algi 2011 jan. 15. - 22:30:20 Előzmény twillight
(190/810)
Kubrick egyszer elmagyarázta, hogy mi a vége (sztem az IMDb-n fenn is van az idézet), és tényleg olyan primitív a szimbolikája, hogy nagyon ciki lett volna szájbarágva közölni.
10/10
tombenko 2010 nov. 11. - 23:08:19 10/10 Előzmény twillight
(189/810)
Szerintem nincs is vége, csak félbeszakították...
offtopic
Charles Foster Kane 2010 nov. 11. - 22:47:56 Előzmény kuvaszos
(188/810)
Nézd, egyszer csak el kellett kezdeniük használni... :) Még ha ez nem is ilyen instant, szemmel látható, mint ahogy a filmben bemutatják. De mint azt tudjuk, a film - mint bármelyik mûvészeti ág - absztrakt.

Nézd meg a Diszkoszvetõ szobrot. Talán az egyik leghíresebb szobor, "annak ellenére", hogy a te érvelésedet követve "hibás". Mivel nincs a diszkoszvetésben egyetlen olyan pillanat sem, amiben éppen ilyen alakot venne fel. Olvastam egy könyvet, aminek a felét nem értettem, de abban bontották két csoportra a képeket. Az egyik az olyan kép, ami illeszkedik az elõtte lévõk, és utána következõk sorába, de mint ilyen, nem mond el semmit róluk (mivel bármi következhet belõle, vagy bármi történhetett elõtte), illetve vannak az úgynevezett mozgás képek, amik magukba foglalják az utánuk következõ, és elõttük lévõeket.

Mivel a szobrásznak csak "egy képe" van, ezért ha a mozgást ábrázolni akarja, mozgás képet kell használnia, vagyis nem ragadhat ki egyetlen pillanatot, mert az önmagában nem mond el semmit a folyamatról.

A film ennél könnyebb helyzetben van, de így is másfél két órában kell nagyon komplex, térben-idõben nagy terjedelmû eseményeket ábrázolnia. Mivel egy-egy PILLANAT kiragadása nem árulja el az EGÉSZET, ezért absztraktnak kell lennie.
kuvaszos 2010 nov. 11. - 16:09:38
(187/810)
Szervusz!

