Csütörtökön Stockholmban a Svéd Királyi Tudományos Akadémia bejelentette, hogy idén a francia Annie Ernaux-nak ítélték az irodalmi Alfred Nobel-emlékdíjat. Ernaux regényén alapul a magyar mozikban nemrég bemutatott Esemény című abortuszdráma.
Az írónő Annie Duchesne néven 1940. szeptember 1-jén született, és egy Les armoires vides című önéletrajzi regénnyel indította el irodalmi pályáját, 1974-ben. Későbbi könyvei is vegyítik a történelmi és személyes tapasztalatokat, így saját élményeken alapul a már említett L'événement (amelyből Esemény címmel készült hazánkban nemrégiben bemutatott film) és a szerző fő művének tekinthető Évek.
Utóbbi alkotásban Erneaux a II. világháború végétől egészen 2006-ig eleveníti fel Franciaország történelmét, keverve az egyéni és a társadalmi tapasztalatokat, így ezt a kollektív, személytelen önéletrajzot egy egész generáció a magáénak érezheti. Az író további fontos művei a Lánytörténet, a két kisregényt tartalmazó Árulás / Egy asszony és a La place.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2022
The 2022 #NobelPrize in Literature is awarded to the French author Annie Ernaux “for the courage and clinical acuity with which she uncovers the roots, estrangements and collective restraints of personal memory.” pic.twitter.com/D9yAvki1LL
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia által a Nobel-díjak Twitter-oldalán közzétett indoklás szerint Erneaux az elismerést „azért a bátorságért és szinte klinikai éleslátásért” kapja,
„amellyel felfejti az egyéni emlékezet gyökereit, elidegenedésének okait és kollektív tilalmait”.
A díjat és a vele járó 10 millió svéd koronát (közel 389 millió forintot) az írónő a többi díjazottal együtt december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át.
Erneaux-nak már több regényéből is készült filmfeldolgozás, de hazánkban eddig egyedül az Eseményt mutatták be idén szeptember 29-én (így még mindig látható a mozikban). A megrázó abortuszdrámáról – ami 2021-ben a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte az Arany Oroszlánt – nemrég született kritikánkban azt írtuk, hogy „Anne (a főhős) dacos kis arca (...)
a hősnő azért az együttérzést, a közösségvállalást és az idegenek jóságát is megtapasztalja.
(via Twitter / The Nobel Prize, index.hu)