Petőfiből ötös

Vándorkiállítás az Evangélikus Országos Múzeum időszaki kiállítása nyomán

Mint ismeretes, a kis Petrovits Sándor, akit a latin nyelvű anyakönyvek, iskolai névkönyvek Alexanderként említenek, de országos, sőt világhírű költő Petőfiként lett, sok éven át koptatta az evangélikus tanintézmények padjait. Hogy szeretett-e iskolába járni, nem tudjuk. Azt azonban igen, hogy gyönyörű kézírását elsősorban kecskeméti tanítójának, Schifferdecker Dánielnek, sportban való
jártasságát a sárszentlőrinci Lehr András tanár úrnak, hittanos ismereteit a pesti papnak, Jan Kollárnak, nyelvtudását és széles látókörét az aszódi Koren Istvánnak köszönhette. Hogy Selmecbányán mit is szedett magára?

Leginkább a szónoklat- és a verstan alapjait –és ez tagadhatatlanul későbbi  pályájára is nagy hatással volt. Azt is tudjuk róla, hogy az új meg új iskolák, ahová elsősorban apja becsvágya küldte, rengeteg barátot szereztek számára.
Sokakkal felnőtt korában is kapcsolatban maradt. És ez nagy szerencse, mert életéről a barátoktól is kaphatunk információkat.


Az utazókiállítás sajátos módon közelít Petőfi egykori evangélikus iskoláihoz. Egy-egy helyszínt egy-egy iskolai dolgozatban mutatunk be. A „lap alján” található ismétlő kérdést pedig a diákoknak kell megválaszolni okos telefon vagy tablet segítségével. A kiállítás végén „Petőfiből ötös”- t kaphatnak.

Hozzászólások