De, nagyon valószínû, hogy 6 millió éve is használtak eszközt(sõt elõtte is, hiszen az orángután õs kb. 12-14 millió éves). A csimpánz, orángután stb. nagyon konzervatív ebbõl a szempontból (nem nagyon változik a magatartásuk). Nehéz elképzelni ezt a röpke 10 millió évet anélkül, hogy egy bottal egyszer se nyúltak volna egy amúgy elérhetetlen gyümölcsért, vagy ne csaptak volna rá egy keményhéjú termésre egy tárggyal. Ezek nem az embertõl eltanult eszközhasználatok (olyat is tudnak persze). Az általad felhozott 4500 év talán a konkrét eszközök korára vonatkozhat. Ráadásul a madarak is használnak eszközöket (pl. a holló kampós végû szálakat készít, a keselyû követ ejt a kemény héjú tojásra stb). A film írójának gondolata tehát sehogy sem áll meg (szerencsés lett volna egyeztetni néhány etológussal, antropológussal, zoológussal).
És persze a saját tévedésem esélyét is fenntartom... :)
offtopic
Charles Foster Kane 2010 nov. 11. - 15:18:07
(186/810)
Az, hogy a csimpánzok MOST használnak eszközöket, nem azt jelenti, hogy már 6millió éve is ezt tették. Az nem laikus szemlélet, hogy ez egy fejlõdés folyamán alakult ki. Jelenlegi kutatások szerint a csimpánzok kb. 4600 éve kezdtek eszközöket használni. Míg az embereknél a legrégebbi bizonyíték 3,4 millió éves... Így inkább a te szemléleted tûnik kissé laikusnak (használnak, ergo használtak is), de ez ennél azért bonyolultabb. Azt legalábbis nem könnyû bizonyítani, mikor volt az elsõ eszközhasználat, de a 3,4 millió és a 4600 év között jelentõ szakadék tátong.
kuvaszos 2010 nov. 11. - 15:00:44 Előzmény eye
(185/810)
Igen, abban igazad van, hogy az illúzió megteremtése sem kis dolog. De ugye írtam, hogy a megjelenítés tényleg szuper. Viszont hogy lásd az alapvetõ problémát, a szellemi lazaságot-restséget, leírok egyetlen példát az alapmû sekélyességével kapcsolatban. A film egyik leghíresebb, talán fõ jelenete azt a pillanatot ragadja meg, amikor az emberelõd mintegy éppen felfedezi az eszközhasználat jelentõségét. Össze-vissza ütöget a csonttal, és késõbb fegyverként használja. Ez a gondolat totálisan alaptalan. A csimpánz (Pan troglodytes) tudvalevõleg az emberelõd elõtt alakult ki (kb. mostantól 6 millió évvel ezelõtt "hagytuk el" õket), de ilyen jellegû eszközhasználat már nála is volt, és persze van is (és ezért szerencsére még vitatkozni sem lehet a ténnyel). A csimpánz diók feltöréséhez használ kemény csontokat, botokat és amikor veszekszenek, minden létezõ tárggyal igyekszik ütni-verni az ellenfelét. Sajnos a forgatókönyv (regény-) író nem tudott elvonatkoztatni attól a laikus humán berögzõdéstõl, amely szerint az eszközhasználat kizárólag emberi sajátosság. Ez baj. Persze nem pusztán ez az egy tévedés rontja a film lényegi alapjait, ez inkább egy tendenciára utal, ami végigvonul a film egészén. Tényleg kár ezért a "szellemi figyelmetlenségféléért" - hiszen óriási technikai eszköztár állt az alkotók rendelkezésére. Ebbõl is látható, hogy egy igazán jó film elkészítéséhez mennyi mindent kell egyszerre csúcsra járatni (alapmû író, forgatókönyvíró, rendezõ, operatõr, casting, zenei rendezés, színészi munka stb). Érthetõ, hogy mindezt nem mindig sikerül egyetlen filmben összehozni - és ezért lehet izgalmas mondjuk az MGM-nél korlátlan pénzek fölött rendelkezve forgatókönyveket lapozgatni...
bubu73 2010 nov. 10. - 16:04:36 Előzmény scoobylee
(184/810)
Utánanéztem, ncore-on fenn van mindkettõ..
10/10
scoobylee 2010 nov. 04. - 18:14:46 10/10
(183/810)
De azér' vérfagyasztó volt látni a majmok után a Holdon! Nekem kicsit durva volt. S amikor Dave a lemezre mutat, s a kamera belemegy a lemezre, s Strauss zenéje felharsan, akkor az volt az érzésem, hogy ott áll a lemez, s néz a halottra. Õ az úr... Egyszóval félelmetes.
Csak az nem tetszett benne, hogy nagyon lassú volt. Persze, mi, akik Star Warson, Matrixon, stb-n nevelkedett fel...
De azért megadom a 9-et.

Látnom kéne a 2010-et. Ez asszem gyorsabb :)
(Egyébként mér nem találom meg torrenten a 2001-et meg a 2010-et?)
10/10
scoobylee 2010 nov. 04. - 17:55:51 10/10
(182/810)
Háát elõször nem értettem teljesen.
De amikor utánanéztem a neten, már valamennyire rémlett.

Lehet, hogy meg kéne néznem a 2010: a kapcsolat évét.
offtopic
Anditos 2010 nov. 03. - 15:22:55
(181/810)
Nekem teljesen világos.

