10/10
offtopic
aggodalmas 2011 jan. 17. - 23:45:18 10/10 Előzmény kettyo
(19/19)
A végletekig én se mennék el... ;-)

Nem gondolok itt a Földre, mint élõlényre (Final Fantasy / Avatar / Gaia mithology, etc.) "csupán", mint az világegyetem egyik (eddigi tudásunk szerinti ;-) legkomplexebb életközösségére - és itt látszik megbosszulni magát újra és újra az agresszív beavatkozás a sok kis szimbiózisba, de ez még a jövõ zenéje...

Nem is szólva az embergyûlöletrõl! Nem kell gyûlölni az emberi fajt - ezt megoldják õk (najö, MI ;-) magu(n)k kisebb részletekben... de persze még így sem kerülhetõ el a túlnépesedés!

"Space the Final Frontier..." - és jelenlegi tudásunk szerint az is marad, amíg az önpusztítás olyan fokra nem jut, hogy inspirálja akreativitást (vö. a határidõ a legjobb múzsa! ;-)

Arthur C. Clarke után szabadon: "A következõ évtized végére megvalósulhat az az elképzelés, mellyel eddig legfeljebb a tudományos-fantasztikus irodalomban lehetett találkozni, egy seattle-i cég ugyanis ûrlift építését fontolgatja. A nagyjából 100 ezer kilométer hosszú kábel egy Csendes-óceánban úszó mesterséges szigethez lenne rögzítve, és a Föld forgásából származó centrifugális erõ tartaná kifeszítve." (Space.com, 2001)
Persze a mostani viszonyok fényében ugyanolyan sorsra jutna, mint Sagan Contactjában a gép - egy, a használatát ellenzõ (érdek)csoport záros határidõn belül tönkretenné... :-/

Azért a dolgok folyásának dacára sem adjuk fel az optimizmust - bármennyire is álljon szemben az eddigi tapasztalatokra épülõ realizmusunkkal. :-D
10/10
kettyo 2011 jan. 17. - 19:50:39 10/10 Előzmény aggodalmas
(18/19)
> A Föld számára mindenképpen az lenne... ;-)))

A Föld csak egy vas- és kõgolyó :-)
Többi élõlények számára jó lenne persze...
Annak idején biztos a dinók kipusztulásában reménykedett mindenki más :-)

> Ebben speciel még igaza is volt - és ezt bárki beláthatja, aki objektíven tekint bármilyen, emberek átformálta területre

Nem kell azért túlzásba esni. Az embergyûlölet ugyanannyira buta véglet mint az önistenítés. Pedig valójában csak ugyanolyan állat vagyunk mint az összes többi. Se jobb se rosszabb. Csak a hatalmunk nagyobb.

>ha hazabeszélhetek: hipertér technológia a'la StarWars, anyag-antianyag reaktor a'la StarTrek, vagy féreglyukak a'la StarGate - hogy csupán a legközhelyesebbeket említsem... ;-)

Ezek mint mesekategória. A valóságban ha a szénhidrogének kifogynak (nemsokára) utána jó eséllyel csak a bioüzemanyagok maradnak. Azokból meg igen-igen drága lesz rakétafellövéshez szükséges koncentrációjú hajtóanyagot kreálni. A repülõgépek ilyen cikázásának az égen ami most megy is vége lesz.

> E gondolatmenet alapja, az univerzumok végtelen számából (Stephen Hawking szerint is) levezetett elmélet miszerint a primitív létformák elõfordulása viszonylag gyakori a világegyetemben, ám az intelligens élet kialakulásának esélye mégis meglehetõsen kicsi - de számolhatunk vele.

Ez kétségtelen. Az intelligens az persze relatív. De biztosan igen ritkaság az összetett többsejtû élet. Csodaszámba megyünk :-)
10/10
dibolya 2011 jan. 17. - 19:47:41 10/10 Előzmény moviman
(17/19)
Kedves moviman! A felvétel engem is érdekelne. Mikor töltöd fel? Egyéb módon hozzá lehetne jutni? Köszi.
Meridiana 2011 jan. 17. - 12:23:57 Előzmény balrobi
(16/19)
A Spektrumon ma indult el egy sorozat, Élet az emberek után címmel. Biztos lesz esti idõpontban is, amennyit ismételnek. Én épp nézem, és ugyanaz a séma, mint A pusztulás napjában, érdemes megnézni!
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 jan. 17. - 00:30:35 10/10
(15/19)
A Föld számára mindenképpen az lenne... ;-)))

