Ezüstliliom 2012 aug. 23. - 23:51:01 Előzmény Neaira
(246/326)
Bocs, de mondj egy olyan fantasyt, amelyik jobb A Gyûrûk Uránál!:) Tehát az, hogy ez gyengébb nála, még semmit sem jelent. Az író nem titkoltan rajongója amúgy Tolkiennek.
Én pont azért szeretem ezeket a könyveket, mert Richard annyira védi az életet. Az meg nem igaz, hogy velük sosem történik semmi rossz, és mindig megmenekülnek, csak még nem jutottál odáig a könyvekben. Bár nem tudom, Te minek neveznéd azt, amit Denna tett Richarddal, ha nem rossznak. Azzal is vitatkoznék, hogy minden egysíkúan jó vagy rossz. Darken Rahlról azt írja, az õ szemszögébõl nézve a tettei nem gonoszak, Richard pedig vét a történet alatt elég hibát, hoz pár rossz döntést, ami bajba is keveri õket rendesen.
A nevekkel kapcsolatban: engem jobban zavarnak a fantasy könyvekben azok a kitalált nevek, amik angol helyesírással vannak leírva (konkrétan szinte mind, még magyar íróknál is:/ ), mert egyszerûen nem tudom, hogy ejtsem õket, és így nagyon nehezen jegyzem meg.

E-book... Embere válogatja. Egész könyveket nem szeretek monitorról olvasni. Persze elszállt felettem az idõ, ez már lassan elavult szokás lesz... Mindenesetre nekem könyvként van meg lassan az összes kötet, és azon (nem kevés) könyveim közé sorolom, amit nem viszek antikváriumba. (Bár lassan már egy könyvet sem viszek, mert nevetséges összegeket fizetnek értük.:/ Megveszek egy könyvet többezerért, és adnak érte 500-at jó esetben.)
Ezüstliliom 2012 aug. 23. - 23:28:12 Előzmény agarik
(245/326)
Szerintem csak szõrszálhasogatás, amiket írsz. Ráadásul furcsállom, hogy ennyi idõt fordítasz egy ponyva kielemzésére, de persze valóban azt olvasol és írsz, amit akarsz.:)

Amiket a Megszámlált Árnyak Könyvérõl idéztél, abból nem következik, hogy a hátizsákban van. Sehol nem írja egyértelmûen, hogy benne lenne, és azért ment volna vissza. Inkább a fogért ment vissza a házba, azt meg nem írja, hogy mi nyomta a hátizsákban.
Abban sincs igazad, hogy a sorozat logikusabb, átgondoltabb lenne, mint a könyv. Épp fordítva szerintem. És meg sem tudod ítélni az alapján, amit ismersz belõlük. A kritikákra amúgy én alapból nem adok. A legtöbb csak lila, fellengzõs hõzöngés.
Lehet, hogy egy pasinak, aki akciófilmeket néz, ilyen tipusú könyveket olvas, a harcok és a taktikai részek nem stimmelnek, de ez engem nem zavart, mert sosem mélyedtem bele ezekbe a dolgokba. Viszont eddig egy írónál sem voltam ilyen elégedett azzal, ahogy a lovas részeket leírta. Másoknál tele volt bosszantó szakmai hibákkal, nála viszont ez teljesen korrekt volt. Végre valaki!
Biztos nagyon mûveletlen vagyok, de nekem tetszett, hogy az író emnnyi mindenben tájékozott - hozzám képest. A keleti filozófiákban, vallásokban biztos tájékozottabb nálam. Késõbb találkoztam csak a "han" kifejezéssel ezekben.
Tehát rendben, aki falja a szépirodalom klasszikusait, és nem adja alább színvonalban, illetve profi a katonai/harci taktikákban, az ne olvassa el ezt a könyvet! De akinek elege van a kaszabolós, minden értelem nélküli harcokkal teli, sekélyes történetekbõl, annak ajánlom továbbra is.
agarik 2012 aug. 23. - 19:30:03
(244/326)
Az a "barátom"-ozás azért nem olyan menthetetlen. Elsõre azért kezdi hogy jószándékúként mutatkozzon be, aztán tetszik neki, a csaj is mutat némi vonzódást, tudják hogy össze lesznek zárva jó idõre (meg továbbra is a mindenkori "úgyse látom többet nemsokára, dugjuk meg most" mentalitás Richardtól, ami sokkal korábbi mint a 20-21. század (és ma fõleg vidéken erõs még mindíg ebbõl is következõen) Bár én még csak az elsõ kötet 17. fejezeténél állok pár napja.

