9/10
napraforgó 2018 jún. 14. - 13:21:43 9/10 Előzmény bori4
(232885/239045)
Pedig a magyar szinkronos verzióban így hangzott el. De lehetséges, hogy amikor Jusin arra kérte az anyját, hogy ügyeljen a király ételére, az azt is jelentette, hogy az alapanyagokra, meg a főzési folyamatra is ügyelnie kellett, nemcsak a kóstolással volt megbízva. A "sok dolgától" egyébként ráérhetett erre.... A szolgálók meg talán megvesztegethetőek is lehettek...

Amúgy azon mindig csodálkoztam, hogy pár lépésnyire, az ajtóban mindig állt néhány meggötnyedt szolgáló, ezek mindig mindent hallottak, hogy-hogy nem próbálták őket lefizetni, hogy árulják el, mit hallottak a különböző tanácskozásokon.
bori4 2018 jún. 14. - 12:41:27 Előzmény Caffee
(232884/239045)
Lehet, hogy simán fordítási, "elhallási" hiba.... Lehet, hogy az eredeti úgy szólt, hogy "kóstoltassa" meg, mert tényleg elképzelhetetlen hogy valaki a saját anyjára szabjon ilyen veszélyes feladatot, amikor annyi szolga van körülöttük... :)
Caffee 2018 jún. 14. - 10:20:30
(232883/239045)
Silla:
Yushin megkeri az edesanyjat, hogy kostolja meg a kiralynak adott eteleket, mert attol tartanak, hogy Mishil megmergezi a kiralyt.
Nade az anyja legyen az elokostolo? Tudom, hogy a kiraly mindenek felett, de azert ez tulzas, barkit kijelolhetnek elokostolonak, felugyelet mellett.
10/10
micike_MSc 2018 jún. 14. - 01:04:13 10/10 Előzmény Illiona
(232882/239045)
Szép estét Mindenkinek!
Hát hol lennénk, dolgozunk, Sillát nézünk meg ilyesmik... :)))
Meg persze ezt a találkozót is muszáj volt nézni, olvasni a híreket és írni róla a fb-ra pár sort.
Mert valóban nemcsak Tvrtko, hanem sokunk "kedvenc Korea-szakértője" Csoma Mózes, aki ugyanúgy beszélt a déli elnök szerepéről, mint ahogy én is írtam róla előző nap (na ettől persze én még nem vagyok szakértő :))), viszont Kínáról diszkréten nem beszélt... csak az oroszokról (mármint hogy valószínűleg Kim előbb látogat Oroszországba ill. Kínába, mint Amerikába - a biztonsági kérdésektől némileg függetlenül).

*******
Trump és Kim szingapúri kézfogása vajon az amerikai vagy az észak-koreai diplomácia sikere?
http://m.hvg.hu/vilag/20180612_Kim_es_Trump__A_legnagyobb_sorsfordulo_vagy_atveres_a_vilagtortenelemben

Önmagában nyilván egyiké sem.
Pl. az sem ártott, hogy Dél-Koreában tavaly balliberálisnak tekinthető elnököt választottak Mun Dzsein (문재인, Moon Jae-in) személyében, aki a koreai demokrácia hajnalán, a 80-as években emberjogi ügyvédként tevékenykedett. Elődeivel ellentétben számára fontosabb az északi testvérekkel való kapcsolat rendezése.
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Mun_Dzsein

A második világháborút követő kettéosztottság, meg a nagyhatalmak egymásnak feszüléséből kialakuló értelmetlen koreai háború (1950-'53) után többségében egykori katonák félkatonai diktatúrái követték egymást - hatalmas gazdasági fejlődéssel és mérsékelt demokráciával.
A 80-as évek második felétől már persze egyre demokratikusabb vezetése volt az országnak (ne feledjük a '88-as szöuli olimpia rendezésének elnyerését, mint fontos "külső körülményt"), de csak néhány ciklus jutott a baloldaliaknak; a 2000-es években volt is némi közeledés a két Korea között, amiért az egyik akkori elnök Nobel-békedíjat is kapott.
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Kim_Dedzsung

