tombenko 2015 ápr. 25. - 20:17:08
(15/35)
Curry paradoxonjánál nem szükséges, hogy "elfogadjuk" a doboz igazságát. Elég egy triviálisan igaz állítás, pl. "Én élek vagy nem élek". Ez a "harmadik kizárása" elv miatt igaz, így bármilyen állítást levezethetünk. A Russelt ismerem, többféleképpen is, Gödel tétele meg egy vicces állítás, de nem paradoxon.
proklima 2015 ápr. 25. - 09:38:59
(14/35)
"Curry paradoxonáról mi a véleményed?"
Jó kérdés..
Míg a legtöbb paradoxon esetében létezik feloldás (pl. Bell ûrhajó paradoxona, stb.), itt egyelõre-ismereteim szerint-még nem született egyértelmû feloldás.
Ez egy logikai kérdés.
"Ha ennek a doboznak a tartalma igaz, akkor a Mikulás létezik."
-Ha elfogadjuk, hogy doboz tartalma igaz, a Mikulás létezik.
Ennyi erõvel bármirõl bebizonyíthatjuk, hogy létezik.
-Ha nem fogadjuk el, hogy a doboz tartalma igaz, akkor a Mikulás nem létezik?
És itt többfelé is ágazhat a dolog:
1. Szillogisztikus logika
2. Matematikai logika
3. Filozófiai megközelítések
Szerintem túl van bonyolítva a kérdés.
Miért?

Egyrészt, mert lehet hazug állítás. Egyelõre nincs eldöntve ezek tiltása.
Másrészt, sok más dolog is befolyásolja a végkövetkeztést.
-Russel paradoxon (ott nincs negáció)
-Gödel nemteljességi tétele

S végül, mikor a kígyó a saját farkába harap:
Russell, Borbélyparadoxon
"Tegyük fel, hogy a laktanya katonai borbélya a szolgálati szabályzatnak megfelelõen csak azokat a katonákat borotválja, akik maguk nem borotválkoznak, de nem borotválhatja azokat, akik maguk borotválkoznak. Kérdés: magát megborotválhatja-e? Ha megborotválja magát, akkor olyan katonának számít, aki maga borotválja magát, ergo a szolgálati szabályzat megtiltja, hogy megborotválkozzon. Ha ennek megfelelõen, nem borotválkozik, akkor a szolgálati szabályzat értelmében, olyan katonának számít, akit borotválnia kell. Bármit is tesz tehát: akár megborotválja magát, akár nem, vét a szolgálati szabályzat ellen."

Végezetül:
Személyes véleményem, hogy Curry paradoxonja hazug.
Ha tudsz ezzel ellentétes levezetést, az szívesen elolvasom.
offtopic
tombenko 2015 ápr. 25. - 08:58:47
(13/35)
Curry paradoxonáról mi a véleményed?
proklima 2015 ápr. 25. - 05:47:15 Előzmény tombenko
(12/35)
Még valamikor április közepén írtam a paradoxonokról.
Most csak egy, idevágó részt kopiztam:
"A paradoxon állítások olyan állítások halmaza, amelyek ellentmondásra vezetnek, vagy a józan észnek ellentmondó következtetés vonható le belõlük. A híres paradoxonok mögött megbújó kétértelmûségek következtetési hibák és ki nem mondott, hibás feltételezések tudatosodása".
tombenko 2015 ápr. 24. - 17:50:41
(11/35)
A megoldás az, hogy a feltételek egyszerre nem kielégíthetõek. A "nincs megoldás" megoldásként paradoxon.
proklima 2015 ápr. 24. - 10:08:28
(10/35)
Ne má'!
Mint tudjuk, a látszat néha csal.
Nem hülyék, csak annak látszanak.
Na, jó, most tényleg nem csal a látszat.
De lehet, hogy tévedek.
tombenko 2015 ápr. 24. - 08:24:52
(9/35)
Én toleráns vagyok - tolerálom bárkinek bármilyen hülyeségét, amíg azzal nem árt másoknak. Onnantól nem. Az ezotéria már régen átlépte ezt a határt.
proklima 2015 ápr. 24. - 03:15:07
(8/35)
Az ezotéria olyan, mint a königsbergi (ma Kalinyingrád) hidak problémája.
A megoldás az, hogy nincs megoldás (Euler-formula).
proklima 2015 ápr. 24. - 02:47:46
(7/35)
Ejnye-bejnye!
Azért több toleranciát várnék el.
Mit szólna ehhez Richard Gordon?
"A kvantum érintés áttörést jelent a kézrátételes gyógyítás mûvészetében."
offtopic
tombenko 2015 ápr. 23. - 08:03:07
(6/35)
Egyébként az oldalon még kommentelni sem lehet, pedig nem csak ez a baromság van ott... :( Így születik a kvantumezotéria és egyéb baromságok.
offtopic
tombenko 2015 ápr. 23. - 07:57:49
(5/35)
Sejtettem, ennyire még emlékszem a suliból. :)
proklima 2015 ápr. 22. - 23:20:38
(4/35)
"A két utolsó bekezdésed valami rettentõen nagy baromság."
Meglehet, mivel nem én írtam.
Ezért is van idézõjelben.
Így néz ki egy "filmajánló".
http://tevezzokosan.hu/ajanlo/a-kvantumfizika-titokzatos-vilaga
tombenko 2015 ápr. 22. - 22:23:00 Előzmény proklima
(3/35)
A két utolsó bekezdésed valami rettentõen nagy baromság.
proklima 2015 ápr. 22. - 19:08:45
(2/35)
Valójában a kvantumfizika csak elsõre tûnik bonyolultnak.
Ha már valaki "ráhangolódott" a gondolkodásmódjára, egybõl érthetõvé válik.
Kiváncsian várom, hogy a kvantumgravitáció kutatása mikor lép arra szintre, hogy a négy alapvetõ erõt egybefoglaló „mindenség elméletét” kidolgozzák..
-"A legnagyobb megdöbbenést az váltotta ki, amikor különbözõ kísérleteken keresztül bizonyítást nyert, hogy az emberi tudat befolyásolja az elemi részecskék viselkedését. Vagyis tudományosan is igazolták, hogy a gondolatoknak teremtõ ereje van."
-"A kvantumfizika tanúsága szerint a valóság a szemlélõtõl függ. A kvantumelmélet „azt tanítja, hogy nincs elõre megszabott, egyértelmûen leírható rendeltetés. Valójában lehetõségek vannak, melyek attól függõen válnak valós eszmékké, hogy ki a felfedezõ, és mi érdekli a felfedezésben."
Totem58 2015 ápr. 21. - 18:50:00
(1/35)
Humán érdeklõdésû ember vagyok, talán a hajdani rossz tanár miatt nem szeretem se a fizikát, se a matematikát, de ez a mûsor a képernyõ elé szögezett. Végre érhetõen, kíváncsiságot gyújtva bennem valaki megmagyarázta a világegyetem egyik legbonyolultabb elméletét!