Mesterek, jubileumok, fesztiválok – a Concerto Budapest meghirdette az Ünnepek évadát

  • PORT

Tematikus fesztiválokkal, világhírű szólistákkal és sokszínű koncertprogrammal várja a közönséget a Concerto Budapest 2025–26-os évada.

Keller András főzeneigazgató kezdeményezésére Bartók művészete kerül fókuszba ősszel, a szerző halálának 80. évfordulóján, a Magyar Kincsek Bartók Ünnepen. Kurtág György 100. születésnapja alkalmából a zenekar a mester aktív részvételével kétnapos Kurtág-workshopot tart a Zeneakadémián. Először rendezik meg a Hegedű Ünnepe fesztivált, és folytatódnak a zenekar sikeres és hiánypótló vállalásai, a Concerto Mesteriskola és a Hallgatás Napja is. Harmadik alkalommal tér vissza a Concerto Budapest az Egyesült Királyság vezető koncert termeibe, kamaraegyüttesei pedig a Petőfi Kulturális Program keretében Mozart Planet koncertsorozattal járják be az országot. Az évad művésze Balázs János zongoraművész.

Forrás: Concerto Budapest

Bartók-fesztivállal indítja az évadot a Concerto Budapest
2025 őszén a Concerto Budapest a Magyar Kincsek Ünnepét Bartók Béla emlékének szenteli, a zeneszerző halálának 80. évfordulója alkalmából. A Magyar Kincsek Bartók Ünnep névre keresztelt háromnapos fesztivál szeptember 26-án kamara esttel veszi kezdetét a Budapest Music Centerben, majd a Zeneakadémián négy nagyszabású hangversenyen Bartók emblematikus zenekari művei, köztük valamennyi versenyműve megszólal Baráti Kristóf, Balázs János, Berecz Mihály, Ránki Fülöp, Kelemen Barnabás, Szűcs Máté és Perényi Miklós előadásában. A fesztivál programját két különleges vokális alkotás teszi teljessé: a ritkán hallható Falun az Angelica Leánykar közreműködésével, és a mélységeiben máig titokzatos A kékszakállú herceg vára Vörös Szilvia és Sebestyén Miklós szólójával.
„Bartók a legegyetemesebb és egyben a legújítóbb alkotója a magyarságnak. Művészete a klasszikus beethoveni hagyományra épült, újjá teremtette a magyar nemzeti zenét, és új európai nyelvet hozott létre. Ez az új művészet elsősorban a Kárpát-medence népdal kincséből sarjadt ki, az itt élő népek zenéjének sajátos fordulatait ötvözi a nyugati zenei hagyománnyal, szintézist teremtve különböző zenei világok között. Meggyőződésem, hogy Bartók szellemisége és művészetének üzenete Európa szellemi megújításának egyik példája és motorja lehet egyben.” – vallja Keller András, a Concerto Budapest főzeneigazgatója.

Balázs János – az évad művésze
A Concerto Budapest 2025–26-os évadának művésze Balázs János zongoraművész, aki számos meghatározó koncerten lép fel szólistaként. A Magyar Kincsek Bartók Ünnepen Bartók 2. zongoraversenyét, a karácsonyi koncerten Rachmaninov 3. zongoraversenyét adja elő. A Cziffra Fesztivál keretében Rachmaninov, Gershwin és Liszt műveit játssza a zenekar közreműködésével, májusban pedig a Keller Quartet partnereként lép színpadra.

Forrás: Cziffra 100

A zenei élet meghatározó szólistái a Concerto Budapest magyar vendégei között
A Concerto Budapest visszatérő hazai vendégművészei ezúttal is jelentős művek előadóiként lépnek színpadra. Berecz Mihály Beethoven 2. (B-dúr) zongoraversenyének szólistájaként hallható, míg Várjon Dénes Dohnányi Változatok egy gyermekdalra című művét és Bartók 1. zongoraversenyét szólaltatja meg. Baráti Kristóf novemberben Bach, Beethoven és Brahms műveit vezényli, Kelemen Barnabás pedig a Brahms D-dúr hegedűversenyének szólistájaként lép fel a zenekarral. A francia romantika világát Vashegyi György meghívására Julien Henric tenor idézi meg egy különleges áriaest keretében a Müpában. A francia repertoárból válogat Takács-Nagy Gábor is, aki Fauré, Ravel és Saint-Saëns műveit vezényli áprilisban a Zeneakadémián.

Vendégművészek a világ élvonalából
Ismét világszerte elismert szólisták lépnek színpadra a zenekarral, gazdag és sokszínű repertoárral. Paul Lewis, Mihail Pletnyov, Rafał Blechacz, Anna Vinnitskaya és Jean-Efflam Bavouzet olyan szerzők zongoraversenyeit szólaltatják meg, mint Beethoven, Chopin, Rachmaninov és Ravel.
A hegedűs szólisták sorában Christian Tetzlaff Beethoven D-dúr hegedűversenyének előadójaként tér vissza, Antje Weithaas Sosztakovics második hegedűversenyét játssza, Augustin Hadelich pedig Mendelssohn e-moll hegedűversenyének szólistájaként lép színpadra. A csellisták közül Mario Brunello októberben Mieczysław Weinberg d-moll csellóversenyét adja elő. A zenekart a következő évadban is vezényli Arvid Engegård, aki Bach, Beethoven és Brahms műveit dirigálja, Mihail Pletnyov közreműködésével.