Nagy általánosságban a jobboldaliak mindig fontosabbnak tartották az amerikaiak nyújtotta katonai védelmet, mint az északi diktatúra enyhítését. Mun Dzsein viszont a kezdetektől hangoztatta az északiakhoz való közeledés fontosságát, ilyen szempontból tkp. nacionalistább a koreai kérdésben, mint a konzervatívok.
Persze Kim Dzsongün (김정은, Kim Jeong-eun) rendkívül durva dolgokat tett elnöksége kezdetén, hiszen túl fiatalon lett elnök, miközben arrafelé az életkornak nagy jelentősége van.
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Kim_Dzsongun

Arra azért kíváncsi lennék, valóban ő volt-e a kemény, vagy a mögötte álló hatalom (az északi pártelit, apja egykori hívei és a kommunista Kína).
És ebből kifolyólag most sem lehet béke Kína nélkül, ez tuti. Mégiscsak többezer éves kultúrák léteznek ott a Távol-Keleten, így volt idejük megtanulni a politikát.

******
Jumong sírja, a Thebek-hegy meg egyéb északi apróságok előbb-utóbb tervbe vehetők, ha eljutunk arrafelé... :)
A kép pedig egyszerre jó és rossz.
Bár a külső adottságok nem teljesen befolyásolhatók, így nem illik cikizni, mégis ezt a két embert, egyes jellegzetességüket bárhogy keverjük, sehogy se lesz belőlük szíííp (és szimpatikus) ember...
Jó éjt, szép napot! :)
Illiona 2018 jún. 13. - 20:41:22
(232881/239045)
Sziasztok!
Kérdés ugyanaz: Hol van mindenki? Filmet néz?

Az elmúlt napok az észak-Koreai és amerikai elnök találkozója jegyében zajlott: mindenki figyelte a hiradásokat. Én a hitelesség miatt Dr Csoma Mózes beszélgetését teszem ide:
http://www.atv.hu/videok/video-20180613-csoma-mozes
Kép: egy vicces fotómontázs

És egy kérdés: megyünk együtt Jumong sirját megnézni?
10/10
kimbin01 2018 jún. 12. - 08:39:07 10/10
(232880/239045)
Sziasztok!

Silla szent partján ma éjjel
csillag-sziporka fut széjjel,
égbolton furcsa rajzás:
Jöjj lila libaglyas pajtás!............................
(edimir)
Illiona 2018 jún. 11. - 07:52:23
(232879/239045)
Sziasztok!
Mi ez a nagy hallgatás? mindenki filmet néz?
Nagyon érdekesen alakult a hétvégi mozinézés Koreában.
https://www.hancinema.net/korean-box-office-for-the-weekend-2018-06-08-~-2018-06-10-119392.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook
ujabb 401 ezer mozinézővel immár 4 504 ezer az össz nézőszám a Believer cimű mozinak.
De még a listán van a Champion, és a Burning cimű mozi is.
Mindkettő már letölthető az Avistáról, bár még angol nélkül.
Kép: A believer plakátja
Illiona 2018 jún. 07. - 23:35:43
(232878/239045)
off
és ne feledjétek, hogy holnap Dr Csoma Mózes könyvbemutatója van a Vörösmarty Téren, már 6 órától lehet dedikáltatni.
Ki lesz ott?
én igen...
Illiona 2018 jún. 07. - 23:14:58
(232877/239045)
Illiona 2018 jún. 07. - 23:13:31
(232876/239045)
OFF
és még egy jövőbeni sorozat: "Mister Sunshine"
Az előzetes történet, amit kiadtak, az nagyon ujszerű, érdekes.
A főbb szerepekben Lee Byung Hun, Kim Tae Ri, Yoo Yun Suk, Kim Min Jung és Byun Yo Han.
"Mister Sunshine" csapata egy olyan koreai ember történetével foglalkozik, aki amerikába ment katonaként 1871-ben. és új életet élt amerikai állampolgárként. Egy nap mint egy amerikai katona visszatér Koreába, és új korszakot talál Joseonon belül.
A sorozat julius 07-én kezdődik.
hát várjuk!
http://asianwiki.com/Mr._Sunshine
https://vimeo.com/272003558
trailer és ismertető.
Kép: a főszereplők közül