A könyv MIUTÁN elmondták hogy MEGVAN, az UTÁN jut eszébe író bácsinak beleírni hogy el lett égetve - ez okozza nálam a problémát.

Hehe, akkor nem csak az n példányom vacak, tényleg sok az elütés :)

A bevállalósságról késõbb még frissítem a véleményem.
Neaira 2012 aug. 23. - 15:23:37
(243/326)
Na, elkezdtem olvasni a könyvet mindennek ellenére... :)
A Könnyek Köve 3. részének a közepén járok (Cara még nem volt).
LESZ BENNE SPOILER A KÖNYVRE NÉZVE!
Szerintem tényleg ponyva. De nem baj. Miért ne olvashatnánk néha ponyvát??? Az azonban biztos, hogy se a Gyûrûk urához se a Trónok harcához nem hasonlítható. Illetve hasonlítható, csak éppen a nyomukba sem ér. Sokkalta gyengébb.

Nagyon könnyû olvasni, baromi gyorsan halad vele az ember (pedig én nem vagyok vmi gyors olvasó). Szerintem is felnõtteknek íródott, ám szerintem fiatal felnõtteknek, akiknek még nincs élettapasztalatunk.
Ami nagyon zavar, az hogy a könyv erkölcse nagyon 21. századi, a rossz értelemben. Majdnem lecsaptam a könyvet, amikor az elsõ kötet elején Richard BARÁTJÁNAK nevezi Kahlant nagyjából 10 perc ismeretség után. Zavar az is, hogy Richard ennyire védi az életet. Nem mondom, hogy bárkit öljön meg nyakra fõre, aki csak az útjába kerül, de egy kicsit lehetne kevésbé szentimentális. A jókkal nem történik soha semmi rossz. Kahlan végül mindig megmenekül az erõszak elõl, Richard mindenkit visszautasít, még azután is, hogy azt hiszi Kahan nem szereti. (Kivéve Dennát, de ott meg öntudatlan volt.) Túl makulátlan mindenki, az ilyet nem kedvelem. Persze a gonosz az gyilkos és/vagy pedofil. (Ezt csak az egyértelmûen jó-rossz dolgot csak a Gyûrûk urának nézem el.)
Valamiért ezt a mindent elsöprõ szerelmet sem érzem át Kahlan és Richard között, de ez lehet, h csak az én hibám. Ettõl még drukkolok nekik.
Különösebben nem vettem észre hibát a történetvezetésben. Én úgy értelmeztem, hogy a Megszámlált Árnyak könyve el lett égetve, de lehet h nem jól olvastam. Most már mindegy.
Ami még fura, az a kis gár. Ha a gárok olyan intelligensek, h beszélnek stb, akkor miért van szükségük ilyen ragadozó külsõre? Furcsa evolúciójuk van.
És végül, sajnálom, hogy a magyar kiadó igénytelen volt, mert hemzseg az elütésektõl a könyv. Nem helyesírási hibák vannak benne, hanem elütés, betûtévesztési hibák. De rengeteg!
Meg hát a nevek... Rettenetesen idegesít - de már túlléptem rajta -, hogy néha igazi neveket használ (Richard és a legtöbb Nõvér neve, meg Scarlett a sárkány), néha meg kitalált neveket. Egy fantasyban legyen már mindenkinek kitalált neve!!!!!

A könyv tényleg bevállalósabb, mint a film, hiszen a film 12 éven aluliaknak nem ajánlott, csak.
Mindent összevetve elég szövevényes, érdekes is, nem rossz. Ha felülemelkedem a hibáin, akkor nem rossz. Olvasni könnyû, nem túl nehéz a szöveg. Érteni is a dolgokat, meg a miérteket.
A filmhez alig van köze, de ezt nem bánom. Egyelõre biztosan olvasom tovább.

