Humpy 2008 júl. 17. - 21:53:46 Előzmény efes
(59/99)
Na, ez a hsz igazi gyöngyszem, valóságos ars poetica.
Ha valakit (történelmileg) szûk látókörûként kellene aposztrofálnom, annak adnám a pálmát, aki nem vette észre, hogy a II. vh után Mo-n 45 évig semmi más nem volt mint töténelemhamisítás. Udvari, azaz meegbízásra dolgozó
(ál)történészek rontották itt a levegõt. Sajnos elég sokág én is bekajáltam a fõztjükbõl, azóta szerencsére már kijött belõlem.
A történész szakma sohasem volt egzakt, és nem is lesz. Aki ezt nem képes belátni, az vagy nagyon naív, vagy nagyon nem szeretne a saját téveszméin és az unalomig ismételgetett dogmákon kívül mást hallani.
Ez az egyszerú igazság történész kérdésben, legalább Jézus Krisztus óta, vagy még sokkal régebb óta.

Az utolsó 'történelmi igazság' akkor veszett oda, amikor a legelsõ fegyveres ütközet és öldöklés lezajlott. És az biztos, hogy nagyon régen volt.:))
Vinogradov 2008 júl. 17. - 21:47:58
(58/99)
Ne haragudj, de vagy félreértesz, vagy egyenesen kiforgatod a szavaidat.

Távolról sem volt minden kommunista gazember, és ezt nem is nekünk kell megítélni. Történésznek fõleg nem, de a laikusnak sem.

Fábri, mint már többször írtam, kora egyik legnagyobb európai rendezõje (pedig akkor aztán a legkevésbbé sem volt silány a felhozatal), de a 141 perc... nem sikerült, és ennek elsõdleges oka a PROPAGANDA.
A film maga, mint ahogy Fábri is, kitûnõen ábrázolja a polgárság világát (nem mellesleg, Parczen Nagy Lõrinc SZIPATIKUSABB karakter, mint a film néhány öntudatos munkása).
De a korszak erõviszonyait rendkívül vulgárisan és meglehetõsen egyoldalúan érzékelteti (amelyet persze fel lehet róni a korszellemnek, de a különutas Fábritól sokkal többet lehetett volna elvárni).

Én ennél többet sosem írtam...
Humpy 2008 júl. 17. - 21:31:10 Előzmény efes
(57/99)
Ez inkább Rád jellemzõ, hogy kitõl idéztél. Én ritkán idézek, ha mégis, azt nagyon megválogatom. Véreskezû diktátoroktól, dilettáns festõktõl biztosan nem, mert azt mások joggal sérelmeznék.
Humpy 2008 júl. 17. - 21:24:47 Előzmény efes
(56/99)
Jó tudni. Ha ez a gondolatmenet az itt hozzászólókra is vonatkozik, akkor magamra vállalom a dilettáns (nem szakképzett) történész titulust. Festõnek még anyira sem vagyok jó. És Te, efes, hova sorolod magad mint festõ? Vagy, uram bocsá, mint történész?
efes 2008 júl. 17. - 19:34:13
(55/99)
Elnézést, természetesen Fábri, hanem Fábry.
efes 2008 júl. 17. - 19:32:43
(54/99)
Csak még egyszer: én csak azt mondom, hogy nem minden kommunista (volt) gazember, valamint hogy Fábry nem volt kommunista, éppen hogy õ volt szinte az egyetlen filmes, talán Huszárik mellett, aki leginkább tartani tudta magát a humanista, polgári attitûdhöz. Pont.
efes 2008 júl. 17. - 19:28:03
(53/99)
Na ez az, hogy nem látom azt a tisztább érzékelést... sõt, inkább ködöt, és az ebbõl fakadó zavart látok, továbbá olyan lózungokat, amelyeket néhány, manapság egyetemi oktatóként mûködõ õrült is elõszeretettel táplál a hallgató ifjúság hamvasan képlékeny elméjébe. Ez aggodalommal tölt el, és szomorúvá tesz. Te mondtad magad történészhallgatónak, nem én.
Vinogradov 2008 júl. 17. - 19:21:00 Előzmény efes
(52/99)
Ahogy a politikára, úgy a korkülönbségre sem hagyom kihegyezni a beszélgetést...

Bizonyára nem is kevés dolgot - respektálandó élettapasztalatodnál fogva - sokkal jobban és tisztábban látsz, mint én.

De fogadd el, hogy biztos, hogy léteznek olyan dolgok a világban, amelyek körvonalait én talán mégis kicsit pontosabban észlelem.

