből egy hatalmas feladatot kapott, mégpedig a harmadik Alien-film, A végső megoldás: Halál rendezését. A forgatási élmény még ma is frusztrálóan hat rá.
Finchert ma már az egyik legszigorúbb, perfekcionista rendezőként tartják számon, aki megfogadta, hogy csak olyan filmet hajlandó rendezni, amiben teljes szabad kezet kap. 1995-ben mutatták be kultikussá vált thrillerét, a Hetediket, melyben a Morgan Freeman és Brad Pitt által alakított nyomozópáros egy sorozatgyilkos után ered, aki a keresztény hitvilágban fellehető hét főbűn alapján öl. A film hatalmas kasszasiker lett, és több mint 320 millió dollárt hozott világszerte, valamint a filmtörténelem egyik legjobb krimijeként tartják számon, pedig lassan 30 éves. Ráadásul Pitt számára David Mills karaktere jelentette a kitörést az „aranyifjú” imázsból. Pedig először nem is neki, hanem Denzel Washingtonnak ajánlották fel a szerepet, aki korábban is alakított már rendőröket a filmszínházban. Ám a színész túl megrázónak találta a forgatókönyvet.
Denzel Washingtont elborzasztotta a forgatókönyv
Na nem azért, mert nem volt jó, hanem a tartalma miatt. Egy interjúban azt mondta róla, hogy „túl démoni”. Máshol pedig így nyilatkozott a Hetedikről:
„Azt gondoltam, ember, ez egyszerűen túl sok!”
De az is aggasztotta, hogy olyan rendezővel kellett volna együtt dolgoznia, akinek kevés tapasztalata volt még mozifilmes téren (Finchernek ez volt a második nagyfilmje). Viszont nem büszke arra, hogy visszautasította a szerepet, mivel
a kész filmet látva beismerte, hogy ez nagy hiba volt,
és nyíltan bevallotta, hogy megbánta a döntését. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy ez a szerep „Nyilvánvalóan nem nekem szólt, hanem végig Bradnek.”
Ez is érdekelhet
1995. szeptember 22-én mutatták be David Fincher kultikus thrillerét, a Hetediket, amit azóta többen is próbálták lemásolni, jobbára sikertelenül. Közel harminc év távlatából is működik, de vajon miért?
Tovább
Hogy fog-e a valaha együtt dolgozni Fincherrel, arra nagy valószínűséggel nem a válasz, ismerve a két filmes habitusát: Fincher szeret mindet legalább százszor felvenni, Washington viszont ennél jóval földhözragadtabb, gyakorlatiasabb.
A címlapkép a Védelmező 2. című filmből van.
(via Collider)