Bár papíron a 80-as évek volt a tömegpusztító divatirányzatok évtizede, a Magyar Televízió műsorvezetői közül jó néhányan a rendszerváltás után intéztek hadüzenetet a jóízlésnek. Következzék néhány illusztris zakó és gazdatestük!
Friderikusz Sándor – Friderikusz Show
Friderikusz Sándor barátok közt is úttörő volt a magyar televíziózásban: ha ő nincs, megmaradtunk volna abbéli tévhitünkben, hogy a talkshow jó esetben egy emberi hangon zajló, informatív műfaj, mellyel összeegyeztethetetlenek a bohócdoktori manírok. Ugyanakkor nézőként mi magunk is meghasonultunk, amikor ez utóbbiakat a Friderikusz Show indulásakor – mint holmi 80 éves presbiter – egyszínű, világos öltönyben abszolválta. Ám Fridi szerencsére még időben észbe kapott, és felfogadott egy stylistot, aki egy törtető paradicsommadártól sajátította el a szakma fortélyait. Ennek megfelelően lelkiismeret-furdalás nélkül öltöztette a showmant a Kolumbiai Strici Divatmagazin 80-as évekbeli kordbársony-trendjeinek megfelelően, de ha úgy tartotta kedve, koboldot vagy alpesi tehenet varázsolt belőle.
Rózsa György – Zsákbamacska
Ha kedd, ha szerda: Zsákbamacska! Félreértés ne essék, akkor is tisztában lettünk volna a műsor sugárzási napjaival, ha Rózsa Gyuri nem skandáltatja ezt a letűnt korok sírfeliratául szolgáló szlogent. Tudniillik a műsorvezető zakóinak köszönhetően ezeken a napokon rendszeresen újra kellett kalibrálnunk az Orion tévé színbeállításait. A műsorvezető ugyanis előszeretettel libbent a stúdióba olyan színű felsőruházati termékekben, melyekhez hasonló árnyalatokkal csak kistérségi fagylaltozók hűtőpultjaiban találkozhattunk – jobbára a puncs, tuttifrutti és erdőmester feliratok alatt. Ennek köszönhetően az ország joviális víznyelője sokkal jobb hangulatban győzködhette Rütyütyüt, a salgótarjáni cowboyt, hogy ugyan már, ne a hupikék plasztikbéka alatt elhelyezett kacsintós pénztárcát válassza.
Lagzi Lajcsi – Dáridó
Szerrrrrvusz, itt a Dáridó – így kezdődött a nyitódal, mely a magyar lakosság egyik felének hívószóul funkcionált, másik részének pedig ez volt a légvédelmi szirénahang, melynek hatására automatikusan bezárkózott kulturális atombunkerébe. És voltunk mi, trashrajongók (ne feledjük, a Fásy Mulató előtti években járunk), akik az elhangzó dalszerzemények mellett rendszeresen rácsodálkoztunk a művészek és a műsorvezető fellépő-outfitjére is. Lagzi Lajcsi öltönyei elsősorban nem trópusi színviláguk miatt maradtak meg emlékezetünkben örök mementóként, sokkal inkább brutális nedvszívó képességük okán. Hősünk ugyanis egy-egy műsor alatt az Amazonas nyári vízhozamát izzadta ki magából, egyszerre mutatva középső ujjat a klímaforgalmazók és a Rexona-reklámok felé.
A Telesport műsorvezetői
A 90-es évek eleje az éjszakai életből ismert vállalkozók számára is elhozta a rendszerváltást: a susogós dzsogingról és a hasitasiról átnyergeltek a vatikáni trendekre, így a püspöklila zakó és a pecsétgyűrű lett az uralkodó divathullám. (Csupán a bebújós cipő maradt meg az örökkévalóságnak, hasonló méretű makkokkal díszítve, mint a Szent Péter Bazilika harangnyelvei.) Ma már nyílt titok, hogy az ízlésficamos polip csápjai elértek a köztévé vezetőségéig, ennek fényében pedig az is értelmet nyer, miért öltöztették a Telesport bemondóit és riportereit kvázi olajszőkítőnek. Bár olykor nyakkendőjük lazán ellopta a vizuális show-t az öltöny elől, ezen ugyanis általában az ősrobbanás volt látható egy cecelégy szemszögéből.
Dévényi Tibor (Három kívánság)
Talán mindenki hallott már a Három kívánság-károsultakról: ők voltak azok, akik egy egy Kylie Minogue-gal való találkozás reményében írtak levelet a szerkesztőségnek, majd Dévényi Tibor elintézte nekik, hogy kengurujelmezbe bújva, rugós ugróboton szökdelhessenek a Hősök terén egy látványosan feszengő magyar híresség társaságában. Ugyanakkor Tibi bácsi öltözködésében ugyanazt az extrém-unortodox példát követte, mint csodatevés terén. Egyes mellényeit, pulóvereit 12 éves tacskónkra sem szívesen húztuk volna rá január idusán, ami pedig zakóit illeti olykor azzal képes volt adáshibát generálni, hogy a kamera elé járult bennük.
Ez is érdekelhet
Kevin piros szvettere, Töki kötött kardigánja és Freddy Krueger csíkos pulóvere is olyan emlékezetes ruhadarabjai az egyetemes popkultúrának, amelyek örökre beleégtek az emlékezetünkbe.
Tovább