Mesterművek és ritkaságok
Concerto Budapest 2025–26-os évadának repertoárja a barokktól a 21. századig ível, a zenetörténet legjelentősebb alkotásaiból válogatva. A műsoron szerepel Liszt Ferenc két szimfonikus költeménye, a Les Préludes és a Hungaria, valamint Beethoven Eroica szimfóniája, Schubert 3. szimfóniája és Csajkovszkij 4. szimfóniája. A zenekar ebben az évadban először adja elő Brahms összes szimfóniáját egyetlen évadon belül. A barokk repertoárban Bach Máté-passiója és 20. századi szerzők által újrahangszerelt Bach-művek is elhangzanak. Kiemelt eseményként szerepel az ünnepi karácsonyi koncert, melyen Csajkovszkij művei mellett idén Rachmaninov 3. zongoraversenye hangzik el Balázs János szólójával.

Forrás: Concerto Budapest

Tematikus fesztiválok, jeles évfordulók
A Concerto Budapest 2026-ban első alkalommal tartja meg háromnapos hegedű fesztiválját, A Hegedű Ünnepét, magyar hegedűművészek főszereplésével, mely felhívja a figyelmet az adott hangszerben rejlő lehetőségek kimeríthetetlen tárházára és találkozási lehetőséget teremt hazánk legnagyobb hegedűművészei számára, akik között több mester és tanítványa is található. Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Pusker Júlia mellett a legifjabb tehetségek is képviselik magyar hegedűseinket Teo Gertler, Abouzahra Amira, Abouzahra Mariam és Kelemen Gáspár személyében.

Novemberben a Concerto Budapest ismét megrendezi A Hallgatás Napját, a kortárs zene és az elmélyült figyelem fesztiválját a BMC-ben. A 2015-ben elindított fesztivál a magyar zenei szcéna élvonalbeli előadóit mutatja be: a legkiválóbb szólisták és kamarazenészek mellett a Concerto Budapest művészei és az együttes égisze alatt működő Ligeti Ensemble is közreműködik.

2026 márciusának első vasárnapján ismét lesz Mozart-nap a Zeneakadémián. A Concerto Budapest 2018 óta évről évre egynapos koncertsorozatot szentel a klasszikus zene örök kedvencének, Wolfgang Amadeus Mozartnak. A rendkívüli népszerűségnek örvendő fesztiválon kamaraművek, versenyművek, szimfóniák reprezentálják Mozart művészetét minden generáció számára.

Kurtág György, a Concerto Budapest tiszteletbeli elnöke, idén tölti be 100. életévét. A centenárium alkalmából a zenekar februárban kétnapos programsorozattal ünnepel Kurtág-workshop címmel a Zeneakadémián, a zeneszerző aktív közreműködésével. Keller András főzeneigazgató így fogalmaz: „Azt hiszem, Kurtág a hagyományos értelemben vett kortárs zene felől nem, vagy csak nehezen közelíthető meg. Velem éppen fordítva történt: az Ő zenéjén keresztül kerültem közelebb Beethovenhez, Mozarthoz, Schuberthez, sőt Bartókhoz is. Zenéjében benne van minden, ami régi, csak nagyon sűrítve: olyan feszültségteremtő alkotó, aki szó szerint két hang ütközésével képes elmondani egy egész történetet.”  

Forrás: Concerto Budapest

A KURTÁG 100 Fesztivál keretében a Concerto Budapest 2026. február 20-án a Müpában nagyszabású koncerttel tiszteleg a zeneszerző életműve előtt, amelyen bemutatja Kurtág György új operáját és új zongoraversenyét is.

Nemzetközi jelenlét – brit turné és európai meghívások
A Concerto Budapest harmadik alkalommal tér vissza az Egyesült Királyságba és Írországba. Liszt, Beethoven, Sosztakovics és Csajkovszkij műveit november 29. és december 8. között Dublin, Coventry, Birmingham, London és Edinburgh rangos koncert termeiben szólaltatja meg a zenekar Paul Lewis közreműködésével, aki Beethoven 3. zongoraversenyének szólistája lesz. A turné kapcsán Szabó Stein Imre, a Concerto Budapest nemzetközi stratégiai és média főtanácsadója elmondta: „Címlapon így írt a The Times kritikusa „Jegyezzék meg a nevüket! A magyar zenekar elképesztően jó...”. A következő felkérés még a reptéren jött telefonon, a Guardian, a Telegraph, a Spectator írt a turnéról. Látták, hisszük, hogy ennek a zenekarnak, amelynek egyéni hangzását, az abban lakozó zenei gondolkodást Keller András évtizedes munkával plántálta ebbe az együtt lélegző, különleges muzsikusokból álló organizmusba, amelyet Concerto Budapestnek nevezünk, helye kell legyen a legnagyobbak között. Egy turné zenei programja sokat elárul a zenekarról. Keller András megint zenei összefüggések finoman bonyolult rendszerét kódolja a programba.”

