10/10
csikosi 2012 okt. 26. - 10:47:02 10/10 Előzmény Ljerk
(4282/5342)
Ebben teljesen igazad van!
Üdv: külön neked
6/10
napraforgó 2012 okt. 26. - 05:57:54 6/10
(4281/5342)
Itt a filmen néha kicsit lassabban mennek az események, néha meg felgyorsítva a valósághoz képest.
A király 1752-ben született. Vonbin 1778-ban lett az ágyasa, 1779-ben meghalt. Itt úgy állítják be, hogy kb. 2 hétre rá elvette Szongjont, de ez nem valószínû. A Wiki Hvabint jelöli elõbb ágyasként, és mivel õ sem szült gyereket a királynak, jött Szongjon harmadik áfeleségként. Az elsõ gyerekük 1782-ben született, így valószínû, hogy csak az elõzõ évben lett királyi ágyas/hitves belõle.
Az utolsó ágyas 1770-ben született, 17 évvel volt fiatalabb a királynál, és 1790-ben szülte meg a trónörököst, majd 3 évvel késõbb egy kislányt.
Persze egy filmnél van bizonyos alkotói szabadság, bár én túlzásnak találom, hogy a gyermektelen Hvabinnak gyereket költöttek, ráadásul olyan hihetetlen módon, hogy egyszerre szüljön a másik ágyassal. Mivel Szubin fia lett a következõ király ez a "változtatás" eléggé visszás is, a történelem meghamisítása.
6/10
napraforgó 2012 okt. 26. - 05:36:45 6/10
(4280/5342)
Az igaz, hogy Vonbin valóban 12 évesen lett királyi ágyas és 13 évesen meg is halt, de itt a filmen egy nem oly fiatal színésznõt választottak a szerepre. Ebbe nyilván belejátszik a mai közfelfogás is, 12 évesen egy lány még gyerek, a szex vele pedofiliának minõsül. Nyilván nem akarták Szánt pedofilnak bemutatni. Lehet, hogy a régi korokban divat volt a gyerekházasság, és kicsit sem aggódtak a házasság elhálása miatt sem, de ma már mások az értékrendek. Úgyhogy itt nem volt szó Vonbin koráról, mindössze utaltak rá, hogy fiatal volt még és ezért talán nem elég felelõsségteljes. A szerepet játszó színésznõ meg inkább 17-18 éves fital nõt mutatott nekünk, nyilván nem egy 12 éves gyereklányt.
Koczina Judit 2012 okt. 25. - 23:02:00
(4279/5342)
Szerintem is a nagyobb katasztrófák Wonbin érkezésével kezdõdtek.
Már volt elég hatalma ahhoz, hogy segítsen a királynak, de azzal, hogy tulajdonképpen a sógorává tette õt az anyakirályné, mindent elrontott. Onnantól kezdve a mohósága nem ismert határokat, és akkor még a lány is belerángatta egy csomó hazugságba. Nem volt rokonszenves Wonbin, de ha belegondolunk, hogy nagyon fiatal volt, hatalmas teherrel a vállán, amit fõleg YS anyja rakott rá, az õ helyzete sem volt irigylésre méltó. Tényleg ott kezdõdött Hong igazi lecsúszása.
Koczina Judit 2012 okt. 25. - 22:57:15
(4278/5342)
Igen, az igaz, hogy a király reformjaiban partner volt, és elég okos is, hogy azokat végre lehessen hajtani. Nekem mégis így utólag van egy olyan érzésem, hogy többször láttam hibázni Hong-ot, önfejûsködött, nem beszélt meg semmit YS-nal, meglepetéseket okozott neki, sokszor kész tények elé állította. Volt, hogy a parancsát egyszerûen nem hajtotta végre. Ezért kisebb fejmosásokat kapott, de leperegtek róla.
Lehet, hogy már nagyon régen volt az eleje, közben két hét olimpia, most az ünnepnapok, és egyébként is iszonyúan el van nyújtva, szóval lehet, hogy már minden szépre nem emlékszem :)
Tegu 2012 okt. 25. - 22:41:42
(4277/5342)
Igen, nem lehet mindenkit egyértelmüen elitélni, bár pontosan lehet tudni, mikor ért el valaki a megbocsáthatatlanság határáig.
Szerintem is kimagyarázhatta volna még az özveggyel kialakitott jó viszont, pl. hogy az özvegy segiteni látszott a királynak, stb.
De ez a Wonbin ügy nagyon összekavarta, azért ott beleléptek a lelkébe csunyán, s megint az anyakirályné volt a háttérben, valójában õ találta ki, hogy legyen a kislány a fia felesége, valahogy elsikkadnak Yi San anyjának mesterkedései, pedig valójában õ is jót akar, de rosszul. Bár az õ tetteit is meg lehet magyarázni.
bori3 2012 okt. 25. - 22:37:00
(4276/5342)
Azért is akart benne a végletekig is megbízni, mert a reformcéljai véghezviteléhez tudta, hogy csak rá számíthat, egyedül õ érti amit szeretne az egész környezetében. Sem ésszel, sem érzelemmel senki nem állt rajta kivül mellette, és a hatalomvágya, ambiciója eleinte jól is jött, mert mindent elkövetett,hogy végrehajtsa a király akaratát, megerõsitse trónján. Tudta, hogy általa õ is nagyon magasra jut. Szóval okos mindenese volt a királynak és emellett jó barátja is. Gondolom ezért is borult annyira ki YS, rájött, hogy elvesztette barátját, és a reformjait sem tudja Hong nélkül keresztülvinni. Az életét is neki kellene elvennie... szörnyû emberi dilemma elé került. Ezt nagyon jól mutatták be , csak ne sírtak volna annyit...
