5 svéd sorozat, amelyet neked is érdemes kipörgetned a hétvégén

Spoiler: nem csak krimit tettünk a listába.

Miről híres Svédország? Többségünknek rögtön az IKEA -bútorbolt vagy az ABBA-zenekar ugrik be. De a helyzet az, hogy a skandináv ország a sorozatgyártásban is az élre tört. Ezeket a szériákat te is megtalálod a streamingszolgáltatókon.  

Szerelem vagy kötelesség (2021)

Idén márciusban jelent meg a népszerű romantikus széria fináléja a Netflixen. A történet egy internátusban játszódik, ahol a svéd koronaherceg, Wilhelm és egy tanulótársa, Simon Eriksson szerelmét követhetik nyomon a nézők. 

Az LMBTQ-sorozat alkotói Lisa Ambjörn, Lars Beckung és Camilla Holter. A főszerepben Edvin Ryding, Omar Rudberg, Malte Gårdinger és Frida Argento látható.

A tinidráma hatalmas népszerűségnek örvend, ám ez nem meglepő, mert a szerelmi szál mellett olyan témák is felszínre kerülnek, mint az identitáskeresés, a gyászfeldolgozás és a megfelelési kényszer. Emellett pedig közvetetten feszegeti a sorozat azt a kérdéskört, hogy mennyire van létjogosultsága a mai világban a monarchiának, mint rendszernek.  

Látszólag normális (2023)

Ki lehet a gyilkos?” A 6 epizódos miniszéria egy tökéletesnek tűnő családról szól, amelynek tagjai valójában csak akkor állnak ki egymásért, miután az életük darabokra hullik. A történet középpontjában egy pap és ügyvéd felesége áll. A szülők megdöbbenve értesülnek róla, hogy lányukat, Stellát a 30-as éveiben járó párja meggyilkolásával vádolják. 

Mattias Edvardsson azonos című könyvéből  készült adaptáció főszereplői Alex Karlsson Tyrefors, Lo Kauppi, Björn Bengtsson, Christian Fandango Sundgren és Melisa Ferhatovic.

A Látszólag normális foglalkozik a nemi erőszakkal és annak következményeivel, de a középpontban a szülői felelősségvállalás kérdésköre áll. 

Futóhomok (2019)

Egy újabb izgalmas svéd sorozat a Netflixtől. A történet főszereplője egy kamaszlány, Maja Norberg, aki túlélt egy iskolai mészárlást, ám nem sokkal később már a vádlottak padjára kerül gyilkosságért. A sztori több idősíkon fut, számos múltbeli visszaemlékezést láthatunk.

A Futóhomokban rendkívüli részletességgel mutatják be a két központi karakter – Maja és Sebastian – toxikus, bántalmazó kapcsolatát, de közben a sorozat olyan kérdésköröket is körbejár, amelyek máig tabutémának számítanak. Idetartozik a depresszió, az öngyilkosság, a gyász és a családon belüli erőszak.

A pszichológiai krimit Per-Olav Sørensen és Lisa Farzaneh rendezte. A főszerepben pedig Hanna Ardéhn, Felix Sandman és William Spetz látható.

A kalifátus (2020)

Svédország egyik legnézettebb sorozata is megtalálható a Netflix kínálatában. A történet a Bethnal Green trió valós esetén alapul, amelyben három londoni tizenéves lány dzsihád toborzókkal találkozott az iskolájukban 2015 februárjában. 

A történet szerint több nő is belekeveredik az ISIS közelgő, Svédország elleni támadásába: a szorult helyzetű anya, a bátor diák és az elszánt rendőr.

A 8 epizódból álló széria főszereplői Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Albin Grenholm, Nora Rios, Amanda Sohrabi és Lancelot Ncube. Az alkotó pedig Wilhelm Behrman.

Miért érdemes megnézni? A kalifátus élethűen ábrázolja azt, hogyan tevékenykednek az ISIS toborzói Európában.

Azt pedig szintén láthatjuk, hogy ebben a rendszerben a nők a férjük tulajdonának számítanak, és teljes elszigetelésben, valamint alárendeltségben kénytelenek élni.

Szexi svédek (2022)

Íme a Szex és New York skandináv kiadása. A SkyShowtime-on bárki kipörgetheti a népszerű vígjátékot, amelynek középpontjában négy Stockholmban élő középkorú nő áll. A történetben Anette és a három legjobb barátnője felteszi magának a kérdést, hogyan navigálhatnák jobban a szexuális életüket a karrier, a gyerekek és a mindennapi dolgok mellett.

A sorozatban olyan színészek kaptak szerepet, mint Sofia Helin, Julia Dufvenius, Anja Lundqvist és Elin Klinga. A rossz hír, hogy a Szexi svédekből csak 8 epizód készült, és nagyon úgy tűnik, hogy nem is lesz folytatása. 

Forrás: IMDB és Netflix