A Vámos Miklós azonos című regényéből készült Anya csak egy van című egyszemélyes Kultúrbrigád-előadás nyerte el 2025-ben az Ébredések Alapítvány Antistigma-díját. Az elismerést kiérdemlő, a mentális problémákkal élők társadalmi integrációjához is hozzájáruló kamaraelőadást Ivanics Tamás játssza, rendezője Nyulassy Attila.
Rengetegszer elhangzott a próbák során, hogy Ladó mániás depresszióval küzdő édesanyját – annak minden amplitúdójával együtt – emberinek akarjuk mutatni: ugyanolyan ragaszkodó, kicsinyes, bizonytalan és ugyanúgy egy érzelmi hullámvasúton ül, mint bárki más. Csak neki nagyobbak a kilengései azokénál, akik nem küzdenek hasonló problémákkal – mondta Nyulassy Attila. – Mindeközben nem fukarkodtunk a szélsőségek, a totális kiszámíthatatlanság ábrázolásával sem, amellyel nem csak a saját, de a körülötte lévők életét is könnyedén forgatja fel és vágja tönkre. Az Ébredések Alapítvány a díj megítélésének indoklása során a fentieket gyakorlatilag szóról szóra felsorolta. Ennél nagyobb elismerést, azt hiszem, nem kaphat sem az előadás, sem annak alkotói – tette hozzá a darab rendezője.
Az Antistigma-díjat olyan újságírók, írók, alkotók, szakemberek, közéleti szereplők és érintettek nyerhetik el, akik korrekten és meggyőző erővel lépnek fel a mentális problémával küzdők kirekesztése, diszkriminációja ellen.
A monodrámát, amelyben Maros László humoristát (akit az egész ország csak „Ladó” néven ismer), illetve édesanyját, a tartósan mániás depresszióban szenvedő özvegy doktor Maros Andorné született Kozinkay Piroskát, valamint az összes további szerepet Ivanics Tamás játssza, Nyulassy Attila álmodta színpadra, az immár negyvenedik kiadásán is túl járó Vámos-regény színháziszövegkönyv-változatát a
produkció dramaturgjával, Ugrai Istvánnal együtt készítették el. Az adaptáció során a szöveg egy kisebb hányada került be a mintegy másfél órás előadásba. Az átdolgozás során nem a történet minden egyes stációjának megmutatása volt a cél, hanem anya és fia különös egymásra hatásának, viszonyuk változásának, „se veled, se nélküled”- kapcsolatuk önellentmondásokkal terhelt pillanatainak ábrázolása.
Az előadás, ahogyan a regény is, 1994-ben játszódik, de Piroska visszaemlékezései bővebb ablakot nyitnak a 20. század második fele magyarországi történelmének több meghatározó mozzanatára. A produkció jelmezeit Tihanyi Ildi, világítását Czibor Attila, hangzásvilágát Remete Marcell tervezte, a zenei betétek és háttérkulissza létrehozása Csengery Dániel közreműködésével készült.
Az Anya csak egy van áprilisig, a Kultúrbrigád bezárásáig a Muzikum színpadán látható, legközelebb január 28-án és február 25-én. A későbbi előadások időpontjáról a Kultúrbrigád felületein található majd információ.