Viszont ajánlom minden olvasónak, hogy ne papír formátumban vegye meg, mert baromi drága. Illetve hát nem ér annyit, mint amennyibe kerül. Töltse le, e-bookra, vagy akárhogy. Ha vkinek nagyon tetszik, és szeretné ha meglenne az összes kötet, még mindig meg lehet vásárolni utólag.
agarik 2012 aug. 20. - 23:29:04 Előzmény Ezüstliliom
(242/326)
1) Olvastam belõle, valamint láttam valamennyit a soriból, olvastam a tartalmi ismertetõt és összehasonlító kritikát a sorival. Ez bõven sok ahhoz hogy kategorizálni tudjam.

2) Arra alapozom, hogy a Solymászösvényrõl egy olyan útra akarja átvezetni a lányt, ami "szélesebb" az adott ponton, mint az a híres kvázi fõútvonal!
"Kis idõ múltán, az ösvényen vágtatva keresni kezdte az oldalcsapást. Nem lehetett benne
biztos, hogy milyen messzire jutott, mert az erdõ nem nyújtott biztos viszonyítási pontot, és
nem emlékezett, hogy pontosan merre van az elágazás.", "Egy éles jobbkanyar elõtt végre elérte az elágazást. Majdnem túlment rajta. Sietve megvizsgálta a nyomokat, hogy járt-e már itt a nõ, és nem tért-e a keskenyebb csapásra."

3) Oldalszám nincs a pdf-emen, de idézetet adok, azzal kereshetsz a sajátodban:
"Apja egy titkot bízott rá, egy titkos könyv õrzõjévé tette. Adott neki még valamit, hogy
tartsa meg, és azzal bizonyítsa a könyv valódi gazdájának: a könyvet nem lopták, hanem
megmentették, hogy biztonságban megõrizhessék. Egy háromszög alakú, háromujjnyi széles
fog volt. Richard egy bõrszíjra fûzte, hogy a nyakában viselhesse, ám ostoba módon úgy
hagyta el a házát, hogy a hátizsákjával és a késével együtt ezt is otthon felejtette."
"- Rendben - suttogta. - De van bent valami, amit meg kell szereznem. Anélkül nem
megyek el innen."
"Lassan bedugta a fejét az ablakon, és lenézett az ágyára. Az ablak alatt volt az ágyláb,
melyen a hátizsákja és a szíjra felfûzött fog lógott, pontosan ott, ahol hagyta õket."
"Valami a zsákjában nyomta az oldalát,"

Szvsz itt nagyon úgy tûnik, hogy utólag jutott eszébe valami, amit aztán megpróbált beleerõltetni a sztoriba, ám "kilóg a lóláb", mint Kahlannal, akinél tök azt érezni, hogy miután az eddig bemutatott összes karakter MINIMUM akkora mint Sylvester Stalone, de inkább mint Arnold Schwarzenegger, gyorsan észbekapott írókám, és bepasszírozott egy nõi karaktert (aki valamiért sikeresen lopakodik sikítófehér ruhában, de ezt nem illik felhozni, mint a lehetetlen harci manõvereket sem, mert az belefér a mûfaj kereteibe).

Végeredményben úgy néz ki, hogy a könyv(ek) nem mentek keresztül szerkesztõ kezén hogy kijavítsa az ordas hibákat, ellentétben pl. a sorival.


Amúgy azt olvasok amit akarok, és aki tervezi hogy olvassa, annak ezek után talán nem kell rászánnia magát csak hogy csalódjon.
Ezüstliliom 2012 aug. 20. - 22:25:51
(241/326)
Most sportot ûzöl abból, hogy húzhatod le a kedvenc könyvünket? Szerintem ne fáradj vele! Van saját véleményünk róla. Csak ezért ne kínozd magad az elolvasásával!;)
Ezüstliliom 2012 aug. 20. - 22:23:23
(240/326)
Mondanál oldalszámot, hogy hol olvastál ilyet, hogy ott a könyv a hátizsákjában?
Ezüstliliom 2012 aug. 20. - 22:17:43
(239/326)
Akkor nem egyezik a véleményünk. Szerintem nem ponyva.