Hogy is mondotta volt mr. Smith? "Human Beings are a Disease. A Cancer on this Planet. You are the Plague." (Az ember ragályos kór. A Bolygó rákfenéje. Betegség.)*

Ebben speciel még igaza is volt - és ezt bárki beláthatja, aki objektíven tekint bármilyen, emberek átformálta területre (akár összevetve azt a természetvédelmi területekkel, hogy biztos legyen a kontraszt...)

Tény, hogy a meglehetõsen optimista 3-400 éves becslésem elõtt valóban bekövetkezhet a (pillanatnyilag) legfontosabb (nem megújuló!) energiaforrások kimerülése - de, hogy senki se vádolhasson pesszimizmussal, adnék esélyt a felnövekvõ tudományos kutatóknak néhány új felfedezésére is.
(ha hazabeszélhetek: hipertér technológia a'la StarWars, anyag-antianyag reaktor a'la StarTrek, vagy féreglyukak a'la StarGate - hogy csupán a legközhelyesebbeket említsem... ;-)

Ezen okokból is hajlok arra, hogy készpénznek vegyem a kolonizációs sci-fik közelsem utópisztikus jövõképeit - persze nem eljutva például az Avatarban is megénekelt õslakos szabadságharc allegóriáig - mert hátha nem "mi" leszünk a gyorsabbak-fejlettebbek-erõsebbek ;-)

E gondolatmenet alapja, az univerzumok végtelen számából (Stephen Hawking szerint is) levezetett elmélet miszerint a primitív létformák elõfordulása viszonylag gyakori a világegyetemben, ám az intelligens élet kialakulásának esélye mégis meglehetõsen kicsi - de számolhatunk vele.

Ps. mindezek persze csupán elméletek mindaddig, amíg nem látunk rá bizonyítékokat - addig is maradjunk a mi kis "vakondtúrásainknál" (pl. népességrobbanás, globális felmelegedés, fenntartható fejlõdés kérdése, etc.), a "hegyek" csak meglesznek maguktól is valahogy... ;-)

*eredeti felirat (extra kiadás, hunsub ;-)
balrobi 2011 jan. 16. - 20:27:36 Előzmény Belthar
(14/19)
Ugyszintén akinek meglenne valamilyen formában, vagy tud egy linket küldeni azt nagyon megköszönném.
cím: balrobi@gmail.com
9/10
moviman 2011 jan. 16. - 16:19:20 9/10
(13/19)
Felvettem, de kb az elsõ 5-10 perc hiányzik.
Majd feltöltöm.
10/10
kettyo 2011 jan. 16. - 14:53:34 10/10
(12/19)
Azért az emberek hipsz-hopsz eltûnését nem nevezném "szép álom"-nak :-)
Ettõl függetlenül elõbb-utóbb be fog következni, csak nem ilyen varázslatos módon, hanem valami globális katasztrófa által.

Az idegen bolygókért meg nem nagyon kell aggódni, mert amennyire tudom, még a Mars-utazás is nagyon nehezen kivitelezhetõ, egy Naprendszeren kívüli útnak pedig abszolút semmi realitása nincsen. Max 150 éven belül elfogynak az üzemanyagok, úgyhogy az ûrsiklókat sem fogjuk tudni fellõni, nemhogy kolonizálni bármit is az ûrben :-) (ráadásul valószínûleg ha más világok lakhatóak akkor azok lakottak is úgyhogy minek)

