Magyar közreműködés nélkül ma már semmi sem készülhet Hollywoodban! Rendhagyó heti tévéajánló.
Az előző heti műsorajánlókban már bemutattunk pár olyan hollywoodi produkciót, amit magyar kezek (vagy épp arcok) tettek emlékezetessé: Kamarás Iván Bruce Willisszel bunyózott a Die Hard 5-ben, Dobó Kata a CSI-ban gyilkolt, magyar lány is szerepelt Az utolsó Jedikben, Piroch Gábor sztárkaszkadőr lőtte le Ryan Gosling repülő járgányát a Szárnyas fejvadász 2-ben. A sort ezen a héten öt olyan újabb produkcióval folytatjuk, ami szintén egy kicsit a mi kutyánk kölyke.
Hétfő: Vészhelyzet
Bordán Lili rengeteg magyar és külföldi filmben illetve tévésorozatban szerepelt már, mi most egy 2008-as Vészhelyzet epizóddal (Age of Innocence) tettük bele a válogatásunkba. De aki szemfüles, a mozikban most futó horrorfilmben, Az apácában is kiszúrhatja a magyar színésznőt, aki ezúttal egy pincérlányt alakít.
A Vészhelyzet az a tévésorozat, amit valószínűleg nem kell bemutatni senkinek. Bizonyára mindenki bekapcsolta már 1994 óta legalább egyszer úgy a tévét, hogy ott valaki pattogós hangon kért vérképet , kisrutint meg tíz milligramm Epinefrint egy tachikardiális hematómia miatt. Ez a sorozat csinált sztárt George Clooney-ból és Noah Wyle-ből, de annyi híresség szerepelt benne akár egy-két rész erejéig is, hogy róluk inkább majd külön cikket írunk.
Kedd: A mentalista
Múlt heti cikkünkben már bemutattuk Knausz Tamarát, aki 1999-ben, 20 évesen utazott ki az Egyesült Államokba, hollywoodi sztárkarrierről álmodozva. A legemlékezetesebb szerepe a Két pasi meg egy kicsiben volt (közös jelenetben játszott Charlie Sheennel, és beszélgetett is az akkoriban még kevésbé balhés sztárral), de feltűnt recepciósként a Mentalista egyik epizódjában is (ez volt a 2009-es Paint It Red).
A mentalista azok közé a nyomozós sorozatok közé tartozik, mint az X-akták vagy a Millennium: az agyalós nyomozómunka mellett van benne egy rakás megmagyarázhatatlan, természetfeletti dolog is. A Simon Baker által megformált, címbéli mentalista például egy alkalommal a rendőrségnek is segített egy gyilkossági ügy felderítésében, ám pont ezért vált egy sorozatgyilkos bosszújának áldozatává a családja. Azóta felhagyott a szenzációhajhász bűvészmutatványokkal, és a különleges képességeit inkább a Los Angeles-i rendőrség szolgálatába állította, hogy segítsen a bűnügyek feltárásában és meglelje a családja gyilkosát.
Szerda: München
Emlékszem, 2005 nyarán a fél ország lázban égett és (vagy a dugók és a káosz miatt bosszankodott), mert Steven Spielberg nálunk forgatta nagyszabású történelmi filmjét, a Bosszút! Amit aztán végül München néven láthattunk a moziban, és meglepődve tapasztaltuk, hogy Budapest nemcsak a címbéli várost helyettesítette, de többek között Párizst is, és még egy gyilkosságot is elkövetett Daniel Craig a Margitszigeten, háttérben a magyar Parlamenttel.
A film az 1972-es müncheni olimpián a 11 izraeli sportoló meggyilkolását követő eseményeket dolgozza fel. A megtörtént események alapján készült film azt a titkos izraeli különítményt követi nyomon, melynek feladata a müncheni mészárlással gyanúsított 11 palesztin felkutatása és likvidálása volt - valamint azt boncolgatja, milyen személyes áldozatokat követelt ez a bosszúakció a csapattól és annak vezetőjétől.
Csütörtök: Doctor Strange
Török Attila nagyon fiatalon lett nagyon menő vizuáleffektes először a londoni székhelyű Double Negative-nál, majd George Lucas patinás trükkstúdiójánál, az Industrial Light & Magicnél. Kezdetben még csak szőrszimulációkat csinált a John Carter-mozifilm lényeinek, aztán ködöt Az éhezők viadala: Futótűzben, azóta pedig már olyan blockbusterek CGI animációin dolgozik, mint Az ébredő Erő, Bosszúállók 2-3, Ready Player One és a Doctor Strange.
A Doctor Strange-ben a világhírű idegsebész, Dr. Stephen Strange élete tragikus fordulatot vesz egy szörnyű autóbaleset következtében. Miután a kezeit attól kezdve használni képtelen orvosnak a hagyományos gyógymódok nem használnak, valószínűtlen helyen talál segítséget - egy titokzatos himalájai enklávé, a Kamar-Taj az utolsó reménye. Strange hamarosan rádöbben, ez a hely nem pusztán a gyógyításé, hanem a hadviselésé is: láthatatlan, sötét erőket kell visszaverniük, melyek világunk elpusztítására törekszenek. A doktor rövidesen válaszút elé kerül: visszatér régi, vagyonnal és népszerűséggel járó életéhez, vagy hátat fordít múltjának, és újonnan szerzett mágikus képességeit latba vetve a világ szolgálatába áll a valaha volt legerősebb mágusként.
Péntek: Menekülés a győzelembe
Budapest többek között azzal is büszkélkedhet, hogy a '80-as és a '90-es évek két legnagyobb akciófilmes ikonja, Arnold Schwarzenegger és Sylvester Stallone is járt már itt munkaügyben Andy Vajna közbenjárásával. Arnold anno Növényi Norbert műlábában találta meg a kokaint a Vörös Zsaruban (mostanában pedig a Parlament mellett bringázik a Terminátor 6 forgatási szünetében), Stallone a náci zászlókkal feldíszített MTK stadionban focizott Pelével minden idők egyik legizgalmasabb sportfilmjében, a Menekülés a győzelembe című 1981-es klasszikusban.
A filmben a focibolond Steiner hadnagy híres játékosokat fedez fel a különböző nemzetiségű, szövetséges foglyok között, ezért futballmérkőzést szervez a náci katonák és a rabok között. Úgy gondolja, a felhajtás tetszeni fog a megszállt Párizs lakóinak, az edzések pedig lekötik a foglyokat. Ám a büntetőtábor lakói a francia ellenállókkal összefogva szökésre akarják felhasználni a focimeccs keltette felbolydulást.