"a tudatlan ifjúság hanvas elméje..." :DDDDDDDDDDD...
efes 2008 júl. 17. - 19:13:06
(51/99)
csak éppen szomorú...
efes 2008 júl. 17. - 19:12:44
(50/99)
Én nyugodt vagyok.
Vinogradov 2008 júl. 17. - 19:11:46
(49/99)
Nyugodj meg kissé, aztán esetleg, higgadtabb légkörben folytathatjuk...
Vinogradov 2008 júl. 17. - 19:10:17
(48/99)
Azt hiszem, kommentárként most elég lesz a Humpy által oly elmés kontextusban használt jelzõt alkalmaznom: enyhén szólva "kiborulós" vagy...
efes 2008 júl. 17. - 18:10:30 Előzmény Vinogradov
(47/99)
Hitler is dilettáns festõ volt. Csak így tovább...
efes 2008 júl. 17. - 18:07:54 Előzmény Vinogradov
(46/99)
Pedig valakinek fel kell hívni a figyelmedet arra a sok féligazságra, amivel az egyetemen bombázzák hamvasan ifjú elméjét. De nem muszáj elfogadni kiigazítást, a szûk látókör mindenkinek jár, így neked is.

Viszont ha semmi nem változik, én negligálnám a jövõ történészszakmáját, mint egzakt tudományt, ha tagjai között az általad imént kifejtett gondolatokat kifejtõ embereket is befogad.

Számomra nem vitalap, ha valaki megtörtént dolgokat, eseményeket, egyetlen mondattal meg nem történtként fog fel, illetve nem lát tovább 10-20 évnél messzebbre. Szomorú, ha ez az ember még történésznek is nevezi magát. Történelemhamisító a helyes megnevezés. Részemrõl ennyi.
efes 2008 júl. 17. - 17:58:16 Előzmény zampano
(45/99)
Fõleg, hogy nem "forog"... De az egyik állást a német nácik le(el)lõtték, így efelõl nézve a másik állás maradt csak a hinduknak. Ezt is õk szopták meg.
efes 2008 júl. 17. - 17:54:01 Előzmény Humpy
(44/99)
Én az ismert "a krumplistészta legyen krumplistészta" kádári benyögésre merészeltem utalni, mintegy illusztratíve alátámasztandó mondandómat. ;)
Vinogradov 2008 júl. 16. - 20:41:28
(43/99)
Hogy hozzád hasonlóan rövid érveléssel éljek: ez nem igaz...

Ha a negatív jelentésû szavaid helyett pozitívakat helyeznénk be, akkor szerintem a valóságnak megfelelõbb megállapításhoz jutnánk. (Másrészt pedig: én kb. ugyanezt gondolom, csakhogy a Jancsó-Hernádi párosról.)

De ezek szerint olvastad a könyveket és a filmeket is láttad, így bizonyára megalapozott a véleményed...
zampano 2008 júl. 16. - 18:46:38
(42/99)
Sánta jól indult elsõ novelláival (pl. Sokan voltunk), de aztán mûvészként elkezdett hazudozni: Húsz óra, Az ötödik pecsét tanúskodik errõl. Fábri a szarból már nem csinálhatott aranyat, de õ sem menthetõ fel a hazugság vádja alól. Ugyanakkor készültek tisztességes filmek is ebbõl a korból, errõl a korról: Kósa Ferenc: Tízezer nap. Ennek fényében különösen álságos a Sánta-Fábri duó mûködése.
Vinogradov 2008 júl. 16. - 15:19:21
(41/99)
Ajánlanék még tõle jó pár filmet:

Húsz óra, Ötödik pecsét, Dúvad, Plusz-mínusz egy nap, Édes Anna, Hangyaboly, Gyertek el a névnapomra!, Pál utcai fiúk, Isten hozta, õrnagy úr! stb.

Gondolom egy-kettõt láttál ezek közül a filmek közül...

Mert, hogy ezek miatt tartom Fábrit kora egyik legnagyobb közép-európai filmrendezõjének.

Szemben olyanokkal akik valóban maximálisan prostituálták magukat: Keleti Márton, Radványi Géza, Jancsó Miklós, Rózsa János, Gárdos Péter stb.

Néhol sajnos még Bacsó is, és késõbbi egyik legnagyobb rendezõnk, Szabó István , egy filmjével még a nagy Máriássy Félix is.

De hát ez van, ilyen idõk voltak akkor.
És voltak akik meggyõzõdésbõl gondolkodtak hasonlóképpen, mint az akkori államapparátus (Makk Károly, Gáll István, Kovács András pl.), de egyébként csináltak jópár felejthetetlen, kitûnõ filmet.

Felettük talán ítélkezni kéne?

És egyáltalán, a mi tisztünk ezt megítélni?

A legkevésbé sem....
zampano 2008 júl. 16. - 14:36:00
(40/99)
Egyetértek. Hagyjuk is. De azért az félelmetes, hogy milyen sok tehetséges alkotó korrumpálódott abban a rendszerben. Fábri esetében csak a Körhinta remekmû - számomra.