Öt kereskedelmi tévés szórakoztató műsor, amit joggal sírunk vissza

Az egyik leggyakoribb közhely, hogy a kereskedelmi tévékből ömlesztve árad ránk a kulturális dögvész, jégeső, béka- és sáskaraj. Ám nem volt ez mindig így, következzék öt műsor, melyre máig jóleső nosztalgiával gondolunk vissza.

Magánszám / Késő este Hajós Andrással

Nem akarunk elhamarkodott kijelentéseket tenni, de a kereskedelmi tévék elindulását követően talán Vízy András volt az első műsorvezető, akiben felfedezni véltük a kínai piacon vásárolt MLM-optimizmus macskacápa-vigyorú megtestesülését. Jó eséllyel ő volt a prototípus, akiből legyártották a bárkivel, bármiről tartalmatlan beszélgetéseket kezdeményezni képes, ún. megosztó tévések fröccsöntött garnitúráját. És ezzel talán azt is megválaszoltuk, miért kaszálta el anno záros határidőn belül a TV2 és a Viasat3 Hajós András késő esti talkshow-it. Egy mindenki által kedvelt, humorérzékkel és személyiséggel(!) egyaránt rendelkező showman – aki mellesleg vendégeit is hagyta szóhoz jutni - ugyanis vörös posztó lehetett a reklámkultúra kiszolgálóinak szemében. (Egyúttal szeretnénk hinni, hogy Hajós visszatérése a Benne leszek a tévében műsorvezetőjeként annak volt köszönhető, hogy a producerek túszul ejtették tengerimalacát.)

 

Galla-mappa

Ma már szintén történelemnek tűnik, de volt idő, amikor Galla Miklós humora miatt szolgált rá a „fogalom” titulusra, nem pedig a hónaljszőr-himbilimbi sokkolás következtében visszavont Karinthy-gyűrű okán. Szerencsére a Galla-mappa még előbbi, dicsőséges korszakban került adásba: a műsorban az egykori L’art Pour L’art-legenda letűnt idők mérsékelten humoros reklámjait narrálta védjegyszerű stílusában, hasonló megjegyzésekkel: „Túl hangosan hallgattam a tévét, mire a házinénim kirakott az albérletből. Annyit mondott: mars, lakó!”

 

Gerilla grill

A Cool TV-nek elvitathatatlan érdemei voltak azon rétegek szórakoztatásában, akiknek a Mosó Masa mosodája volt az utolsó könyvélményük. A Gerilla grill ugyanakkor szemléletes példa volt arra, hogy a kevésbé magasröptű tévéműsorok is lehetnek egyediek és szórakoztatóak, kiváltképp, ha némi punk szellemiség is társul hozzájuk. A műsor két séfje, Szilveszter és Szilárd – akik ekkoriban nem voltak hajlandóak kiadni vezetéknevüket – műfajt teremtett a kandi kamera műfaján belül azáltal, hogy előre véletlenül sem egyeztetett módon, a legváltozatosabb helyeken (könyvesbolt, teniszpálya, egyetemi aula, 4-6-os villamos) kezdett spontán partizánfőzésbe. Ennek következményeképp rövid időn belül ott termett valaki, aki demonstrálta, hogy a szocialista portásbácsi-virtus korántsem kopott ki a magyar néplélekből, és magából naftalinszagot árasztva biztonsági őrrel fenyegette meg hőseinket. (Vagy rosszabb esetben belőle tört elő a neandervölgyi agresszor.) Ugyanakkor arra is volt precedens, hogy a gasztronómia szeretetnyelve végül meggyőzte az önkéntes rendőröket saját jófej mivoltukról.

 

Korai(!) Gálvölgyi Show

A legkevésbé sem légből kapottak azok a legendák, miszerint a Gálvölgyi Show-nak azután is voltak fenomenális pillanatai, hogy a műsor az RTL Klubra igazolt. (Igaz, ez valóban hihetetlennek tűnik a többéves leszállóág fényében, melyeknél a sújtólég is produkált humorosabb momentumokat a harmadik világ szénbányáiban.) Kiváltképp igaz volt ez a késői 90-es évek műsorainak paródiáira, pl. Demjén Rózsi legendás megidézésére, amikor a Koóstoló vendégeként Uhrin Benedek-i playbacktechnikával, erősen üzemi hőfokon próbál balesetmentesen lejutni a stúdió lépcsőjén. De ugyancsak hasonló magabiztossággal említhetjük meg a klasszikussá érett Barátok közt-paródiát, bár Gálvölgyi János még lebutított formában is Jack Nicholson benyomását kelti az eredeti színészóriásokhoz képest.

 

Csillag születik

A 2007-ben debütáló Csillag születik ideális középutat képviselt az egykori Ki mit tud? molyrágta „tiszteletem, kisztihand”-hangvétele és a X-Faktor által képviselt kényszeres, fejrepesztő ripacskodás között. Ugyanakkor a szerkesztők részéről érezhető volt a törekvés, hogy a zsűriben főállású pojácák helyett hozzáértő közszereplők – többnyire művészek – foglaljanak helyet. Hogy a negyedik évadban debütáló Puzsér Róbert melyik csoportba tartozott, arról megoszlanak a vélemények, autonóm és intelligens mivoltát azonban legnagyobb ellenlábásai sem vitathatják el tőle. Ugyanakkor máig sem tudunk elég hálásak lenni neki azért, amiért kollégáival ellentétben nyugodt szívvel mondott nemet az utcabáli pop-rockban utazó zenekaroknak és a karaokebárokban jogos vállveregetésre igényt tartó copy-paste versenyzőknek. (Idén az RTL feléleszti a formátumot, de azt még nem tudjuk, hogy kik lesznek a zsűri tagjai - a szerk.)