Koczina Judit 2012 okt. 25. - 22:12:12
(4275/5342)
De én úgy emlékszem, hogy õ saját maga is be akarta vallani a királynak az összes bûnét, de YS persze nem hagyta. Talán ha a korábbi bûneit meg tudják beszélni, erre nem került volna sor. Akkor nem kell tartania a királynétól, az özveggyel való kapcsolatát ki tudta volna valahogy dumálni. Mindig oda lyukadunk ki, hogy YS hihetetlenül naiv az emberi kapcsolatokat illetõen. Persze minden király magányos és mindnek rengeteg ellensége van, abban a pár emberben akart a végletekig megbízni, akik mindig mellette álltak. És végül is Hong is nagyon összetett figura, mert bár rengeteg dolgot tett a király ellen, mégis szerette. Ezekben a sorozatokban - és ezért szeretem õket - soha senki nem csak fekete, vagy csak fehér.
Tegu 2012 okt. 25. - 21:57:49
(4274/5342)
Nem kerülhette volna el az utolsót, mert hiába akarta a király figyelmeztetése után befejezni az együttmüködést az özveggyel, a királyné már figyeltette, Deszu elmondta a királynének, hogy az özveggyel találkozott, s utána megfenyegette HOngot, hogy elmondja a királynak. Itt indult be végleg a lavina.
Koczina Judit 2012 okt. 25. - 21:54:29
(4273/5342)
Engem egy kicsit az zavar a filmben, hogy nem annyira arra fókuszált, mennyire megértették egymást Hong-gal (persze kivéve az ismerkedésüket, meg a film elejét), hanem fõleg Hong ballépéseirõl és a kettõjük közötti kommunikáció hiányáról. Most meg úgy tesz a király, mintha mindig mindenben egyetértettek volna, azt mondta egy volt a céljuk, egyet gondoltak mindig. Hát nem egy volt a céljuk, Hong a legeslegelején elmondta, hogy õ nagyon is ambiciózus. Ez már nekem akkor gyanús volt, tudtam, hogy valahogy rosszul fog végzõdni. És erre utalt az is, amikor Jung, vagy Jang a kivégzése elõtt elmondta Hong-nak, milyen veszélyes, mennyire hajszálon múló dolog a hatalom. Szinte megjósolta, hogy Hong is ugyanúgy fog járni, mint õ.
Egyetlen dolog szól Hong mellett, hogy õ minden tettét megbánta. Csak - mint ahogy minden film errõl szól - ha egyszer elkezdte, már soha többé nincs megállás. Ezt az utolsót például elkerülhette volna, ha nyugton marad és inkább élvezi az ezerszer visszaszerzett (kissé érthetetlen) királyi bizalmat.
10/10
ceia 2012 okt. 25. - 21:43:23 10/10
(4272/5342)
Mégis mit kéne tennie Hongnak, hogy a király végre megharagudjon rá?? Mert a felesége élete elleni merénylet + még azelõtt az elvetélés okozásával való megvádolás + Jeongsunnal való lepaktálás + egyéb ballépései úgy látszik, nem elég hozzá. Szerintem mindannyian tudjuk, nem lesz halálra ítélve, mert vissza akarta vonni a mérgezést. Daesoo megmenti. Hát persze, így már nem is bûn! De vajon azt is tudja a király, hogy sikertelen mérgezés esetén le akarta lövetni?? (egyébként elõször íjászokról beszéltek, aztán mégis puska lett belõle..) Legfeljebb számûzik, vagy méginkább lefokozzák. Ilyen balfácán királyt még nem láttam. Odamegy siránkozni Honghoz, hogy mondjon bármit, õ elhiszi. Már-már kezdek szimpatizálni azokkal, akik leváltanák. Elõször azt hittem, tényleg meghal Hyoui! Na mondom, nem igaz, ez a idióta Hong elrontja a filmet :P Sajnáltam volna, jó karakter. Még jó, hogy Cho-bi megnyilvánulásai, és a nagybácsi-eunuch futkosásai némi humort is hoznak a történetbe :)
10/10
ceia 2012 okt. 25. - 21:40:48 10/10 Előzmény napraforgó
(4271/5342)
Nem ártana, mert ez így nagyon irreális. Nem hiszem, hogy Yi San, vagy bármely király ilyen nyuszi lett volna! ,)
10/10
roni102 2012 okt. 25. - 21:19:47 10/10
(4270/5342)
Valaki kérdezte ezt a fõvárost, elõre olvastam kicsit és pont errõl volt írva, ezzel nem igazán árulok el sok dolgot hogy mi lesz a késõbbi részbe, ott az volt írva a fõvárost átteszik, szóval akkor sosincs egy adott fõváros hanem az amit a király kijelöl, ez esetben Suwon lesz ... talán így több mindent tudtok meg :)
BicskaMaxi 2012 okt. 25. - 21:09:31 Előzmény abisztriczky
(4269/5342)
Nagyon szívesen. :)
bori3 2012 okt. 25. - 21:06:09
(4268/5342)
Aha, nem figyeltem, köszi :)
Koczina Judit 2012 okt. 25. - 20:58:35
(4267/5342)
Wonbin 12 évesen lett ágyas.

