A Rohammentő egy feszes, izgalmas és meglepően drámai akciómozi. Tévéajánló!
Michael Bay azon hollywoodi rendezők közé tartozik, akik bőven rászolgáltak arra, hogy a kritikusok általában elrettentő példaként emlegessék a nevét. Már a pályája elején is jellemző volt rá a hatásvadászatból elkövetett túltolás, ennek azonban akkor még olyan eredményei lettek, mint a Bad Boys, A szikla vagy a Pearl Harbor. Utána viszont bekerült a Transformers-franchise bűvkörébe, ahol csak az érdekelte, hogy minél nagyobb, filmnek álcázott cirkuszi látványosságokat készítsen.
A benne szunnyadó valódi rendező azonban időről időre életjelet ad magáról. Egy ilyen periódusnak volt a terméke a Pain & Gain fergeteges szatírája, és ilyen üdítő kivétel a Rohammentő, amely nem vállal sokat, de azt maradéktalanul teljesíti is. A 2005-ös, azonos című dán film alapján készült forgatókönyv ötvözi a Féktelenül alapsztoriját egy bankrablós heist sztorival, plusz ad hozzá egy kis családi drámát, és ennyi már elég is egy „iszonyú profin összerakott, dübörgő akciófilmhez”, ahogy a Port kritikusa is írta.
Lehet, hogy a Rohammentő nem tökéletes, és biztos, hogy nem Michael Bay a legjobb hollywoodi rendező, de ez egy iszonyú profin összerakott, dübörgő akciófilm, és nekem pont ez kellett.
Kritikánk
Mindez főleg akkor figyelemre méltó teljesítmény, ha hozzátesszük, hogy a költségvetés egy 136 perces akciófilmhez képest meglehetősen szerény (40 millió dollár) volt. Ennek viszont megvolt az az előnye, hogy nem jutott elég pénz CGI-ra. Bay el is mondta, hogy nem elégedett a film egyes vizuális effektjeivel, mivel „a CGI egy része pocsék”, úgyhogy inkább valódi kaszkadőrmutatványokra támaszkodtak – ami utólag jó döntésnek bizonyult. Más kérdés, hogy a COVID-járvány lecsengése után még nem nagyon mert visszamenni a közönség a mozikba, így az 52 milliós bevételével finoman szólva se lett nagy siker a film.
A sztori szerint a sokszorosan kitüntetett veterán Will Sharpnak (Yahya Abdul-Mateen II) sürgősen pénzre van szüksége, hogy fedezze felesége kórházi számláit, és attól kér segítséget, akitől jól tudja, hogy nem kéne - az örökbefogadott fivérétől, Dannytől (Jake Gyllenhaal). A karizmatikus megélhetési bűnöző inkább egy balhét ajánl: Los Angeles történetének legnagyobb bankrablását, 32 millió dolláros zsákmánnyal. Mivel felesége élete a tét, Will nem mondhat nemet.
Miután a menekülésük látványosan kudarcba fullad, a kétségbeesett fivérek eltérítenek egy rohammentőt, benne egy, az életéért küzdő sebesült zsaruval, és a profi mentőorvossal, Cam Thompsonnal (Eiza González). Willnek és Dannynek ki kell cseleznie a fél városra kiterjedő rendőri üldözést, életben kell tartaniuk a túszaikat, és valahogy meg kell próbálniuk nem megölni egymást.
További érdekességek:
- A mentőautóban lévő korlátozott hely miatt néhány felvétel erejéig Jake Gyllenhaalnak kellett a kamerát tartania.
- A helikopteres üldözési jelenet a Los Angeles folyónál nem szerepelt a forgatókönyvben; Michael Bay a hétvégén találta ki az ötletet, miután két helikopter is rendelkezésre állt. A jelenetet 2 és fél óra alatt forgatták le, és ahelyett, hogy kaszkadőröket béreltek volna hozzá, Gyllenhaal ténylegesen a mentőautó ajtajának oldaláról lógott le, és maga lőtt a helikopterekre, miközben Yahya Abdul-Mateen II vezette a járművet.
- A forgatás első napján Bay több járőrt és három motoros rendőrt vett észre a közelben. Megkérdezte tőlük, hogy szeretnének-e szerepelni, beleegyeztek, ezek után a rendező rábeszélte őket, hogy hozzanak létre egy gördülő útzárat, így ingyen lezárhatták az autópályát, megspórolva a 350-400 ezer dolláros díjat.
via: IMDb / Wikpédia