2024. november 16. (szombat) 10:00 Budapesti Történeti Múzeum - Vármúzeum 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.
2024. november 16. (szombat) 10:00 Budapesti Történeti Múzeum - Vármúzeum 1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

1873-ban, november 17-én írták alá Buda, Pest és Óbuda egyesítésének dokumentumát, így jött létre Budapest Székesfővárosa. Ezen esemény alkalmából ünnepeld a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumban a fővárosunk 151. születésnapját! Válogass a tárlatvezetések és az élő történelmi bemutatók közül, ismerd meg a város történetét az őskortól napjainkig!

A belépés és a programok ingyenesek, de a tárlatvezetések regisztrációhoz kötöttek.


PROGRAMOK:


10:30-13_00 és 14:30-17:00
Élő történelmi bemutató és fegyvermustra
Milyen nehéz egy lovagkard? Mi köze van a magyar szablyának a Csillagok háborújához? Milyen érzés lovagi sisakot viselni? Milyen csodafegyvert használtak a Szent Liga csapatai Buda 1686-os felszabadításakor? Mindezt megtudhatod, ha részt veszel a fegyvermustrán, ahol kézbe veheted a történelmi fegyverek korhű másolatait, sőt, ki is próbálhatod őket!


Tárlatvezetések (kb. 90 percesek):
11:00 Tárlatvezetés a középkori palotában: Liliom, holló, félhold - Buda születése
A tárlatvezetés a Vármúzeum alsó szintjén található középkori királyi palota történetét és helyreállított tereit mutatja be. A II. világháború pusztítását követően az 1950-es években indult meg a korábban nem látható középkori palotarészek régészeti feltárása. Az ekkor napvilágra került helyiségek (pl. Gótikus terem, Kápolna), várfalak és kertek a helyreállítást követően méltó helyet adnak az egykori királyi palota történetét, épületét, és az ásatásokon talált tárgyakat bemutató kiállításnak. A palota történetéhez szorosan kapcsolódnak az uralkodócsaládokat reprezentáló címeres emlékek, a Mátyás király korát felidéző reneszánsz kőfaragványok, cserépkályha-rekonstrukciók, használati tárgyak, edények. A királyi udvar életébe nyerhetünk bepillantást a Corvina-könyvtárat bemutató kiállításrészen, valamint belehallgathatunk az udvar szórakoztató zenéjébe. A Királypincében megismerhetjük a korabeli higiéniás szokásokat, egy kőfaragóműhely és az őrség pihenőszobája pedig a mindennapok világát idézik fel. A tárlatvezetés során a látogató 3D-animációs filmek, lapozható corvina-másolat és érintőképernyős játékok segítségével repülhet vissza a középkori palota világába.

13:00 Kurátori tárlatvezetés az Eltűnt idők nyomában - Gyűjtögetőktől a honfoglalókig Budapest földjén című állandó kiállításban
Az új, korszerű köntösbe bújtatott, látványos állandó tárlatban a Budapest területének első lakói által ránk hagyott, 350 ezer éves kőeszközöktől egészen a honfoglalás korának leleteiig tekinthetik meg a látogatók a Budapesti Történeti Múzeum – elsősorban az őskori és népvándorlás kori gyűjteményeiben – féltve őrzött, legszebb, legérdekesebb darabjait. A bemutatott 10 korszakot kiemelt, egyedülálló tárgyak jelképezik, melyek megtestesítik az adott kor legfontosabb sajátosságait, innovációit, megelevenítve az itt élőket körülvevő és általuk létrehozott világot. A korszakokon átívelő, napjaink aktuális társadalmi kérdéseire is reflektáló 10 témán keresztül pedig bemutatják mindazt, ami közös volt és mindazt, ami változott a hajdan itt élt, különböző nyelven beszélő, különféle kultúrát hordozó emberek életében.

14:00 Tárlatvezetés az újkori palotatörténeti kiállításban: A császár, a nádor és a nagyhercegnő
A Budavári Palota hazánk egyik emblematikus épülete. Az elpusztult középkori királyi rezidencia helyén 1686 – Buda töröktől való visszafoglalása – után épült fel az újkori palota, amelynek viszontagságos történetét egészen az 1960-as évekig követik nyomon. A kiállítás építészeti tervekkel, fényképekkel, a palota kalandos úton megőrződött egykori berendezési tárgyaival és rekonstruált teremrészletekkel várja a látogatókat erre a közel három évszázados időutazásra. Fény derül majd arra, hogy a palota nem csak az uralkodók és a nádor lakhelye volt egykor, hiszen a reprezentációs terek mellett működött itt például egyetem és apácazárda, sőt, egy időben itt őrizték a Szent Jobbot is. Túlélt több ostromot, átépítést, egyszer majdnem le is bontották. Menj el a tárlatvezetésre, és ismerd meg az újkori Budavári Palota izgalmas történetét!

15:00 Kurátori tárlatvezetés A főváros képtára - Művek és történetek című időszaki kiállításban: Történetek Budapestről A főváros képtárában
Ki volt Eötvös Loránd, a közismert fővárosi egyetem névadójának édesanyja? Hogyan ábrázolta egy kortárs festő a Kiscelli Kastélyt, a Városligetet vagy a Levéltárat az 1910-es években? Milyen volt a Raul Wallenberg emlékmű terve, amit felállítottak, de még a leleplezés előtt elbontottak? Mi maradt mára az egykori Felvonulási téren állt Sztálin szoborból? Milyen volt használatban Ferihegy 1 az 1970-es évek végén? Mit rejt az emlékezet egy óbudai bevásárlóközpont helyén? A tárlatvezetés ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ, s várostörténeti hangsúllyal mutatja be a modern magyar művészetről összeállított kiállítást. A tárlatvezetést Molnárné Aczél Eszter kurátor tartja.

16:00 Tematikus tárlatvezetés a Budapest - Fény és Árnyék - A főváros 1000 éves története című állandó kiállításban: Bű(n)bájos Budapest – 18 éven felülieknek!
Miről „mesél” egy Óbudán feltárt, beszakított koponyájú, római csontváz? Vajon miért és hogyan ölték meg II. Károly királyt? Ki volt a Horthy-korszak leghíresebb kurtizánja? És kit végeztek ki utoljára Budapesten? Budapest életének – mint minden nagyváros létének – már a kezdetektől fogva része volt (és napjainkban is része) a bűn, az erőszak. A főváros minden korszakának éppúgy megvoltak a maga piti bűnözői, szélhámosai, mint a kegyetlen gyilkosai vagy éppen háborús bűnösei is. A „Fény és árnyék” című, Budapest történetét bemutató kiállításból ezúttal az Árnyéké lesz a főszerep: jó néhány bűncselekményt elevenítenek fel a város egykori hétköznapjaiból és vészkorszakaiból – a kezdetektől a rendszerváltásig. Menj el a tematikus tárlatvezetésre, ahol többek között megtudhatod, hogyan halt meg az utolsó budai pasa, kik akarták felrobbantani a Lánchidat, melyik bordélyházba járt Krúdy, és hogyan loptak képeket a Szépművészeti Múzeumból! A programot csak 18 éven felülieknek ajánlják!
A belépés és a programok ingyenesek, de a tárlatvezetések regisztrációhoz kötöttek.