Spoiler:
persze, hogy nem.
Nem árulok el titkot, csak meg kell nézni a király születési évét ... stb.
A Wiki-t mindenki olvashatja.
Koczina Judit 2012 okt. 25. - 20:55:59 Előzmény bori3
(4266/5342)
Azt mondta nekik HOng, hogy ha a királyné 2 óra körül arra megy (tehát ebéd után, ha megússza a mérgezést) akkor lõjék le. Biztosra akart menni.
abisztriczky 2012 okt. 25. - 20:55:16 Előzmény napraforgó
(4265/5342)
Köszönjük a kigyûjtést!
Azért valami nem teljesen tiszta: Wonbin - Hong titkár huga - tényleg csak 13 éves volt?
Azt tudom, hogy a régi idõkben nem volt szokatlan a korai házasság, akkár igen kicsi gyerekkorban, de azért 13 évesen lett királyi ágyas? Ez azért kicsit korai!

Spoiler! Spoiler!

Csak megjegyzem, hogy akkor ezekszerint nem lesz happy-end? Az túl szép lett volna!
bori3 2012 okt. 25. - 19:56:13
(4264/5342)
Nekem kicsit túl sírósra sikeredett ez a mai rész. Érdekes, hogy bizonyos esetekben mennyire nem tudják kimutatni vagy nem illendõ kimutatni az érzelmeket, ugyanakkor erõs férfiak sírnak egymás elõtt ....

Amit nem tudtam követni (biztos én nem figyeltem jól), kit akart az a két-három puskás katona (Hong emberei) lelõni a rendezvényen?? A királynénak méreg volt szánva, nem?
6/10
napraforgó 2012 okt. 25. - 18:09:25 6/10
(4263/5342)
A Wikipédián ezt találtam, remélem történelmileg helyes:

"Jeongjo of Joseon
Consorts:
Queen Hyoui of the Cheongpung Gim clan (효의왕후 김씨, 1753–1821)[5]
Royal Noble Consort Wonbin of the Pyeongsan Hong clan (원빈 홍씨, 1766–1779)[6]
Royal Noble Consort Hwabin of the Yun clan (화빈 윤씨, 1765–1824)[7]
Royal Noble Consort Uibin of the Seong clan (의빈 성씨, 1753–1786)[8]
Royal Noble Consort Subin of the Park clan (수빈 박씨, 1770–1822)[9]
Issue:
Prince Successor Munhyo (문효세자, 1782–1786), Only Son of Royal Noble Consort Ui of the Seong clan.
Royal Prince Successor (왕세자,1790–1834), Only Son of Royal Noble Consort Su of the Park clan.
A daughter of Royal Noble Consort Ui of the Seong clan.[10] ^ Died after birth (1784)
Princess Sukseon (숙선옹주, 1793–1836) Only daughter of Royal Noble Consort Su of the Park clan.
Prince Sanggye (상계군, 1770–1786), Adoptive Son of Royal Noble Consort Won of the Hong clan."

Úgy gondolom, hogy a Seong clanból származó Uibin volt Szongjon. Az utódok felsorolásánál látszik, hogy Ui(bin) egyetlen fia meghalt 4 éves korában, az 1784-ben született lánygyermeke pedig szülés után halt meg. Uibin meghalt a fiával egy évben.

A felsorolás szerint Hwabinnek sem született gyermeke (!), a trónörököst és egy lányt egy negyedik ágyas, Subin szülte meg, jóval Szongjon halála után.

Az adoptált fiú valóban Szan féltestvérének, Ünonnak volt a fia, de egyáltalán nem Vonpungnak hívták, hanem Sanggye volt (vagy lett) a neve.