offtopic
Mermaid. 2011 aug. 09. - 14:07:00
(543/663)
Nekem ez nem tünt úgy fel és ellentétesnek sem Gandalf személyiségével, mert én nem olvastam a könyvet, a filmet nézve meg nem volt ilyen érzésem.

Az már inkább valahogy nálam zavaróbb volt és értelmetlen az a rész mikor Aragorn kimondatlanul de kavar is meg nem is Eyovin-al, tök értelmetlen volt, aztán beszól neki hogy bocs de nem kellesz, foglalt vagyok. Ezt szerintem elég bénán csinálták meg. Aztán meg Eyovin ott vigyorog a végén Faramirral hirtelen, amit ha nem olvasok utána nem tudom meg hogy azért mert vele jött össze.
Aragorn jellemét sokkal jobban elrontották azzal hogy bekavartak vele Eyovinnal, nem tudom a könyvben hogy van, de ennél valahogy pont jellemesebbnek és stilusosabbnak , szerelmesebbnek,erõsebbnek láttam mint amit a 2. és 3. részben mutatott. Nekem az gázabb volt mint a Gandalf.
10/10
Ezüstliliom 2011 aug. 09. - 13:59:49 10/10
(542/663)
Szerintem az egyik legnagyobb baklövés, mikor Gandalf leüti a helytartót. Az Gandalf egész egyéniségével ellentétes. Vannak hibák, lehetne sorolni, de ezek egy része nem annyira fontos részletkérdés, könyvhûen megcsinálni pedig idõigényes lett volna. Ezzel együtt nekem is volt hiányérzetem, és bosszankodtam a pontatlanságokon, de valljuk be, ezeknek ellenére is példa nélkülien hû filmadaptációt kaptunk.
10/10
offtopic
Ford Mustang 2011 aug. 09. - 12:53:45 10/10
(541/663)
Legolas egymaga megöl egy mumak-ot - ez benne volt.
AvatáR Gil Maerth 2011 aug. 09. - 12:16:33
(540/663)
klasszikus, megérdemli az oscarjait
csakhogy
pár furcsaság akad, ami nem hiszem hogy benne volt a könyvben:

- Gandalf leüti a helytartót (!)
- Legolas egymaga megöl egy mumak-ot (!!)
- Boszorkánykirály betörése - hol marad? Az ostrom egyik csúcspontja
- hatásvadász kommandózás a rendezõtõl.

- a szellemek nem az ostromlókat ölték meg, hanem a kalózhajókat védõ mini hadosztályt.
És UTÁNNA Dol Amroth, Lebennin, stb emberei ugráltak le a hajókról.
Idegesítõ hát látni a zöld szellemharcosokat Minas Tirithnél.

10/8
10/10
Túrin 2011 aug. 09. - 09:45:37 10/10
(539/663)
Az Egy gyûrûn kívül még van 9 gyûrû amit Szauron készített, ezeket hatalmas ember királyoknak ajándékozta (fekete númenoriak, haradiak, stb.), és így magához kötötte õket, míg végül akaratukat és testüket elemésztve gyûrûlidércekké nem változtatta õket.
Készített még 7 gyûrût, amiket a törpéknek adott, ezek a harmadkor eseményei során részben elvesztek, részben elpusztultak. A törpéket is magához akarta kötni a gyûrûkkel, de õk túl erõs akaratúak voltak ahhoz, hogy sikerüljön. Annyit elért, hogy a gyûrûk a törpék szívében fajtájuk hátrányos tulajdonságait nagyították fel: a kapzsiságot, a mohóságot és fõleg az arany utáni állandó vágyakozást. Ebbe igen sok törp belepusztult a harmadkor alatt.

3 gyûrû pedig a tündekirályoké volt, ezeket tündék készítették, és elrejtették, így Szauron nem férhetett hozzájuk, és nem mocskolhatta be õket. E gyûrûket gyógyításra, építésre használták készítõik, nem háborúskodásra. Szauron növekvõ hatalmával azonban a három gyûrû is kötõdni kezdett az Egyhez, olyan értelemben, hogy az Egy pusztulásával a Három ereje is nagyrészt elhalványult, elveszett. Többek között ezért sem maradtak gazdáik Középföldén.

A Három Gyûrût egyébként Galadriel, Elrond és Gandalf viselte. Gandalf Círdantól, a Szürkerévet örzõ sindától (szürketünde) kapta a saját gyûrûjét, a Tûz gyûrût, amikor a harmadkorban Középföldére lépett, hogy Szauron ellen nagyobb sikerrel vehesse fel a küzdelmet.
10/10
Túrin 2011 aug. 08. - 21:21:40 10/10
(538/663)
Nem zavar, csak a Legolasos kötekedés volt már kicsit sok, amikor sztem elég egyértelmû volt az elõzõekbõl, hogy mire gondolok.
Kyoko 2011 aug. 08. - 21:13:03
(537/663)
Én nem vitatkozom, csak leírtam, hogy én hogy tudom. De nem válaszolok többet, ha ez téged ennyire zavar.
10/10
Túrin 2011 aug. 08. - 20:44:14 10/10
(536/663)
Hát, én többszöri olvasás után azt mondom, hogy gyakran egy új tündében születnek újjá. De majd utánanézek.

