A film egy fikció, amely arra épül, hogy vajon mi történne a Földön, ha egyik percről a másikra eltűnne mind, a csaknem hat és fél milliárd ember. Milyen hatással lenne ez az immár jócskán gépesített civilizált társadalmakra? Ki gondoskodna a háziállatokról? Mi történne az égben keringő műholdakkal? A kérdések sora persze végtelen hosszúra nyúlik, ám mindközül a legfontosabb: vajon mi történne a Föld nevű bolygóval emberek nélkül?
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Nem gondolok itt a Földre, mint élõlényre (Final Fantasy / Avatar / Gaia mithology, etc.) "csupán", mint az világegyetem egyik (eddigi tudásunk szerinti ;-) legkomplexebb életközösségére - és itt látszik megbosszulni magát újra és újra az agresszív beavatkozás a sok kis szimbiózisba, de ez még a jövõ zenéje...
Nem is szólva az embergyûlöletrõl! Nem kell gyûlölni az emberi fajt - ezt megoldják õk (najö, MI ;-) magu(n)k kisebb részletekben... de persze még így sem kerülhetõ el a túlnépesedés!
"Space the Final Frontier..." - és jelenlegi tudásunk szerint az is marad, amíg az önpusztítás olyan fokra nem jut, hogy inspirálja akreativitást (vö. a határidõ a legjobb múzsa! ;-)
Arthur C. Clarke után szabadon: "A következõ évtized végére megvalósulhat az az elképzelés, mellyel eddig legfeljebb a tudományos-fantasztikus irodalomban lehetett találkozni, egy seattle-i cég ugyanis ûrlift építését fontolgatja. A nagyjából 100 ezer kilométer hosszú kábel egy Csendes-óceánban úszó mesterséges szigethez lenne rögzítve, és a Föld forgásából származó centrifugális erõ tartaná kifeszítve." (Space.com, 2001)
Persze a mostani viszonyok fényében ugyanolyan sorsra jutna, mint Sagan Contactjában a gép - egy, a használatát ellenzõ (érdek)csoport záros határidõn belül tönkretenné... :-/
Azért a dolgok folyásának dacára sem adjuk fel az optimizmust - bármennyire is álljon szemben az eddigi tapasztalatokra épülõ realizmusunkkal. :-D
> A Föld számára mindenképpen az lenne... ;-)))
A Föld csak egy vas- és kõgolyó :-)
Többi élõlények számára jó lenne persze...
Annak idején biztos a dinók kipusztulásában reménykedett mindenki más :-)
> Ebben speciel még igaza is volt - és ezt bárki beláthatja, aki objektíven tekint bármilyen, emberek átformálta területre
Nem kell azért túlzásba esni. Az embergyûlölet ugyanannyira buta véglet mint az önistenítés. Pedig valójában csak ugyanolyan állat vagyunk mint az összes többi. Se jobb se rosszabb. Csak a hatalmunk nagyobb.
>ha hazabeszélhetek: hipertér technológia a'la StarWars, anyag-antianyag reaktor a'la StarTrek, vagy féreglyukak a'la StarGate - hogy csupán a legközhelyesebbeket említsem... ;-)
Ezek mint mesekategória. A valóságban ha a szénhidrogének kifogynak (nemsokára) utána jó eséllyel csak a bioüzemanyagok maradnak. Azokból meg igen-igen drága lesz rakétafellövéshez szükséges koncentrációjú hajtóanyagot kreálni. A repülõgépek ilyen cikázásának az égen ami most megy is vége lesz.
> E gondolatmenet alapja, az univerzumok végtelen számából (Stephen Hawking szerint is) levezetett elmélet miszerint a primitív létformák elõfordulása viszonylag gyakori a világegyetemben, ám az intelligens élet kialakulásának esélye mégis meglehetõsen kicsi - de számolhatunk vele.
Ez kétségtelen. Az intelligens az persze relatív. De biztosan igen ritkaság az összetett többsejtû élet. Csodaszámba megyünk :-)
A Spektrumon ma indult el egy sorozat, Élet az emberek után címmel. Biztos lesz esti idõpontban is, amennyit ismételnek. Én épp nézem, és ugyanaz a séma, mint A pusztulás napjában, érdemes megnézni!
Hogy is mondotta volt mr. Smith? "Human Beings are a Disease. A Cancer on this Planet. You are the Plague." (Az ember ragályos kór. A Bolygó rákfenéje. Betegség.)*
Ebben speciel még igaza is volt - és ezt bárki beláthatja, aki objektíven tekint bármilyen, emberek átformálta területre (akár összevetve azt a természetvédelmi területekkel, hogy biztos legyen a kontraszt...)
Tény, hogy a meglehetõsen optimista 3-400 éves becslésem elõtt valóban bekövetkezhet a (pillanatnyilag) legfontosabb (nem megújuló!) energiaforrások kimerülése - de, hogy senki se vádolhasson pesszimizmussal, adnék esélyt a felnövekvõ tudományos kutatóknak néhány új felfedezésére is.
(ha hazabeszélhetek: hipertér technológia a'la StarWars, anyag-antianyag reaktor a'la StarTrek, vagy féreglyukak a'la StarGate - hogy csupán a legközhelyesebbeket említsem... ;-)
Ezen okokból is hajlok arra, hogy készpénznek vegyem a kolonizációs sci-fik közelsem utópisztikus jövõképeit - persze nem eljutva például az Avatarban is megénekelt õslakos szabadságharc allegóriáig - mert hátha nem "mi" leszünk a gyorsabbak-fejlettebbek-erõsebbek ;-)
E gondolatmenet alapja, az univerzumok végtelen számából (Stephen Hawking szerint is) levezetett elmélet miszerint a primitív létformák elõfordulása viszonylag gyakori a világegyetemben, ám az intelligens élet kialakulásának esélye mégis meglehetõsen kicsi - de számolhatunk vele.
Ps. mindezek persze csupán elméletek mindaddig, amíg nem látunk rá bizonyítékokat - addig is maradjunk a mi kis "vakondtúrásainknál" (pl. népességrobbanás, globális felmelegedés, fenntartható fejlõdés kérdése, etc.), a "hegyek" csak meglesznek maguktól is valahogy... ;-)
Azért az emberek hipsz-hopsz eltûnését nem nevezném "szép álom"-nak :-)
Ettõl függetlenül elõbb-utóbb be fog következni, csak nem ilyen varázslatos módon, hanem valami globális katasztrófa által.
Az idegen bolygókért meg nem nagyon kell aggódni, mert amennyire tudom, még a Mars-utazás is nagyon nehezen kivitelezhetõ, egy Naprendszeren kívüli útnak pedig abszolút semmi realitása nincsen. Max 150 éven belül elfogynak az üzemanyagok, úgyhogy az ûrsiklókat sem fogjuk tudni fellõni, nemhogy kolonizálni bármit is az ûrben :-) (ráadásul valószínûleg ha más világok lakhatóak akkor azok lakottak is úgyhogy minek)
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások