Gyülekezés és indulás Végállomás, kiszállás: 1075, Madách tér
Kényelmes séta
Az ortodox zsidó emlékeken végigvezető séta nyomolvasási játékra hív. A ma is látható épületekben a ma már láthatatlan szellemet villantja föl neked. Valamennyi BUPAP-séta abban segít, hogy hirtelen másképp tudd megpillantani ismerős városodat, hogy – mint maga a szlogen mondja – helyben lehess turista…”
Mik a kóserség legfontosabb alapszabályai? Hogyan vezetett a rituális tisztaság igénye önálló intézmények, és az egész pesti zsidónegyed kialakulásához a 18. század végén? A séta elvezet a legfontosabb egykori és mai vallási helyszínekre, és megismerkedhettek a vallásos zsidóság mindennapjaival.
A pesti zsidónegyed kialakulását alapvetően meghatározták a vallási előírások. A 18. század végén egyre több kereskedő áramlott Óbudáról a pesti oldalra. Az ő igényük az elkülönülésre hozta létre először a kóser piacot, majd az Orczy-ház zárt zsidó közösségét. A Monarchia születése után innen áramlottak ki a lakosok, és építették fel Európa legszebb zsinagógáit. Most felkerekedünk, és bejárjuk, mi maradt meg abból a zsidónegyedből, ami virágkorát a két világháború között élte. Megkeressük az egykori mikvék, kóser szalámiüzemek és pékségek maradványait és bekukkantunk néhány kóser boltba is.
Miért érdemes eljönni?
Kiderül, hogyan néz ki a kóser konyha, mik az alapvető étkezési szabályok és miért kóser a sáska, az antilop vagy a zsiráf
Megtudod, mitől kóser egy háztartás, és hogyan ünnepelik a sabbathot
Utánajárunk, milyen alkalmakkor kell a rituális fürdőt használni, és hogyan merítették meg benne a háztartási edényeket
Mi mindent fogtok látni:
Belső-Erzsébetváros legfontosabb zsinagógáit (járvány idején csak kívülről)
hajdani kóser intézmények maradványait
a Kazinczy utcai zsinagógát (járvány idején csak kívülről)
A sétavezető üzeni:
A járvány idején csak külső helyszíneken vezet a séta, ezért alapáras. De így is rengeteg érdekességet fogtok látni.