Vinogradov 2009 ápr. 11. - 12:04:11 Előzmény kerzs
(2/2)
Bár a Cellini párhuzam meglehetõsen didaktikus és tankönyvízû (Szentpétery ugyanis, bármennyire magas kvalitású alkotója volt a historista ötvösmûvészetnek (nem foglalkoztam részletesebben soha az idõszakkal, de aligha volt népes alkotói tábora ennek a mûfajnak, hiszen az ötvösmûvészet a középkor és a korai kapitalizmus történetének fõszereplõje), Beneventuno csak egy volt, és sem elõtte, sem utána senki nem lesz olyan), alkotónk valóban rendkívül jelentõs alakja kultúrhistóriánknak, s mindamellett sorsa sem minden tanulság nélkül való.

Ha az igazán nagy mûvészet valóban szenvedés árán születik, akkor erre õ az egyik legékesebb példa, s ha van mûvész, akinek révén illusztrálni lehet a magyar ipar elmaradottságát a XIX. század elején (ne feledjük: a céhek igazi aranykora Magyarországon a XVIII. századra esik!), az is õ, hiszen személyében, ahelyett, hogy a mûvészt tisztelték volna, egyenesen a kontárt alázták meg.

Viszont, másrészrõl, ha a 60-as vagy 70-es évtizedben jut el mûvészi csúcspontjára, talán õt is elárasztották volna az állami megrendelések, s nyomában virágok és koszorúk, a "nemzeti köz megbecsülése" - az uralkodói békejobb, mely az addig oly lázadóbb szellemû mûvészeket is - túlzó és vulgáris megfogalmazás - "megszelídítette". Ez pedig nem kedvezett volna mûvészetének, ebben egészen biztos vagyok.

Ellenben így nem akármilyen jó emlékezetünkben õrizhetjük meg munkásságát.

Remek, szépen fényképezett dokumentumfilm a nem csak népszerûsítõ jobbik fajtából - ne tessék legközelebb kihagyni...
10/10
kerzs 2009 márc. 26. - 22:33:51 10/10
(1/2)
Aki teheti, nézze meg e dokumentfilmet. A mûvész alkotásai csodaszépek. Fájdalmas, hogy egy ilyen tehetséges embernek ennyire nehéz sors jutott. Példaértékû a kitartása, megszállottsága, az alkotásvágya, és bámulatbaejtõ a kreativitása. Örülök, hogy e film hozzásegített munkájának, mûvészetének megismeréséhez. Köszönet az alkotóknak. Kuczogi Ezsébet