Nem tudom, miért nem lakbnak a tó partján.
Mire alapozod, hogy nem ismeri a legalapvetõbb utakat Richard? Szerintem nála jobban nem ismeri a környéket senki.
Ezüstliliom 2012 aug. 20. - 22:15:12
(238/326)
Te úgy minõsítetted ponyvának a könyvet, hogy nem is olvastad még???:O
Ezüstliliom 2012 aug. 20. - 22:13:34
(237/326)
Köszi, akkor megnyugodtam.:)
agarik 2012 aug. 20. - 17:36:23 Előzmény vicaf1
(236/326)
Azt elfelejtetted mondani, hogy "Rosszabb mint Rahl" nem puszta kínzásból vagdosta ki a papa belit, hanem jósolt. Ez semennyire nem bevállalósság, egyszerû mindennapi szokás.


Amúgy Orden Szelencéi hatalmas kavarás.
Ugyebár a történet szerint CSAK akkor lehet kinyitni AZ EGYIKET, ha megvan mindhárom. Ezek közül ha nem a harmadikat nyitod ki, akkor meghalsz. Rahlnak mégis sikerült kinyitnia kettõt is, úgy hogy nem volt meg a harmadik!
Hogy az ostoba önellentmondásokat tetõzzük, bejön még az is, hogy ha egy szelence hozzád kerül, akkor vagy egy éven belül összeszeded mindhármat, vagy meghalsz. Én ezek után futnék elõlük mint a tûztõl, de nem, ezek ott õrizgetik a kamrában, és egymásnak adogatják mint ereklyéket! Ha ez így lenne, Középföld nemessége igen hamar kihalt volna!
10/10
szentatyam 2012 aug. 20. - 16:23:39 10/10
(235/326)
Nekem is nagyon tetszett a sorzat és nagyon sajnálom, hogy nincs folytatás.
Ha esetleg mégis lenne, mindenféleképp szóljatok! :)

Ha még nem ismernétek:
http://herblueeyes.com/
agarik 2012 aug. 20. - 16:14:30
(234/326)
Lol mekkora bug a könyvben: Richardkám ott hurcolja a könyvet a hátizsákjában, több fejezeten keresztül hablatyolnak arról hogy ott a könyv a hátizskjában, mire a hetedik fejezet egy az egyben arról szól, hogy több mint egy évtizeddel ezelõtt elégették a könyvet!

Most komolyan, akkora ordenáré következetlenséggel hogyan lehet egyetlen rajongója is a könyvnek?
muveges 2012 aug. 20. - 14:43:54
(233/326)
szia,
nem te voltál figyelmetlen,
késõbb majd elárulják, mi volt az konkrétan...
agarik 2012 aug. 20. - 13:21:57
(232/326)
Hm, aszondja Richard otthonhagyta az "erdõjáró köpenyét". Csakhogy le nem vehette, és három hete ki se jött az erdõbõl.
Az talán még kiderülhet miért nem találták a könyvet, ha egyszer ki volt rakva szem elé, de ez...

És mégis kit érdekel ha egy 100fõs lakomáról elvisznek pár szál virslit???
Assa 2012 aug. 20. - 13:06:38
(231/326)
De a Trónok harca csak az elsõ kötet, a Tûz és Jég dala meg sorozatcím, ezért azon említem.
A Tûz és Jég dala low-fantasynek indult, azóta átcsúszott high-ba, de a Trónok harcát általában még nem oda sorolják. Rengeteget merít a mi középkorunkból - inkább tûnik egyfajta alternatív történelemnek, mint fantasynak -, és fõleg az elsõ kötetben alig jelenik meg a természetfeletti, a világot emberek népesítik ki (oké, vannak Mások és egyebek a Falon túl, de bennük alig hisznek, ahogy a mágiában is). Mi akad: a prológus, egy-két többezer éves mese, a farkasok és farkas álmok, a végén Mirri és a sárkányok - soknak tûnik, de elosztva 800 oldalra mégis elég kevéske, egyéb fantasykhoz képest, ahol tûzlabdákat és villámokat szórnak, elfek és goblinok ugranak elõ minden második bokorból (persze, túlzok, de remélem, érted, mire gondolok)...
A Nõstényoroszlán énekében ugyanígy a lovagi világ jelenik meg; ha jól emlékszem, garázdálkodik egy gonosz varázsló (már az elsõ kötetben is?), Thom eleve mágusnak készül, és a varázslat ismert dolog, ott is mintha bõséggel akadna mágia, ahol Alanna leleplezõdik Jonathan elõtt...

