8/10
The Cortez febr. 09. 00:05:47 8/10
(656/656)
Talán a legnagyobb classic sci-fi horror ever! Később többen nyúltak belőle, ám azt kevesen tudják, hogy a mű igencsak hasonlít egy korábbi, It! The Terror From Space című filmre. A forgatás egyébként kicsit sem zajlott zökkenőmentesen.
Az űrben játszódó, rejtélyes sztori lassan épül fel, végig ügyesen adagolja a feszültséget, mint ahogy az elborultan-kreatívan megálmodott, zseniálisan megjelenített, teljes egészében direkt sokáig nem mutatott rémlény körül is mesterien építi a feszkót. A legendás ”kitörés”-jelenet (amivel a rendező alaposan lesokkolta a beavatatlan színészeket) a mozi legbetegebb, legvéresebb része, de ezután jócskán visszavesznek a vérmennyiségből az alkotók. A hangulat komor, egyben klausztrofób. A fényképezés igényes, a képi világ pedig baszottul sötét. Az űrhajó belső terei élethűre sikeredtek, míg az idegen bolygó díszletei zorallul festenek.
A cselekményben a beteg ötleteken kívül, ténylegesen meglepő fordulatok is akadnak. A vizuális trükkök kiválóak, kivéve a fináléban láthatóakat, mivel azok rohadtul gyengén néznek ki, viszont ez betudható az alkotás korának, amelyben neves színművészek játszanak megfelelő színvonalon.
10/10
joey l febr. 08. 23:37:11 10/10
(655/656)
Régi idők! Jó volt látni!
10/10
joey l febr. 08. 23:36:14 10/10 Előzmény capt.nemo
(654/656)
Bizony. Én még láttam a premier előtt 8mm-esen, csak a tömény lényeget.
10/10
bigzoli31@gmail.com 2023 aug. 14. - 22:35:52 10/10
(653/656)
10/10!!
Kritikán felüli 2023 júl. 18. - 13:25:19
(652/656)
capt.nemo 2023 júl. 09. - 22:30:03 Előzmény rotaklammer
(651/656)
ja és remélem azzal azért tisztában vagy, hogy a star wars trükkjeit 1997-ben feltupírozták mindenféle cgi szarsággal! az Alien ilyesmire nincs rászorulva.
capt.nemo 2023 júl. 09. - 21:54:47 Előzmény rotaklammer
(650/656)
már ne is haragudj, de abszolút nem értek semmivel egyet.

a star wars vizuális trükkjeit egyedül a digitális motion control kamera innovációja tette átütővé, meg egy jobb optikai printer, amivel összemásolták a képelemeket. de az Alien-ben nem voltak látványos űrcsaták, se cikázó lézerek, ami ezt a fejlett technikát igényelte volna. ami űrjelenet volt, azt hagyományos módon elég volt megoldani. sőt, sokkal nagyobb léptékű, részletesebben kidolgozott maketteket használtak, mint a star warshoz, így tökéletesen megállják a helyüket a mai napig is.

azt Scott is elismerte hogy a filmnek nincs mondanivalója, a lényeg a zsigeri rettegésen van. azt is aláírom, hogy a tempója lassú a mai ízlésnek, no de hogy gagyi volna ??... semmilyen tekintetben nem az! tökéletesen egységes egészet alkot, a lehető legmagasabb minőségi igényel készült, eredeti és iskolateremtő, mert semmi hozzáfogható nem volt addig. ismétlem: nem olyan volt akkor, mintha csak egy filmet néztél volna, hanem a jövő valóságát, ahogy akkoriban képzelni lehetett. a most unalmasnak ható jelenetek is ámultba ejtették és beszippantották az embert..

