Bár még a név is hasonló, az eredet pedig közös, Az északi dán hercege másként bosszulja meg apja halálát – brutálisan.
A History Channel 2013-ban indult sorozata, az elképesztően sikeres Vikingek újra divatba hozta a fél Európát feldúló és megbecstelenítő északiakat, a téma azóta is felkapott. Nyilván ennek is köszönhető, hogy az elsősorban művészfilmes háttérrel rendelkező Robert Eggers is megcsinálhatta a maga vikinges filmjét, jókora költségvetéssel és a legnagyobb sztárokkal. Egyszerűen csak Az Északi a címe, ami azért furcsa címválasztás, mert a főhős mellett mindenki más viking, vagyis északi.
Eggers első filmje, a művészhorror A boszorkány alig 4 millió dollárból készült, a Willem Dafoe-t és Robert Pattinsont felvonultató A világítótorony már kicsit többe került, viszont a rendező minden szempontból érvényesíteni tudta az akaratát. Az északi viszont bő 100 millió dollárból forgott látványos helyszíneken és nagy nevekkel, de még mindig Eggers szerzői filmje maradt,
ahol jó szokása szerint összemosódik a hétköznapi és a természetfeletti, a mágikus és a kegyetlenül brutális.
Eggers Shakespeare-hez, pontosabban a Hamletet is megihlető középkori skandináv legendához nyúlt, amelyet Saxo Grammaticus dán történetíró jegyzett le először. Klasszikus bosszúmeséről van szó, egy fiatal viking herceg kénytelen végignézni, hogy apját lemészárolja a nagybátya, Fjölnir (Claes Bang), aki aztán a király özvegyének (Nicole Kidman) oldalán el is foglalja a trónt. Amlethre (Alexander Skarsgård) is halál várna, de sikerült elmenekülnie, fosztogató-portyázó viking hordák közt nő fel, és belőle is igazi vadember lesz, aki végtelenül élvezi a mészárlást.
Bár a trónbitorló időközben elvesztette a hatalmát, és a királyi udvar helyett Izlandon él száműzetésben, a magát rabszolgának kiadó Amleth ide is követi, hogy megmentse az anyját, és megölje Fjölnirt.
Eggers a forgatókönyvet a Sjón művésznéven alkotó izlandi íróval és költővel közösen írta több viking saga felhasználásával, de voltak teljesen máshonnan érkező impulzusok is. Mint a a Conan, a barbár, az Andrej Rubljov vagy Kuroszava munkássága – Eggers azt állítja, hogy még a Jancsó-féle Szegénylegények hosszú beállításai is megihlették. A sok inspiráció ellenére ez azonban végig az ő filmje marad, ahol a harcjelenetek mellé teljesen szürreális, néha horrorisztikus elemeket kapunk, ami teljesen egyedivé és bizarr módon lebilincselővé teszi Az északit. A kisebb szerepekben is olyan nagyszerű színészeket láthatunk, mint Anya Taylor-Joy, Ethan Hawke, Björk vagy éppen Willem Dafoe – aki a rendező következő filmjében, a Nosferatuban is játszik majd.