7 dolog, amit talán nem is tudtál az Ébredésekről

Majdnem Spielberg rendezte meg ezt az 1990-es kórházi drámát, amelynek a forgatásán Robin Williams eltörte Robert De Niro orrát.

1. Robin Williams és Robert De Niro filmje is könyvadaptáció

Nemcsak mostanában, de már a '90-es években is nagy divat volt filmre vinni az épp aktuális bestsellereket. Így született meg egy-egy sikerkönyv alapján többek között  A kísértetház, a Farkasokkal táncoló, a Jumanji és A szív hídjai, vagy épp Michael Crichton Őslényparkja alapján a Jurassic Park. Nem volt ez másképp az Ébredések című 1990-es orvosi dráma esetében sem, ami az elismert brit neurológus professzor, Dr. Oliver Sacks 1973-as azonos című, valós gyógyszerkutatásokon alapuló könyvéből készült. Ebben a főszereplő, egy Sacksre kísértetiesen hasonlító, de kitalált neurológus, bizonyos Dr. Malcolm Sayer (a filmben Robin Williams alakítja őt) 1969-ben felfedezi, hogy az L-Dopa nevű gyógyszer képes visszahozni az életbe a szinte teljesen öntudatlan, gyermekkoruk óta katatón állapotban lévő betegeket. Úgy dönt, beadja az osztályán lévő betegeknek, mire az összes páciens – köztük Leonard Lowe (akit a filmben Robert De Niro alakít) – felébred több évtizedes álmából, hogy szembenézzen egy új élettel, egy új korban...

Forrás: TV4

 

2. Egyetemi olvasmányélményből lett kultfilm az Ébredések

A film két producere, Walter F. Parkes és Lawrence Lasker még a Yale Egyetem hallgatóiként találkoztak először Oliver Sacks könyvével. De csak néhány évvel később döntöttek úgy, hogy jó lenne megfilmesíteni, mert akár a vásznon is működhet a katatón betegek látványos visszatérése az életbe, és az ebből adódó drámai helyzetek.

 

3. Eredetileg Bill Murray lett volna az egyik főszereplő

A rendező, Penny Marshall először Bill Murray-t szerette volna felkérni Leonard Lowe szerepére. A Szellemirtók sztárja élénken érdeklődött is a projekt iránt, de végül nem vállalta el a filmet, mert nem akarta, hogy a közönség csalódjon a moziban, amikor vígjátékot várnak tőle, de végül egy komoly kórházi drámát kapnak.

 

4. Majdnem Spielberg-film lett az Ébredések

Egy időben Steven Spielberg is fontolgatta, hogy ő lesz a rendezője ennek a filmnek, de végül átadta a lehetőséget Penny Marshallnak. A közös ötletelésre fordított idő viszont nem veszett kárba: Steven Zaillian forgatókönyve annyira tetszett Spielbergnek, hogy végül őt kérte fel arra, hogy írja meg a Schindler listája forgatókönyvét (ami egyébként szintén könyvadaptáció: Thomas Keneally Schindler bárkája című kötete alapján készült).

 

5. Robin Williams és Robert De Niro nagyon lelkiismeretesen készültek a szerepeikre

A két színész rengeteg időt töltött Dr. Oliver Sacks mellett a kórházban, ahol gondosan megfigyelték őt is és a pácienseit is. De a filmbéli betegeket alakító színészek is megnézték azokat a videófelvételeket, amiket Dr. Sacks készített az osztályán kezelt, súlyos agyvelőgyulladást átvészelő emberekről.

Forrás: TV4

 

6. Jól összebarátkozott a két főszereplő, pedig az egyik eltörte a másik orrát

Robert De Niro, akiről köztudott, hogy a forgatásokon nagyon zárkózott és visszafogott ember, a régi interjúiban bevallotta, hogy Robin Williams egyike volt azon kevés színésztársainak, akikkel mindig örömmel trécselt és viccelődött, amikor épp nem forgott a kamera. De Niro bevallása szerint Williams nagyon sokat segített neki abban, hogy nyugodt tudjon maradni a forgatás alatt, de amiatt is dicsérte Williamst, hogy bár szertelen és vicces figura volt, amikor elindult a felvétel, azonnal fókuszált, profi színésszé változott át. Barátságukat az sem törte derékba, amikor

Robin Williams eltörte De Niro orrát abban a jelenetben, amelyben Dr. Sayer és a biztonsági őrök megpróbálják lefogni Leonardot.

Robert De Niro később még viccet is csinált a dologból, és azt nyilatkozta, hogy az orra már előtte is görbe volt egy korábbi törés miatt, úgyhogy Robin Williams igazándiból „csak visszaegyenesítette”.

 

7. Mit írt anno az Ébredésekről a Filmvilág?

Magyarországra a film az amerikai bemutató után egy évvel érkezett meg, így csak a Filmvilág 1991/05-ös számában tudott megjelenni róla először kritika. Békés Pál akkor ezt írta az Ébredésekről a lap Láttuk még rovatában:

Penny Marshall filmje javarészt a Mégis, kinek az élete? illetve az Esőember nyomdokain jár. A sztárok sem kisebbek, mint az utóbbiban: Robin Williams és Robert de Niro kettőse elsőrangú.