---spoiler---

A monolit egy csillag-vagy dimenziókapu, amin keresztül Dave Bowmant "átrepítették", a világegyetem másik végére, ott az emlékeibõl megkreálták a számára ismerõs környezetet, a földi szobáját, hogy megkönnyítsék számára a halált, ami tulajdonképpen nem is halál,hanem egy átmenet - a második részbõl kiderül. Õ lesz a Csillaggyermek, aki megszületett. Na, rájöttem, mégsem tudom összefoglalni teljesen, mert nem tudok úgy írni, ahogy Clarke. Márpedig ezt a történetet csak õ általa érdemes megismerni. Számomra teljesen világos, mi miért történt a könyv alapján, fõleg a második rész tükrében. De egyetértek és aláírom, hogy nem egy szimpla sztori. :-)
10/10
screwface 2010 nov. 03. - 15:16:51 10/10
(180/810)
Vérfagyasztóan élvezetes. Félelmetesen zseniális.
twillight 2010 nov. 03. - 13:55:53
(179/810)
Speciel a könyv ismeretében SINCS értelme a végének.
offtopic
Anditos 2010 nov. 03. - 12:44:17 Előzmény AvatáR Gil Maerth
(178/810)
Olvasd el a könyvet, abból minden kiderül. :-)
A filmet a könyv nélkül én sem értettem volna.
offtopic
Anditos 2010 nov. 03. - 12:42:19
(177/810)
"Akinek tetszik, az meg érzésem szerint elfogult."
Nekem egyik kedvenc filmem, és ugyan mitõl lennék én elfogult? Sem Kubrick, sem Clarke, sem Keir Dullea nem a rokonom. Anélkül is tetszhet egy film, hogy nem elemzem halálra a miértjeit. Engem megfogott, számomra volt mondanivalója, tetszett a kivitelezés.
De eszembe sem jut kissé lekezelõ megjegyzéseket írni azokról, akiknek nem tetszett a film, mert nem gondolom azt, hogy az én ízlésem a tutti.
10/10
toshiba321 2010 nov. 03. - 08:05:39 10/10
(176/810)
egyszer jó lenne már az elejétõl a végéig megnézni. De sohasem adják. A regényt olvastam az tetszett. A filmre is kíváncsi lennék.
3/10
fitos01 2010 nov. 03. - 03:08:06 3/10
(175/810)
Helló Filmesztéták!

Nos... Akinek nem tetszik a mû, az remekül alátámasztja a véleményét... Akinek tetszik, az meg érzésem szerint elfogult... (nem is kicsit!!!)
Ezen véleményeket értelmetlen ütköztetni...
Én sokszor láttam már a filmet, illetve életem majdnem minden szakaszában jelen volt, de semmilyen katarzis jellegû hatás nem történt... se nem a színészi, se nem a rendezõi, se nem a megvalósítási eredményeket tekintve... Az tény, hogy korát megelõzte a megjelenítésben, (tán csak erre kapott szobrocskát), de egyebekben nem túl nagy élmény... Még a sztori sem... (pedig még olvastam is :o)
Szóval ha Sci-fi, akkor tényleg várjuk ki az a 11 évet, és akkor megkaphatjuk...
Mindezekkel együtt, alapfilm, ha nem is a nézõknek, de az alkotóknak mindenképp... Sok elemét felfedezhetjük az ezután készült darabokban...
A zene zseniális!!! kivéve a sõne blaue donnnnnaut!!! beteg vagyok tõle, mert majd minden nap el kell játszanom... De ez már csak az én bajom, és ez semmit nem vesz el ezen örökbecsû Strauss melódia élvezeti értékébõl!!! :o))))
eye 2010 nov. 02. - 16:38:49 Előzmény kuvaszos
(174/810)
"Sajnos úgy érzi az ember, hogy meglegyintett bennünket a végtelen, és az idõtlenség illúziója, de lényegileg nem történt semmi."

