Gyülekezés és indulás/Végállomás, kiszállás: 1124 Budapest, Apor Vilmos Park
Apor Vilmos emlékművénél Térkép
Zöld séta
„Mert te por vagy, és vissza fogsz térni a porba!”
(Mózes első könyve, 3:19)
Sokáig zárva volt, most végre megnyílik Buda egyik legrégebbi sírkertje, mi pedig végre bepillanthatunk a a zsidó gyászszertartások és temetkezési hagyományok világába. Kik nyugszanak itt, és mit szimbolizálnak az egyes sírkövek motívumai?
A Gesztenyéskert az egyik legnagyobb temetője volt Németvölgynek, míg el nem pusztult. Majdnem ez lett a sorsa az ortodox zsidó temetőnek is, amit még a hetvenes években is megsemmisülés fenyegetett. Pedig itt a sírokat örökre váltják meg.
A külvilágtól elzárt zöld kertben megkeressük Reich Jákov Koppel rabbi és felsőházi képviselő sírját, akinek koporsóját többezres tömeg kísérte végső nyughelyére. Megismerjük a tiszaeszlári per áldozatainak nyughelyét, valamint azoknak a síremlékét, akiket a Városmajor utcai kórházban és az Alma utcai Szeretetházban mészároltak le.
Bepillantást nyerünk a halottak búcsúztatásának spirituális világába is. A zsidóságban pontos szabályai, parancsai vannak az ünnepeknek, a mindennapoknak, a boldog és szomorú eseményeknek, így a gyásznak is. Milyen vallási tárgyakat és miért szokás a zsidó hagyományokban eltemetni? Miért kell kiönteni minden vizet? És miért kell letakarni a tükröket?
Miért érdemes eljönni a sétára:
elmeséljük, kinek kell feleségül vennie az elhunyt özvegyét
és azt is, hogy miért szokás kerek ételeket fogyasztani temetés után
megtudjuk, hogy miért nincsenek virágok az ortodox zsidó temetőben
Mi mindent fogunk látni:
a temetőben bejárjuk a főpapi leszármazottak, a kohaniták ösvényét
megkeressük a Freudiger-család nemesi címeres síremlékeit
Apor Vilmos szobránál és az Igazak Fala Emlékműnél megismerjük a leghíresebb magyar embermentők történetét