Amúgy minek vitatkozol velem piszlicsáré dolgokon (Legolas), amikor egyértelmûen nem nekem kell "osztani az észt" a témában?
10/10
Túrin 2011 aug. 08. - 20:43:05 10/10
(535/663)
Ott van a mondatban, hogy "még" sosem látta. Nyilván a Gyûrûk urára gondoltam, mivel tök egyértelmû, hogy az összes tünde elhajózik.
Kyoko 2011 aug. 08. - 20:24:23
(534/663)
De látta. Aragorn halála után elhajózott õ is Gimlivel.
Kyoko 2011 aug. 08. - 20:23:51
(533/663)
Á-á! Ez így csak félig igaz. Glorfindel valóban meghalt Gondolinnál, de Mandos csarnokából kilépve õ is Valinorba került, aztán, mikor Gandalf a Harmadkorban eljött Középföldére, akkor tartott vele Glorfindel ugyanabban a testben.
Egyébként sztem a tündék ugyanazt (inkább mondjuk úgy, egy ugyanolyan) testet kaptak Valinorban, mint amiben Középföldén éltek, legalábbis én így tudom.
10/10
Túrin 2011 aug. 08. - 20:17:25 10/10
(532/663)
Legolas Thranduilnak, az erdõtündék királyának a fia. Sosem látta még a halhatatlan földeket.
10/10
Túrin 2011 aug. 08. - 20:16:08 10/10
(531/663)
Nem csak a halhatatlan földeken járhattak újból az elhunyt tündék, hanem Mandos csarnokaiból kikerülve egyfajta reinkarnáció formájában egy újonnan születõ tündében kelhettek új életre, akár Középföldén is.

Pl. Glorfindel, aki a Gyûrû szövetségében Aragornék elé lovagol Völgyzugolyból, az Elsõ korban Gondolin ostrománál is jelen volt, és megbirkózott minden idõk legnagyobb balrogjával, megölte, de õ is belehalt a csatába. Tettei miatt igen hamar visszatérhetett Mandos csarnokaiból az élõk közé. Míg a noldák több büszke és áruló, gyilkos ösztönû hercege igen sokáig várhatott, míg újabb esélyt kapott.
10/10
Túrin 2011 aug. 08. - 20:12:39 10/10
(530/663)
A Szilmarilok sztem a Tolkien életmû legjelentõsebb alkotása, jelentõsebb, mint a Gyûrûk ura, noha az irodalmi kánonban nyilván az utóbbi foglalja el az elõkelõbb helyet.
Óriási veszteség számunkra, hogy Tolien apó nem élt tovább, hogy elszöszmötöljön a Szilmarilokkal, hisz elképesztõ aprólékosan dolgozott rajta, írta át újra és újra az egyes regéket.
Egy bõvebb formában kis túlzással majdhogynem modern homéroszi magasságokba emelkedhetett volna.

Aki elriad a Szilmarilok nehézségétõl, annak ajánlom elsõre a Húrin gyermekei c. kötetet, amely a Szilmarilok talán legszebb regéjét bontja ki úgy 200 oldalon, Tolkien jegyzetei alapján, kifejezetten olvasmányos formában.
offtopic
Mermaid. 2011 aug. 08. - 15:27:33
(529/663)
még egy utolsó kérdést engedj meg légyszi. Legolasz az milyen tünde volt? Róla sajnos szinte semmit nem tudtunk meg a filmben. Sem a "családjáról".
Kyoko 2011 aug. 08. - 15:23:13
(528/663)
Ha Arwen megtartotta volna a halhatatlanságát és mégis összeházasodik Aragornnal, akkor Aragorn halála után egyedül maradt volna, esetleg belehal a bánatba és ugyanúgy Valinorba kerül. Viszont így, hogy halandóvá vált, õ is természetes módon meghal és az emberek túlvilágára kerülnek Aragornnal együtt, amirõl semmit sem tudunk.
Tehát Elrond azt a verziót mondta, hogyha halhatatlan marad Arwen.
offtopic
Mermaid. 2011 aug. 08. - 13:21:49
(527/663)
Hát most ha már ilyen szépen ajánlottad, kicsit kedvet kaptam hozzá.....Viszont az alapján amit a tündékrõl mondassz, Elron a filmben hülyeséget mond Arwennek, hogy ha Aragorn meghal õ egyedül marad a halott világban, vagy valami ilyesmi.....
andesz89 2011 aug. 08. - 13:19:07
(526/663)
aki teheti nézze meg a rendezõi változatot mert amit a tv-ben adtak abból minimum 30 perc kimaradt.persze ha nincs annyi reklám akkor a hosszabb verziót simán leadhatták volna.
mushi 2011 aug. 08. - 13:06:50 Előzmény monarchiabulldog
(525/663)
Köszi szépen a választ!
Mindenesetre szomorú mindenhogy..
Kyoko 2011 aug. 08. - 11:43:45
(524/663)
Középfölde teremtésének mítosza, hogyan lettek a tündék, emberek, törpök és legfõképp: mi az a Valinor? ;)
Sztem szerezd meg valahonnan és olvasd el. Én már vagy 3x olvastam. Elég nehéz olvasmány, lehet, hogy elsõre sutba vágod majd. Õszintén szólva én jobban szeretem ezt a vékonyka könyvet, mint a GYU-t. És pont azért szeretném, ha egyszer ebbõl is lenne film, mert akkor többé nem tennének fel ilyen kérdéseket, hogy hova mennek a tündék. ;)
Egyébként a tündék haláluk után is oda kerülnek, tehát pl a filmbeli Haldír, miután meghalt a Helm-szurdokban, Mandos csarnokába került, ott visszakapta a testét és utána szabadon járhatott Halhatatlanföldön. És hogy ki az a Mandos? Ha elolvasod a Szilamrilokat, akkor megtudod és azt is, hogy egyáltalán mik azok.
Jó olvasását!