Kapitális bakikkal van tele gyerekkorunk kedvenc Terence Hill-filmje

Még a Szuperzsaru szuperhősfilmeket idéző, csodákkal teli világán belül sem stimmel a víz alól menekülős jelenet és a rágógumiból fújt léggömb.

Jelen sorok írója számtalanszor megnézte alsó tagozatos kölyökként Terence Hill 1980-as amerikai-spanyol-olasz koprodukcióban készült akcióvígjátékát, a Szuperzsarut, mivel a szolnoki Úttörőházban (ami a rendszerváltás után Napsugár Gyermekház néven működött tovább) csak ez és a Kincs, ami nincs, valamint a Terminátor és a Flash Gordon volt meg VHS-kazettán, így nemigen volt lehetőségünk mást nézni, amikor az iskolai nyári napközi ünnepélyesen átvonult a szomszéd épületbe videózni. Bár a mai napig imádom ezt a filmet,

már gyerekként is feltűnt, hogy nem stimmel benne a sárga óriásballonos jelenet... 

Ezt ugye a történet szerint a szuperképességekkel rendelkező David Speed (Terence Hill) rendőrnyomozó egy rágógumiból fújta, mégis látszódtak a hatalmas gömbön a varrások – mivel a felvételhez a stáb egy sárga hőlégballont vagy egy óriási gumilabdát használt.

Nemrég újra megnéztem a filmet, és bizony az egész víz alól menekülős jelenet úgy ahogy van sántít, még a film saját belső logikáját követve is. Ezeket a bakikat ugyanis nem lehet annyival elintézni, hogy a főhős csodás képességei miatt történtek így a dolgok.

  • Az például már elég korán kiderül a filmben, hogy a főhős nem tud úszni, mivel gyerekként a hegyekben nőtt fel. Amikor azonban a derék Willy őrmester (Ernest Borgnine) egy elsüllyedt hajóban reked, David hirtelen mégis képes leúszni az óceán fenekére, hogy megmentse őt.
  • Willy őrmester jégkockává dermedve vár a megmentőjére a tenger fenekén a hajóban, holott a süllyedéskor valószínűleg tönkrement a teljes elektromos hálózat, így a fagyasztókamrát sem tudja már semmi ellátni árammal.
  •  A tenger mélyén játszódó jelenetben vidám halacskák úszkálnak a szereplők körül. Ezek azonban otthoni akváriumokban és kerti tavakban tartott, háziasított aranyhalak, amelyek valójában nem sokáig maradnak életben a sós vízben.
  • Amikor a sárga ballonon fekvő őrmester épp kiemelkedik a tengerből, vízcseppek látszódnak az arcán, holott a víz alatt ez nem lehetne lehetséges – nyilvánvaló, hogy egy esetlen trükkfelvételről van szó, ahol a jégből épp kiolvadó rendőrre utólag vetítettek rá egy „hullámzó tenger”-effektet. 
  • Amikor a főhős és az őrmester beszélgetni kezdenek a ballon tetején fekve, a ruhájuk teljesen száraz. Az égvilágon semmi sem utal arra, hogy néhány perccel korábban még a víz alatt voltak.

A fentiek ellenére persze a Szuperzsaru még mindig egy szerethető, örökzöld Terence Hill-klasszikus, amit bármennyiszer újra lehet nézni, garantált a szórakozás.