Egyéb

Csillagkapu! Földönkívüli élet

Svábhegyi Csillagvizsgáló
2024. október 05. (szombat) 17:00 - 23:00

Helyszín:

Svábhegyi Csillagvizsgáló
1121 Budapest, XII. kerület, Konkoly-Thege Miklós út 15-17.

Egyedül vagyunk a Világegyetemben? Vagy létezhet élet a Földön kívül is? Ez a régi kérdés a modern kor csillagászait is foglalkoztatja. Az emberiség történelmében először, eszközeikkel közelebb vagyunk a megoldáshoz, mint valaha! Ezen a Csillagkapun a földönkívülieké lesz a főszerep! Az Asztrobiológia programon kiderül, vannak-e a Mars bolygón vagy az Europa holdon életre alkalmas körülmények. Arra is rávilágítanak, mi várhat "ránk" a lassan hatezer felfedezett exobolygó házatáján!
UFO-s kerekasztal beszélgetésen kiderül, mi mindent nézhettek az égen azonosítatlan repülő tárgynak. A meteoritvizsgálaton megnézhetitek a Naprendszer legősibb szerves anyagait rejtő meteoritokat, és a híres antarktiszi, lehetséges életnyomokat tartalmazó meteorit intézeti vizsgálati eredményeit is.
A Nemzetközi Csillagászati Unió kezdeményezésével tartott 100 Óra Csillagászat programsorozat keretében pedig irány a csillagfényes őszi égbolt! Megvizsgálják a földönkívüli E.T. csillaghalmazt, a legszebb planetáris ködöket, és a kelő óriásbolygók csodálatos részleteit is. Nem utolsósorban pedig a First Craftbeer csapolásában egy jó októberi sörkóstolót is tartanak!
Csillagkapu: A mai színes forgatagban a Svábhegyi Csillagvizsgáló csillagászati programhelyszínei szabadon, saját tempóban bejárhatók. Ha biztosan nem akarsz lemaradni e zsongó csillagészlelő forgatagról, a helyszínen értékesített jegyek mellett már jó előre, online is megválthatod belépődet. 
Mi mindennel készülnek a délutánra és estére:
17:00-18:00 Alkonyi holdsarló és vénuszles
Csillagkapu 17:00 órakor kitárul! Mivel a Nap már a fák mögött jár, a csillagkapu első órájában a Tetőteraszról figyelhetitek meg a vékony, 3 napos holdsarló kráterekkel szabdalt csúcsát, és a fogyásnak indult, 84%-os Vénusz bolygó szivárvány színben izzó korongját!
17:00-21:00 Interaktív programok:
Sötétedés előtt több tudományos, interaktív szórakoztató, a csillagászathoz szorosan kötődő programmal készülnek:
Asztrobiológia - élet a Földön kívül.
Az előadás izgalmas kérdései: Hogyan keresik a kutatók a földön kívüli élet nyomait a Marson, a Jupiter Europa holdján, vagy a Szaturnusz körül keringő Enceladuson? A rengeteg felfedezett, izgalmas körülményeket rejtő exobolygó közül melyeken lehet élet, és hogyan mutathatják ezt ki akár már a közeljövőben?
UFO - azonosítatlan repülő tárgyak.
A kerekasztal beszélgetésen megvizsgálják, hogy miféle, gyakran hétköznapi tárgyakat és jelenségeket láthattok UFO-nak, és mi a magyarázatuk (már amelyiknél ismerjük azt)?
Meteoritok - élethordozók és építőkövek.
Meteoritvizsgálat programon utánajárnak a pánspermia elméletnek, hogy lehetséges-e életet átvinni egyik égitestről a másikra meteoritposta segítségével. Megnézik néhány intézeben készült felvételt a híres ALH 84001-es marsi meteoritról, melyben feltételezett életnyomokat találtak. Megvizsgálják továbbá az ősnaprendszer-beli szenes kondritokat, melyekből számos aminosavat, az élet alkotóelemeit is kimutatták.
Bolygószimatoló Laborban saját "orrunkkal" győződhettek meg arról, hogy az üstökösök által kipöfékelt szerves vegyületeknek milyen egzotikus illatuk van. Talán ők hozták az ősföldre a vizet és az élet kialakulásához szükséges első anyagokat?
