Koncert

A Budapesti Fesztiválzenekar Barokk Együttese, vez.: Jordi Savall

Jordi Savall karmester
Zeneakadémia (Nagyterem)
2020. március 08. (vasárnap) 15:30
Ár: 3000, 5100, 6600, 9400, 15300 Ft

Helyszín:

Zeneakadémia (Nagyterem)
1061 Budapest, VI. kerület, Liszt Ferenc tér 8.

Locke: A vihar - kísérőzene
Rebel: Az elemek - szvit
Marin Marais: 4. Alcyone-szvit („Airs pour les Matelots et les Tritons”)
Vivaldi: f-moll („A tél”) hegedűverseny, RV 297
Telemann: Vízizene („Hamburgi apály és dagály”), TWV 55:C3


Jordi Savall élő legenda, a régizene koronázatlan királya. A Fesztiválzenekar barokk együttesével közös koncertjén a vihar, a mennydörgés és a víz dicséretét juttatja főszerephez a tőle megszokott energiával és meghökkentő eszközökkel.


A vihar ábrázolása hosszú évszázadok óta foglalkoztatja a művészeket. A koncerten angol, francia, itáliai és német példákon, operai, tánchoz írt vagy tisztán hangszeres zenéken keresztül ismerhetjük meg, milyen sokféle megoldás született a barokkban erre a témára. Matthew Locke, a 17. század egyik legjelentősebb angol szerzője egy olyan korabeli operához írt hangszeres számokat, amely Shakespeare A vihar című darabjából készült. A függöny felgördülése előtt a sok­ koló erejű zene azonnal letaglózza a hallgatót.


Jean-Féry Rebel szintén már az első hanggal feltűnést kelt az elemekről, vagyis a teremtésről szóló – s ezzel Haydnig előre mutató – szvitjében. A káoszt a skála összes hangjának egyidejű, merészen disszonáns megszólaltatásával érzékelteti, ebből születik meg egyetlen hangban a rend.


„Egész szakmai előéletemet 1965 óta azzal töltöttem, hogy Marin Marais zenéjén keresztül egyre mélyebbre hatoljak a barokk zene világába” – vallotta Savall. Az Alcyone című, tengerészekről és istenekről szóló opera és a belőle készült szvit csúcspontja egy tengeri vihar.


A tomboló természet fontos szerepet játszik Vivaldi A négy évszak című ciklusában is. A programcímekkel és szonettekkel ellátott sorozatból ezúttal A tél szólal meg, amelyben a mozdulatlan fagytól a pusztító viharig sok minden megjelenik. A koncertet békésebb hangzás, Telemann „Hamburgi apály és dagály” alcímű vízizenéje zárja. A vizet magasztaló tíztételes ünnepi szvitben istenségek bukkannak fel, természeti csodák jelennek meg.


REINER B BÉRLET