Amúgy szerintem pofás kis ál-dokumentumfilm volt.
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 jan. 16. - 11:37:25 10/10
(11/19)
A kérdésben benne foglaltatik a válasz: mert értékes... (nehogy már azt higgyük, hogy nem a vulgaro-bulvarizmus a csatorna legfõbb küldetése ;-)
9/10
Belthar 2011 jan. 16. - 10:42:37 9/10
(10/19)
Akinek meglenne valamilyen formában, vagy tud egy linket küldeni azt megköszönném.
cím: olaszka@freemail.hu
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 jan. 16. - 09:54:55 10/10 Előzmény JOHNNY-BOY
(9/19)
Az ismétlõdõ részeket személy szerint annak tudtam be, hogy mégiscsak a fejlett világ képviselõinek szánták ezen gondolatokat - és ennek érdekében "az ismétlés a tudásnak az a jó ééédes anyja..." alapvetésének jegyében biztosra kellett menniük, hogy a lényegesebb pontok biztos tudatosulnak az "átlag amerikai agyakban" is! ;-)))
10/10
offtopic
aggodalmas 2011 jan. 16. - 09:44:47 10/10 Előzmény Mumika
(8/19)
Szép lenne, csakhogy miután túlléptük a hatmilliárdot (és már öles léptekkel tartunk a hét felé), sajnos sanszosabb, hogy ehelyett a szép álom helyett max 3-400 éven belül ugyanilyen agresszív kolonizáció áldozatául esik majd mind több és több távolabbi lakható (M típusú) bolygó is...
(És jó esetben, az emberi természetnek köszönhetõen nem "Pandorum" szintûek lesznek az elsõ humán próbálkozások. ;-)

Bár ez még csupán "a jövõ zenéje" de, ha a látomásosabb sci-fi szerzõknek csak részben is lesz igazuk, egy cseppet sem bánom, hogy mindezt nem fogjuk megérni... :-/
filmkell1 2011 jan. 16. - 09:13:59
(7/19)
üdv!
ha vkinek megvan a film (mindegy milyen formában) pls egy mail ide!
filmkell1@mpp.hu

elég link is.


köszönöm!
Dyrtyho 2011 jan. 16. - 04:18:14
(6/19)
Személy szerint nekem tetszett,és szerintem ezek után mindenképp megfogom nézni a Legenda c. filmet.Viszont elgondolkodtató,hogy az energia forrás az emberek eltûnése után ilyen hosszú ideig bírja.Szóval minden elismerésem annak a csapatnak aki ezt a dokumentumfilmet így összehozta.Kár hogy ez a film nem tanagyag az iskolákban,középiskolákban....:)
10/10
JOHNNY-BOY 2011 jan. 16. - 01:50:52 10/10
(5/19)
Hát... érdekes:)

És nem csak ez a dokumentumfilm hanem az, hogy egy normális mûsort lehetett látni a TV2-n (persze éjfélkor -.- ...).

Elgondolkodtató és néhol kicsit meghökkentõ. Pl.: az tényleg kissé ironikus, hogy a legöregebb emberi alkotások maradnának meg legtovább és a többi modern alkotás hamarabb elpusztulna (sok tapasztalat és komoly mérnöki tervezés ellenére XD).

Nem nagyon tetszett az, hogy több korábban elhangzott dolgot és korábban látható képkockákat többször is ismételtek.

A vége ami keretbe foglalja az egész filmet nagyon tetszett. Összességében egy jó dokumentumfilm amit csak ajánlani tudok azoknak akik még nem látták.

10/9
10/10
Mumika 2011 jan. 16. - 01:43:35 10/10
(4/19)
Szerintem csodálatos film volt. Gratuláció az alkotóknak. Elgondolkodtató volt. És nagyon szomorú, hogy ilyen késõn vetítették. Szerintem tananyag is lehetne ez a film. Mindenkinek látnia kellene, hogyan zsákmányoljuk ki ezt a gyönyörû bolygot. Az égnek, ezt a csodálatos gyöngyszemét. És észre sem vesszük. Nem figyelünk rá. Pedig élhetnénk a természettel nagyobb harmóniában is, csak oda kellene figyelnünk.
aa194545 2011 jan. 16. - 01:09:42
(3/19)
Basszus ... errõl lemaradtam. Nem tudom mikor ismétlik. De ki a fene gondolta volna, hogy a TV2-n nézhetõ film is van?
10/10
aggodalmas 2011 jan. 16. - 01:07:09 10/10 Előzmény zs9302
(2/19)
Kellemes kis "What IF" alkotás, ha úgy tetszik a Majmok bolygójának elõtörténete...

A lényeg, hogy elgondolkodtató.

És ez a tevekettõn nagy szó! ;-)
zs9302 2010 márc. 10. - 17:25:45
(1/19)
Érdekes, de ebben a tálalásban nem igazán tetszett.