5 csavaros krimi a Netflixen, ami a te agyad is tuti megdolgoztatja

  • PORT

A Tőrbe ejtve, az Enola Holmes és a Halványkék szemek is az Agatha Christie-regények legszebb hagyományait követi.

A krimik mindig is a nézők nagy kedvencének számítottak. Elvégre ki ne akarná beleélni magát egy nehéz ügyön dolgozó nyomozó szerepébe, és a történet során megismert nyomokból még azelőtt kiköveztetni, ki a gyilkos, hogy a főhős összehívna mindenkit az ősi kúria társalgójában, hogy megnevezhesse a tettest? Az alábbiakban összeállítottunk egy listát a Netflix legjobb krimijeiből, csupa kiváló elmeköszörülő alkotással.

 

Tőrbe ejtve (2019)

Rian Johnson, Az utolsó Jedik rendezője néhány éve modern köntösbe öltöztette a klasszikus Agatha Christie-krimiket, ahol az utolsó pillanatig izgatottan várja a néző a mindent leleplező és döbbent fordulatot hozó végkifejletet. A film ugyanis egy elegáns vidéki kúriában játszódik, ahol valaki meggyilkolja a milliárdos krimiírót (Christopher Plummer) a 85. születésnapján. A partit követő napon a tett helyszínére érkezik a híres magándetektív, Benoit Blanc (Daniel Craig), akit egy titokzatos személy bérelt fel a szenzációs bűncselekmény felderítésével.

Bár a családtagoknak és a személyzetnek is megdönthetetlen alibije van, mindenkinek alapos indítéka volt valójában a szörnyű tett elkövetésére.

A família tagjai (akiket olyan sztárok alakítanak, mint Chris Evans, Toni Collette, Jamie Lee Curtis és Don Johnson) egyre kétségbeesettebben bizonygatják az igazukat, Benoit Blanc viszont egy meglepő csellel végül mégis tőrbe csalja a gyilkost.

 

Elveszett lányok (2020)

Ez a film Robert Kolker Lost Girls - An Unsolved American Mystery című 2013-as bestseller könyve alapján készült, ami megtörtént bűneseteket dolgozott fel. 2010-ben nagy port kavart az Egyesült Államokban a Long Island-i South Shore-szigeteken történt sorozatgyilkosság, ahol az elkövető kiléte a mai napig ismeretlen, csak egyetlen dolog biztos: az áldozatok mind fiatal szexmunkások voltak, akik a Craigslist nevű oldalon hirdették magukat.

A könyv és a film azonban igazából nem kimondottan a gyilkos utáni nyomozásról szól, sokkal inkább arról, hogy az áldozatok miként jutottak odáig, hogy végül escortként kezdtek el dolgozni.

A filmben egy elszánt anya (Amy Ryan) is csak az igazságot akarja kideríteni, hogy megtalálja végre az eltűnt lányát – így botlik bele egy sor megoldatlan gyilkosságba.

 

Enola Holmes (2020)

A híres-neves Sherlock Holmes szintén magánnyomozónak álló húgát, Enola Holmest Nancy Springer találta ki, és az elmúlt évek alatt egy komplett regénysorozatot kanyarított a fiatal angol detektívlány kalandjaiból. Ezek alapján készült két film is a Netflix boszorkánykonyháján a Stranger Things sztárja, Millie Bobby Brown főszereplésével, aki a 2020-as első részben egy olyan rejtélyes ügyet akar megoldani, ami a bátyjának sem sikerült:

meg akarja találni az eltűnt édesanyját.

A film amellett, hogy egy kibogozni való, izgalmas rejtélyt kínál a nézőknek, a viktoriánus korabeli Londont is olyan szemszögből mutatja be, ami az eredeti Sir Arthur Conan Doyle-történetekben nem volt lehetséges – itt ugyanis egy fiatal nő a főhős, a nagy Sherlock Holmes (akit Henry Cavill alakít) szinte csak biodíszlet.

 

7 nő és egy rejtély (2021)

Alessandro Genovesi olasz rendező Robert Thomas kortalan klasszikusnak számító színdarabját, a Nyolc nőt, pontosan annak 2002-ben bemutatott moziváltozatát, a 8 nő című francia zenés bűnügyi filmet adaptálta egy szellemes és szórakoztató krimi-vígjáték formájában. A 7 nő és egy rejtély pont úgy indul, mint egy Agatha Christie-regény: megismerünk egy gazdag családot, valamint a kastélyukban szorgoskodó szolgák hadát, akik mindannyian az ódon falak közt kénytelenek maradni, miután a családfőt meggyilkolják. A film esztétikája és hangvétele azonban

csak látszólag olyan, mint egy Poirot-regény, sokkal inkább a Cluedo nevű, mókás nyomozós társasjátékot idézi,

mivel itt is a családtagok gyanúsítgatják egymást a bűnténnyel, miközben megpróbálják megtalálni a valódi gyilkost.

 

Halványkék szemek (2022)

Ebben az 1800-as években játszódó gótikus bűnügyi történetben egy visszavonult rendőrnyomozó (Christian Bale) egy Edgar Allan Poe nevű, fiatal West Point-i kadét (Harry Melling) segítségével igyekszik megoldani egy hátborzongató gyilkosság rejtélyét az Egyesült Államok híres katonai akadémiáján, a West Pointon. Miközben Bale mesterien alakított detektívje olyan, mint Sherlock Holmes morcosabb kiadása,

a lenyűgöző szereposztás és kísérteties atmoszféra végig képes lekötni a nézőt.

A film a klasszikus krimik legszebb hagyományait követi, sőt, néhány nagyobb csavarral új szintre is emeli a műfajt – amiben igazából nincs is semmi meglepő, hiszen ez is egy könyvadaptáció: a Netflix Louis Bayard Azok ​a halványkék szemek című 2003-as regényét dolgozza fel.

(forrás: Collider)