(Narnia: más viszont - hacsak nem olvasta és szerette meg fiatalon -, nem biztos, hogy elolvassa a stílusa miatt, ami inkább gyerekeknek szóló.)

Most már szépirodalom.
(Jó, az Alkonyat lányregény, ez meg gótikus rémregény - legalábbis abból merít -, de a romantika közös jellemzõ. Azért az Üvöltõ szelek ugrott be, mert valamelyik Alkonyat-kötetben emlegették - az Alkonyat meg azért, mert valami nagyon gyenge könyvet kerestem példának.)
agarik 2012 aug. 20. - 12:24:02
(230/326)
A Tûz és Jég Dala az másnéven a Trónok Harca. A különbség a Nõstényoroszlán éneke ciklushoz, hogy az elõbbi High-Fantasy, míg az utóbbi fantasy ponyva, csakúgy mint a Narnia, amit pont vallási jellege miatt nem engednék fiataloknak olvasni.

Az Üvöltõ Szelek pedig szépirodalom, ellentétben az Alkonyat-sorozattal, ami megint ponyva (esetleg rögtön lányregény).
Assa 2012 aug. 20. - 12:06:40
(229/326)
Ponyva és ponyva között is van különbség.

Ha csak kifejezetten a fantasy-irodalmat vesszük:
A "Nõstényoroszlán éneke" és pl. a "Tûz és Jég dala" ég és föld, kidolgozottságra, tartalomra, stílusra; alapvetõen más a célközönség is.
(A Narnia megint más, nagyon erõs benne a vallási mondanivaló és azt hiszem, elsõsorban gyerekeknek, kiskamaszoknak élvezhetõ - még ha annak idején talán nem is így volt.)

Azt nem tudom, Az Igazság Kardja sorozat mennyire igényes és logikusan felépített - sok könyv megelõzi a olvasandó-listámon -, de hogy ugyanolyan lenne, mint az x vagy y könyv, csak mert egy zsánerbe tartoznak, az durva általánosítás.
A Twilight sem ugyanolyan mint pl. Üvöltõ szelek, hiába romantikus mindkettõ, fényévek választják el õket egymástól. Lehetne még sorolni.
agarik 2012 aug. 20. - 10:44:28
(228/326)
Hahh, miután sikerült kideríteni mi a könyvváltozat címe már sikerült is megtalálni, és ez bizony nagyon durván ponyva. A ponyva nem a mondanivaló erõsségét jelenti, hanem az írói stílust és eszköztárat.

Az elsõ fejezet után lenne kérdésem:
- ha Szarvasföld a Teknõs-tó mellett fekszik, nyilván ki kell használják a víz elõnyeit. Ellenben a könyv azt írja, "senki nem lakik a Teknõs-tó mellett". Ez már magában ellentmondás, de tegyük fel a közvetlen partra gondol. Felmerült bennem, miért nem?
- ha Richard majd' egész életét az erdõben tölti, miért nem ismeri a LEGALAPVETÕBB utak elhelyezkedését?
agarik 2012 aug. 20. - 09:17:11 Előzmény vicaf1
(227/326)
Egy levágott önmagában fej az nem bevállalósság, hanem tényközlés és öncélúság.
Rentgeteg függ az elõadás módjától, de tudod mit: most már belenéznék a könyvváltozatba, még ha az ottani történet a leírások szerint ócskábbnak is tûnik a sorinál. Szerintem ugyan pont olyan ponyva kell legyen mint a Nõstényoroszlán ciklus (rosszabb esetben pedig Narnia Krónikái)...