Miért imádják az utolsó évadához érkező kommandós sorozatot, a Seal Teamet?

A napokban derült ki, hogy augusztus közepén indul a méltán népszerű sorozat hetedik, egyben utolsó évada, mi pedig utánanéztünk, mi vitte sikerre David Boreneaz különleges alakulatát.

A napokban jelentették be a Seal Team című amerikai kommandós sorozat következő, hetedik és egyben utolsó évadának premierdátumát – ami augusztus 11-én vasárnap lesz a Paramount+ streaming platformon. A széria nálunk is meglepően népszerű - itthon az AXN-en futott sokáig -, ahogy az is meglepő, hogy ilyen régóta megy, mert a hasonló tematikájú show-k leginkább két évadot élnek meg, aztán kifogynak az ötletekből.

Merthogy sok ilyen sorozat futott az elmúlt években.

Ilyen volt a Titkos küldetés (2005-2006), a Six (2017-2018) vagy a Delta-kommandó (magán)életét körbejáró Az egység (2006-2009), illetve az angol Válaszcsapás (2010) és a szintén brit, az SAS bevetéseit bemutató Terrorkommandó (2002-2008), sőt, tavaly jött ki Coeurs Noirs címmel a franciák saját verziója a Prime-on, elég jó nevekkel.

A különleges alakulatok méltán népszerűek, a kőkemény kiképzésen átesett, mindig bajtársias elitkatonák kalandjai remekül hasznosíthatóak sorozat alapanyagként, hiszen a világ bármely pontján bevethetőek a legkülönbözőbb missziókon.

Hogy az adott nagyhatalom – legyen az az Egyesült Államok vagy Nagy-Britannia – miért kavar a világ bármely pontján, idegen országokban, de az vitathatatlan, hogy akik „fogékonyak” a háborús tematikára, azoknak az ilyen szériák elképesztően fogyaszthatók, a Seal Team pedig a legmagasabb polcon van, a legjobb minőséget képviselve.

Forrás: AXN

 

A haditengerészethez, vagyis nem a hadsereghez tartozó SEAL (Sea, Air and Land) különleges egység a hihetetlen kemény előválogatásáról, majd kiképzéséről ismert – lásd szegény Demi Moore-t a G. I. Jane -ben (1997), minden küldetésük titkosítva van, de

az elit elitjét a SEAL Team 6 nevű alegység képezi.

Ezt még az iráni túszválságra adott válaszként hozták létre 1980-ban, a 6-os számozást azért kapta – ekkor még csak két másik alegység létezett -, hogy megtévesszék a szovjet hírszerzést. Időközben az alegység hivatalosan a Naval Special Warfare Development Group nevet kapta, amit csak DEVGRU-ként emlegetnek, de a régi SEAL Team 6 elnevezés „megtapadt”. Róluk szól az eredetielg a CBS csatorna által berendelt sorozat, aminek a főszerepére Jim Caviezelt kérték fel, aki elsőre igent mondott, majd „kreatív különbségekre” hivatkozva visszalépett. Ez rendszerint azt jelenti, hogy vagy nem kapott elég pénzt, vagy nem kapott elég beleszólást a történetekbe.

Forrás: AXN

 

Így került képbe a szintén gyakorló római katolikus David Boreanaz (Buffy, a vámpírok réme, az Angel és a Dr. Csont) Jason Hayesként, a Bravo szakasz parancsnokaként, aki, miután megjárták Libériát, Dél-Szudánt, Szíriát, Szerbiát, Jement és Irakot az első évadban, egy afganisztáni különleges bevetésre készül csapatával. Csakhogy a küldetést előrehozzák, mert egy másik szakaszt tőrbe csaltak és lemészároltak, így már az is a feladatukká válik, hogy megtalálják azt, aki elárulta a bajtársaikat.

Az első két évad rekordmennyiségű, 22 epizóddal indult,

így volt idő az egységen belüli dinamikát felépíteni, azt megalapozni, ki a megbízható játékos, kinek vannak gyenge pontjai – mint a bizonyítási vággyal terhelt Clay (Max Thieriot) -, és persze mindenki kapott magánéletet is, ami aztán sokuknál nyilván vissza lett csatolva az egységen belüli életükhöz. A legnagyobb „adag” magánélet nyilván Jason Hayesnek jut, akinek a felsége válni készül, hiszen az aktuális küldetés mindig fontosabb nála.

Forrás: AXN

 

A sorozatnak két erőssége van, az egyik, hogy nem politizál, nincs benne melldöngető hazafiasság.

Hőseinknek ugyanúgy meg kell küzdeniük korrupt amerikai üzletemberekkel és a rivális hírszerzőszolgálatok ellentmondásos érdekeivel, mint a terroristákkal, háborús bűnösökkel és véreskezű hadurakkal. A másik erőssége a hitelesség, ami egyszerre vonatkozik a csatajelenetek kivitelezésére és az egység „normális” életére. Mindkét esetben nyilván meghatározó, hogy a produkció aktívan kereste a különleges erők már leszerelt tagjainak segítségét:

becslések szerint a stáb 75 százaléka szolgált egyik vagy másik kommandós egységben,

itt pedig hol forgatókönyvíróként, hol fegyverszakértőként, hol technikai tanácsadóként dolgoznak, és az összes kaszkadőr vagy SEAL, Delta vagy Ranger volt annak idején. Még a színészek között is bőven akadnak veteránok, mint Tyler Grey , aki az egység szanitécét alakítja – Grey megjárta Afganisztánt és Irakot, majd egy távirányítású  bomba robbanása úgy megrongálta a jobb kezét, hogy le kellett szerelnie.

Forrás: AXN

 

A veteránok jelenete nyilván sok mindent garantál, a megfelelő szakmai ismeretet, nyelvhasználatot és mást, de ezeket a megfelelő szorgalommal másként is pótolhatta volna a stáb. Azt azonban csakis ők tudják, milyen fizikai és pszichés nyomokat hagytak rajtuk a küldetések, a sikertelen bevetések, a bajtársaik elvesztése, az óhatatlan civil áldozatok látványa, és úgy általában, a kezükhöz tapadó vér.

Ennek ábrázolása lehet az, amiért a sorozat megélt hét évadot, amiért olyan nézettséggel fut most is

– és persze kellett David Boreanaz viharvert arca is.

Forrás: AXN