A Trónok harca szerzője leszólta A Gyűrűk Urát

George R.R. Martinnak aztán van önbizalma! Ahelyett, hogy a saját A tűz és jég dala-regényciklusával haladna, a fantasyklasszikust kritizálja…

A májusban zárult népszerű fantasysorozat regényeredetijeinek íróját a dublini Trinity College-ban tüntették ki (ahol a Burke Medal for Outstanding Contribution to Discourse through the Arts nevű érdemérmet vehette át művészi tevékenységéért), és a díjátadó után részt vett egy beszélgetésen is, ennek keretében pedig valaki arról kérdezte, kik és hogyan voltak rá hatással az irodalom területéről.

Martin nem túl meglepő módon J.R.R. Tolkien A Gyűrűk Ura-trilógiáját említette, ami véleménye szerint semmihez sem fogható ebben a műfajban. Ugyanakkor ennél kicsit árnyaltabban látja a dolgot. „Pár évente újraolvasom, hiszen

a XX. század legnagyszerűbb könyveinek egyike. Ez azonban nem jelenti azt, hogy tökéletes lenne”

– jelentette ki a szerző.

Forrás: Rich Polk / Getty Images for IMDb

 

A Trónok harca írója azt sem rejtette véka alá, mi a problémája Tolkien klasszikusával. A befejezést például elnagyoltnak találja. „És Aragorn bölcsen uralkodik száz évig, vagy valahogy így.

Könnyű leírni egy ilyen mondatot. De engem az is érdekelne, milyen adózási szabályokat vezetett be, hogy mihez kezdett, amikor éhínség sújtotta az országot, vagy mit csinált az orkokkal, akik megmaradtak.

Nem haltak ugyanis mind meg, elbújtak a hegyekben. Szóval felmerül a kérdés, hogy Aragorn esetleg végrehajtott egy teljes népirtást az orkok körében. Vagy rehabilitálta őket?” – tette fel a jogos kérdést az író.

Ehhez hasonló cselekménybeli hiányosságnak találja Martin azt is, hogy nem derül ki például, hogy az orkok és a tündék összeházasodhatnának-e. A végső következtetése pedig az lett, hogy Tolkient sokkal jobban érdekelte mindennek a mitológiája, mint az ilyen speciális kérdések. George R.R. Martint ezzel szemben valóban nem lehet azzal vádolni, hogy ne figyelne oda minden apró részletre és körülményre – talán ezért nem készül el már évek óta a Trónok harca eredetijéül szolgáló regényciklus, A tűz és a jég dala két utolsó kötetével, a The Winds of Winterrel és az A Dream of Springgel…


(via Independent)