Téridő Trambulinon száguldó üveggolyókkal modellezik a bolygók és a csillagok mozgását.
Spektrum Zónában megannyi megvilágosító optikai berendezéssel és fényhajlító eszközzel találkozhatsz. Ez tényleg színes programnak ígérkezik.
Plüssbolygós naprendszer programon megismerkedhettek az összes bolygóval és azok legismertebb holdjaival. Sőt, a gyerekek segítségével fel is építik a Naprendszer távolságarányos plüssmodelljét.
Csillagkép kirakó: Ezúttal nem az égen, hanem Észlelőréten elevenednek meg a legszebb csillagképek és a csillaglegendák. Ebben is számítanak a gyerekek szorgos közreműködésére! 
Helytörténeti séta: A csillagászok romantikus életével és évszázados múltú kutatóintézet legizgalmasabb történeteivel ismerkedhettek meg e gyalogtúrán. Vajon mi mindennek volt szemtanúja az öreg távcsőóriás?
19:00-23:00 Esti csillagvizsgálás
A csillagvizsgálás négy helyszínen, a Budapest kupola, az Észlelőterasz, a Távcsőműhely és az Észlelőrét számos teleszkópjával zajlik majd.
19:30-ig a sötétedő égbolt legszebb kettőscsillagait kerítik távcsővégre. A Delta Cephei a Cepheus csillagkép gyönyörű kettőscsillaga, egyben a cefeida típusú változócsillagok névadója. Különlegessége, hogy egy másik, ugyanolyan irányba mutató kettőscsillagot is láthattok vele egy látómezőben! Az Epszilon Lyrae dupla kettőse igazi égi különlegesség, a laza kettőscsillag két további szoros kettősre bomlik fel!
20:00-tól az őszi égbolt legszebb csillaghalmazainak, ködeinek, és a lassan kelő óriásbolygóknak eredhettek a nyomába!
Földönkívüli témájukhoz hűen a csodálatos E.T. csillaghalmazt kerítik távcsővégre. Az aranyos földönkívüli szemeit két fényes csillag formázza, melyek közül a fényesebbik narancs színben kacsint. Az idegen tömzsi törzsét és hosszú karjait pedig pompás csillagláncok rajzolják ki!
Az őszi égbolt planetáris ködei holt csillagokról lefújt, különleges alakú gázgyűrűk. A Szaturnusz-köd (NGC 7009) apró, kékes planetáris köde valóban egy bolygószerű korongot és éléről látszó gyűrűket rajzol ki a távcsőben, több százszoros nagyításon. A Gyűrűs-köd (M57) egy csodálatos kozmikus gyűrűként figyelhető meg távcsőóriásukkal. A Súlyzó-köd (M27) egy jókora, összetett szerkezetű planetáris köd, ami egy almacsutka alakjára hasonlít.
A Szaturnusz a bolygók királynőjeként kecses gyűrűjével kápráztat el. Jövőre épp éléről fog a bolygó gyűrűje látszani, így már most is vékony, késpenge élességű tüneményként mutatkozik az óriásbolygó korongja körül.
22:00 után a kelő óriásbolygóké a főszerep.
A Neptunusz rendkívül apró, tengerkék korongja hétszázszoros nagyításon lebeg távcsőben, a Naprendszer széléről integet ez a távoli jeges világ.
Az Uránusz sárgás-zöldes korongja kicsivel nagyobbnak látszódik, mint a Neptunusz. Inyencség megpillantani a Budapestről szabad szemmel nem is látható bolygót.
A Jupiter lapított korongján pompásan megfigyelhetitek az egyenlítővel párhuzamos vöröses-barnás felhősávokat, sőt akár a sávok felhőcsomóit és fodrait is.
20:30-23:00 Csillaglegendák a kora őszi égen.
Az Észlelőréten lézeres csillagképtúra keretében kalandozhattok el az őszi égbolt legszebb csillagképei között. A görög csillagmondák mellett legendás magyar, és távoli egzotikus csillagmesék is megelevenednek.