Forrás: Concerto Budapest

Tehetségek felkarolása – Concerto Mesteriskola
A 2025–26-os évadban is folytatódik a Concerto Mesteriskola, amely Keller András főzeneigazgató kezdeményezésére indult 2024 tavaszán, azzal a céllal, hogy gyakorlatorientált, magas színvonalú egyéni mesterkurzusokat nyújtson a felsőfokú zeneoktatás mellett a fiatal muzsikusok számára. A kurzusokat a zenekarhoz érkező világszínvonalú vendégművészek vezetik, akik közvetlen és inspiráló módon adják át tudásukat és tapasztalataikat a hallgatóknak. A 2024-es évad során többek között Augustin Hadelich, Elisabeth Leonskaja, Christian Tetzlaff, Fenyő László, Takács-Nagy Gábor, Szűcs Máté, Szergej Krilov, Pierre-Laurent Aimard, Anthony Marwood és Albrecht Mayer tartottak mesterkurzusokat, a sor a következő évadban folytatódik.

Virtuózok – tehetséggondozás határok nélkül
A Concerto Budapest 2025-ben is folytatja szoros együttműködését a Virtuózok tehetséggondozó programmal, amely fontos kulturális és nemzetközi küldetést teljesít. Keller András főzeneigazgató évek óta zsűritagként kíséri figyelemmel a programot, amely Peller Mariann, a Virtuózok producere szerint nemcsak a klasszikus zene népszerűsítésében játszik úttörő szerepet, hanem értékközvetítő erejével példát mutat fiataloknak határon innen és túl. A 10. jubileumi évad után a Virtuózok új, nemzetközi oktatási hálózat kiépítését is célul tűzte ki, amelyhez a Concerto Budapest továbbra is elkötelezetten kapcsolódik.

Stratégiai együttműködések
A Concerto Budapest évek óta szoros kapcsolatot ápol a Magyar Zene Házával. Az együttműködés első kiemelkedő állomása Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója és Keller András közös ismeretterjesztő sorozata, a Stravinsky tükörben volt. A közös értékrendet és szemléletet követve a két intézmény a 2025–26-os évadtól stratégiai együttműködésre lép, amely még szorosabb szakmai kapcsolatot és közös programokat ígér a jövőben. Batta András a zenekar népszerű házigazdájaként a következő évadban is visszatér: a Concerto Budapest három kiemelt fesztiválján, A Magyar Kincsek Bartók Ünnepen, a Hegedű Ünnepen és a Mozart-napon is személyes ismertetőivel gazdagítva hallgathatja meg a közönség a műveket.

A zenekar új stratégiai partnere a Fesztivál Akadémia Budapest, amely Kelemen Barnabás és Kokas Katalin kezdeményezésére Elhoztuk a világot – elhozzuk a jövőt címmel indít átfogó művészeti és oktatási programot. A kezdeményezéshez Keller András és a Concerto Budapest is csatlakozik. A projekt keretében kurzusok és koncertek valósulnak meg, amelyek a fiatal zenészek jövőorientált képzését és inspirációját szolgálják.

A klasszikus zene közösségformáló ereje – Mozart Planet koncertek a Petőfi Kulturális Programban
„Hisszük, hogy a klasszikus zene nem kiváltság, hanem közös kincs – ez a meggyőződés vezérel minket akkor is, amikor a Petőfi Kulturális Program keretében 50 koncerttel viszi el a Concerto Budapest a klasszikus zene élményét olyan helyszínekre – kistelepülésekre, kisvárosokba – ahol élő klasszikus zenei előadás ritkán hallható.” – fogalmazta meg Devich Gábor, a zenekar főigazgatója. A kamarazenei estek a Mozart Planet ingyenes koncertsorozat folytatását is jelentik. A zenekar a Liszt Intézetek meghívására nemzetközi turnéra is indul, Helsinkitől Kairóig nyolc helyszínen képviselve a magyar zenei kultúrát.

Országos jelenlét a Filharmónia Magyarországgal
A 2025–26-os évadban a Concerto Budapest a Filharmónia Magyarország felkérésére nyolc városban – Békéscsabán, Pécsett, Veszprémben, Keszthelyen, Kecskeméten, Székesfehérváron, Szegeden és Kaposváron – ad koncertet. A Szamosi Szabolcs ügyvezető igazgató vezette Filharmónia Magyarország az ország legnagyobb komolyzenei koncertszervezője, amely évi több mint 1400 hangversenyével, több mint 250 helyszínen, 300 000 főt is meghaladó közönséget szólít meg, köztük 200 000-nél is több iskoláskorú fiatalt. A Concerto Budapest számára kiemelt jelentőségű ez az együttműködés, hiszen így nemcsak a fővárosi, hanem a vidéki közönség is rendszeresen találkozhat a zenekar egyedi hangzásvilágával.