hozzá képest az Aliens épphogy azért gagyibb, mert Cameron az eredeti a scifi-horrort tipikus 80-as évekbeli akciófilmmé silányította, amiben egy rakás nagypofájú tengerészgyalogos lődöz össze-vissza meg robbanások előtt ugrál, ez nyilván akciódússá tette, de ez a videofilmekhez vagy mikhez szokott ember nem átallott 1:85 képarányban leforgatni, 2:39 (cinemascope) helyett, ennyire nem volt még szeme a mozilátványhoz. és olyan trükkjeleneteket csináltatott, amihez kellett volna már a motion control technika, de nem tudták tisztességesen megoldani és több jelentben "csúszkál" a térben a makett, ráadásul a bluescreen előtt felvett jelenetek is sokszor "leesnek" az utólag odamontírozott háttéről. és kb minden egyébben is gyengébb kivitel volt az Alienhez képest, szinte mintha tv-filmnek szánták volna mozi helyett.. de utólag már épp ezek a tökéletlenségek adnak egyfajta nosztalgikus video-retró bukét neki.
6/10
rotaklammer 2023 júl. 09. - 18:25:30 6/10 Előzmény capt.nemo
(649/656)
Nem is hasonlítanám a Star Warshoz, mert trükkök szempontjából fényévekkel gyengébb az Alien. Színtiszta hatásvadász film, ami anno nagyott szólt, mert nem volt még divat az ilyen űrlényes ijesztgetés, meg ez a belezős horror.
Azóta megnéztem a többit is.
Az Aliens már nagyságrendekkel értékelhetőbb. A pár évvel későbbi filmes érában abszolút megállja a helyét, és szerintem kimagaslónak mondható.
És félreértés ne essék az Alien nem azért gagyi, mert jó pár évvel korábbi, hanem simán gagyi, főleg az Aliens-hez képest.
Kritikán felüli 2023 jún. 30. - 07:20:07
(648/656)
A valaha volt egyik legundorítóbb jelenet ebben a filmben található: https://youtube.com/shorts/ZnvCtdXJMlc?feature=share
10/10
offtopic
Tiberio 2023 jún. 11. - 14:43:16 10/10 Előzmény capt.nemo
(647/656)
Ez olyan, mintha egy képregényeken felnövekedett ifjúval próbálnád megismertetni Thomas Mann-t: esélytelen. Engedd el.
Sz. Péter 2023 jún. 10. - 15:50:52 Előzmény rotaklammer
(646/656)
Szerintem a két film azért nincs partiban mert ez sci-fi, a Star Wars pedig inkább fantasy.
Dramaturgiai hibák pedig mind a kettőben bőven akadnak.
capt.nemo 2023 jún. 10. - 02:36:26 Előzmény rotaklammer
(645/656)
nem tudod mit beszélsz. a starwarsnak a világon semmi relevanciája ez ügyben. az egy mesefilm ehhez képest, és az almát nem szokás a körtéhez hasonlítani. akik 10-est adnak, azok valószínű 1981-ben premierkor látták, és nekik a 10, az gyenge pontszámnak minősül. nem akármilyen film volt ez akkoriban elhiheted..
6/10
rotaklammer 2023 jún. 06. - 20:23:19 6/10
(644/656)
A 10 pontosokat nem igazán értem. Nem vagyok Star Wars megszállott, de 1979-ben a Star Wars filmek messze jobbak voltak.
A végén, amikor bugyiban pucsít SW egy kicsit - tehát kicsit - megijedtem. Az ezen kívüli ijesztgetős jelenetek hulla gyengék. A hatásvadászat még mindig megállja a helyét, arra mehet a 10-es.
Akik 1-es adtak, gyanítom a 20-30 éves korosztály körüliek, az Ő véleményük ilyen "őskövület" filmeknél nem releváns.
Egy közepes 6-os.
8/10
Lámai Dala 2023 jún. 04. - 15:59:33 8/10
(643/656)
10/10
Zsolt_72 2023 máj. 09. - 22:30:31 10/10
(642/656)
Ma a Moziverzum kínálatában szerepel. Megunhatatlan, nem is hagyom ki. 🙂
Zsolti-kun 2022 nov. 07. - 08:16:58 Előzmény Yala elnök
(641/656)
Aki szerint ez mindenféle tartalom vagy történet nélküli film, számára nem ajánlott filmet nézni és értékelni.
10/10
olahmiki1959 2022 nov. 06. - 14:05:10 10/10 Előzmény Yala elnök
(640/656)
Szia!
Magyarázd már meg, légyszi, hogy egy olyan filmre, amire általában 8-9-10 csillagot adnak a nézők, hogy lehet 1, azaz EGY csillagot adni???
Ha neked nem tetszik, oké, senkinek sincs joga a Te ízlésedet, vagy véleményedet kritizálni, abszolút magánügy.
De egyszerűen nem lehet, hogy ennyire szélsőséges legyen egy film megítélésekor a véleménykülönbség!
Ezt soha nem értettem, és megköszönöm, ha segítesz...
Üdv!
10/10
BBali06 2022 ápr. 17. - 07:15:21 10/10
(639/656)
Így hogy egymás után néztem meg viszonylag rövid időm belül a Prometheus-Covenant-Alien 3ast, - és még az Aliens most jön - így persze technikailag elég gagyi, hogy tabletgépet használt Daniels a Covenantba, itt meg a régi dobozgép működik, pörgő betűkkel és számokkal. Persze ez a film zseniális, egy olyan univerzumot hozott létre, ami nincs vagy nem tudunk róla, akinek tetszik, ahogyan nekem is, 100x megnézi. Igaz, azzal, hogy lényegében nulla technikai háttér állt rendelkezésre az Alient megalkotni (nem a jelmezre gondolok), kissé röhejes volt, mikor Dallas előtt kinyújtotta a kezét, hogy ,,gyere ide szépen" :) . Legalábbis az Alienshez képest teljesen más volt az Alienek kinézete.
Egyszer már hosszabban elemeztem ezt a filmet, nem is akarom még egyszer, nálam ez TOP5-ös film (ha jól emlékszem 4.-ik a sorban), és a kedvencem ennek a folytatása :)
Ezzel mindent elmondtam.
1/10
Yala elnök 2022 febr. 23. - 17:18:15 1/10 Előzmény King Diamond
(638/656)
"Nem volt még internet, alig lehetett tájékozódni/informálódni a megjelent filmekről, úgy ültek be az emberek a moziba, hogy előtte maximum a film plakátját látták, esetleg, ha volt már műsorújság, ott olvashatták a tartalmát is. Állat lehetett, biztos brutális élményekkel gazdagodhattak az emberek ily módon."
Teljesen igaz. De nálam egy jó film sokszornézős, az egyszeri rémületélmény nem elég.
1/10
Yala elnök 2022 febr. 23. - 17:15:05 1/10
(637/656)
The eights passanger is the dead. Nagyon rövid szavatosságú film volt, az ijesztgetésen kívül mindenféle tartalom nélkül.