Miután előkerültek a 13 Oscar-díjra jelölt film transznemű főszereplőjének korábbi, vállalhatatlan tweetjei, a streamingóriás furcsa módon nem nyilatkozott érdemben az ügyről. Pedig érdemes lett volna.
A francia-amerikai-mexikói koprodukcióban készült krimi-vígjáték és egyben musical, az Emilia Pérez címszereplője, Karla Sofía Gascón akár a mennybe is mehetett volna a filmtörténelem első transznemű Oscar-jelöltjeként – netán nyerteseként –, de nem megy, és ez már biztos. Előkerültek ugyanis a színésznő – azóta nyilván törölt – egykori rasszista és iszlámellenes tweetjei, amikkel a jelek szerint végleg elásta magát. A francia Jacques Audiard rendezte, 13 Oscarra jelölt film mögött álló Netflix sem állt ki Gascón mellett, ami sokat elmond az ügyről.
A dolog „érdekessége”, hogy a spanyol színésznőnek nem egy szerencsétlen posztja volt, hosszú éveken át posztolt az iszlámról, mint „fertőzésről”, a mindent ellepő bevándorlókról, George Floydról, mint drogos szélhámosról, a COVID kapcsán a kínaiakat ócsárolta, és nem értette, mi a bajuk az embereknek Hitlerrel.
Sőt, beleszállt még az Oscar-gálába is, aminél nagyobb öngólt aligha lőhetett volna.
A 2021-es ünnepségről sikerült ezt posztolnia:
Az Oscar egyre inkább úgy néz ki, mintha a független és protest filmeket ünnepelnék. Nem tudtam eldönteni, hogy egy afro-koreai fesztivált, egy Black Lives Matter tüntetést vagy egy nőnapi felvonulást nézek. Ettől eltekintve egy pocsék gála volt."
A színésznő mellett a másik nagy vesztes maga a Netflix, akik még mindig nem nyilatkoztak érdemben az ügyről, viszont
Gascón nevét és képét eltávolították az Emilia Pérez Oscar-kampányának a hivatalos anyagairól attól tartva, hogy a személye negatívan befolyásolja a többi kategóriában az esélyeiket.
Nyilván nem a streamingóriás tehet arról, miket hordott össze egy spanyol színésznő évekkel korábban, amikor még azt sem tudták, kicsoda, viszont mulasztottak. Ma már ugyanis szokás, hogy egy-egy jelentős projekt megkezdése előtt utánanéznek az érintett múltjának, különösen az online tartalmak tekintetében.
Ez most nem történt meg, ami azért is kellemetlen a Netflix számára, mert Gascón számos olyan értékkel ment szembe – meglepő módon egy gyakran üldözött kisebbség tagjaként –, ami mellett a streamingcég oly gyakran kiáll, például George Floyd esetében. Még a munkaerő toborzásuk is ezen elvek mentén történik, erre most beléjük csapott a villám. A színésznő nem könnyítette meg senki dolgát azzal sem, hogy a Netflix értesítése nélkül adott interjút a CNN-nek, amiben ugyan igyekezett magát tisztázni, de végül belekezdett egy olyan okfejtésbe arról, hogy őt direkt akarják befeketíteni, hogy azzal csak rontott a helyzetén. Ami persze annyiban jó lehet a Netflixnek, hogy levehetik róla a kezüket, mondván, rájuk sem hallgat – bár az első bocsánatkérését ők publikálták –, velük megy szembe, és ilyen szempontból lehet, hogy taktikus hallgatniuk.
A taktikus és az etikus azonban nem ugyanaz ebben az esetben sem.