Ez semmi?! Ez minden! Most. Mert az illúzión át talán a jövõ valóságának sejtelmét érzékelheti értelmünk. És megyünk tovább a jövõnek, a jövõnknek vizionálásában idõben, térben, idõkben és terekben. És az erre nyitott elme jelzéseket foghat fel és reményt, hogy van továbblétezése a nagy mindenség egészében. Ami ma illúziónak tünhet, lehet a holnap valósága, vagy a valóságot rejtõ kristálygömb szemkáprásztató csillogása. Tehát, ne becsüljük le az illúzióinkat, mert ki tudja......
kuvaszos 2010 szept. 20. - 12:44:41
(173/810)
Szerintem az alapötlet körül vannak a problémák. Az egész filmet a képi világ professzionizmusa és általában a jövõ és a végtelenség, idõtlenség illúziója tartja fenn. Ebben viszont nagyon profi. Sajnos a többi tényezõ igen gyengécske. Ezzel a fimmel kapcsolatban igazából nem annyira rendezésrõl, mint inkább szerkesztésrõl beszélhetünk. Floyd jelenetei egy amatõr színjátszótársulat tájelõadásának színvonalán készültek (aztán a hajóban speech-nek nevezni a néhány mondatos törekvést arra, hogy próbáljuk komolyan venni a súlyosan problémás alapötletet - szóval ez már kínos volt...).
Nagyon nagy kár a hatalmas képi megjelenítési lehetõségekért. Az alapötletet és a kibontását sokkal komolyabban kellett volna venniük. Belekapnak egy filozófiai problémába, aztán belekapnak egy jövõbemutató akcióba, aztán egy unalmas számítógép-ember alapproblémába, aztán ismét valami sekélyes filozofálgatás az élet és halál problematikájáról, aminek a végén nincs semmi tartalom (a Földdel szemben lebeg a magzat). Sajnos úgy érzi az ember, hogy meglegyintett bennünket a végtelen, és az idõtlenség illúziója, de lényegileg nem történt semmi.
bubu73 2010 szept. 18. - 13:00:31 Előzmény S.Zsolt
(172/810)
Megvan a film természetesen DVD-n, de tegnap odakapcsoltam a kezdésre, hogy kicsit elfogjon ennek a filmnek a hangulata s leragadtam, megint végignéztem.

Zsolt, gratulálok elemzésedhez... ez bizony simán elmegy doktori disszertációnak is, én nem tudtam volna így megfogalmazni.

Kubrick zseniálisan mutatja meg miként vezeti végig egy idegen tudat, értelem, energia, akármi, Földünk lagalkalmasabb létformáját (kétlábraállás, hüvelykujj, agytérfogat) a "csillagemberré" válás lépcsõfokain, de persze felvetõdnek miértek... Például: csak "Dave" lényegül át, születik újjá, mi lesz a többiekkel, az emberiséggel? Lehetséges mondjuk, hogy a tudatára ébredt földi értelem továbblépéséhez elég egyetlen példány metamorfózisa, az általunk ismert földi világ úgyis megsemmisül egyszer (ha más nem jön közbe, pl ütközés egy másik naprendszerrel, akkor Napunk mondja be az unalmast); s persze az alapkérdések: mi van a "csillagember"-en túl s miért? Az idegen tudatnak, tudatoknak mi az életcéljuk? Meg úgy egyáltalán... :)

Egy dolog kétségtelen: függetlenül attól, kinek hogy tetszik, vagy ki hogyan értelmezi, a film remekmû! Egy dolgot sajnálok csak, nem láttam még moziban...
8/10
Bence17 2010 szept. 18. - 12:14:26 8/10
(171/810)
Vártam én is a filmet,a kezdet nagyon bejött és a zene is remek volt.De nem is tudom részenként nehéz értékelni ezt a filmet.Egyben talán azt tudnám mondani róla,hogy minden mai sci.fi alapja.A történet ma szemmel nézve nem extra.Nincs túl játszva,de valamitõl még is különleges és egyedülálló.Mondhatni,hogy amolyan Kubrickos.Lehet,hogy még egyszer megnézem majd ha lesz kedvem nem volt egyszer nézõs film.
10/8