Illiona 2018 jún. 07. - 16:11:27
(232875/239045)
OFF
folytatás
A The Cross nevű formációról van szó, azt nem is irtam előbb :)))
itt egy kis képösszeállitás egy malajziai túráról:
http://k-popped.com/2007/08/cross-showcase-in-malaysia/
ez pedig egy cikk a baleset után:
http://www.koogle.tv/media/news/kim-hyuk-gun-from-the-korean-group-the-cross-a-must-see-story/
az énekes férfit, aki lebénult, Kim Kyung Hyun-nak hivják, viszont a zongoránál aki volt, azt pedig Lee Si Ha-nak.
Érdekelt volna, mi lett a további sorsa a zongorista srácnak (meg gitározott is), de sikertelen volt a keresgélésem.
Valaki esetleg?
Illiona 2018 jún. 07. - 16:00:14
(232874/239045)
Sziasztok!
Hol van mindenki? Filmet néz?
OFF
most egy szomorú koreai témát hozok.
2003-ban egy 2 tagú fiúbanda (Korean Band) előadott egy számot, és nagyon nagy sikert arattak. Bár még 2-3 számuk megtalálható a YT-on, de ennyi az összes, amit felmutathatnak. 2003 után az énekes tag bevonult katonának, majd motorbaleset érte, és nyaktól lefelé lebénult, azóta tolószékhez kötötten él. Igy ért véget egy igéretes, alig elkezdődött karrier.
Ime a dal, ami további kutatásokra inspirált: a The mask of a Singer cimű tv-műsörban hangzott el ez az összevágott verzió: a korabeli, 2003-ból való részek és a mai maszkos előadó tolmácsolásában:
https://www.youtube.com/watch?v=d5Yt5VureeY
az eredeti dal,a Dont't cry, ami az egyetlen jelentős daluk:
https://www.youtube.com/watch?v=93y7D86C0GY
Kép: a duó 2003-ban, a baleset előtt
9/10
napraforgó 2018 jún. 06. - 09:14:16 9/10
(232873/239045)
Tokmán hercegnő gratulál Misilnek, hogy nemesi család tagja lett (Jusin esküvője kapcsán). Eddig eléggé úgy tűnt, hogy eleve nemesi származású volt.
Munnonak meg épp Misil mondta nemrég, hogy azzal, hogy hozzáadta az unokahúgát, Munno szent származásúvá vát. Nem igazán értem ezt. Ha egy szent származású férfi (szongol) elvesz egy jingol nőt, akkor ő maga is lesüllyed a ranglétrán, elveszíti szent származását. ezzel szemben, ha egy jingol férfi szongol nőt vesz el, akkor ő maga is felemelkedik szongollá????
Kissé olyan matriarchátus íze van a dolognak.
Amúgy a házassági kapcsolatokat se igen értem, Misil Szedzsong feleségeként áűgyasa volt Dzsinhüng királynak, Dzinghün két fiának, Dongrion hercegnek, Kümrion hercegnek, akiből Dzindzsi király lett, mindeközben szeretője volt Szolvon is, sőt, itt Tokmán utalt rá, hogy egy paraszti származású férfi is.
Valahogy nem értem, hogy egyidőben, szimultán is mentek ezek a kapcsolatok, vagy volt valamiféle könnyített válás is?
Miszengnek 100 fia volt (ehhez kb ugyanannyi lány is jár a valószínűségszámítás szerint), de ezt a rengeteg gyereket hány asszony szülte neki? Akkor legalább 25 ágyasa volt neki, vagy akár még több.
Illiona 2018 jún. 05. - 11:10:29
(232872/239045)
off
itt az uj Along With the Gods 2 plakátja. A multkor már irtam róla, augusztus 1-én kerül mozikba a 2. rész. hogy ezen a plakáton mi is az uj, az találos kérdés. Legalábbis a számomra.
Illiona 2018 jún. 05. - 00:09:24
(232871/239045)
Ha hétfő akkor koreai Box Offoce.
A Believer cimű film, ami emlitésre érdemes, amiben kábitószerkereskedők közé beépülő rendőrről szól. Ja, ez persze titok! :)))
Erre a filmre 981 ezren váltottak jegyet miziban.
Viszont a Deja Vu nagyon rosszul kezdett, 30.-án mutatták be, és mindössze 19 ezren váltottak rá jegyet.
https://www.hancinema.net/korean-box-office-for-the-weekend-2018-06-01-~-2018-06-03-119193.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook
Kép: a Believer posztere
9/10
napraforgó 2018 jún. 04. - 17:28:33 9/10
(232870/239045)
Megint találtam egy furcsaságot. A Buddha felbukkanásakor a gájaiakat Szaprian járásba száműzték. Jusin később odaadta nekik a családja földjét Aprianban. Most, mikor Szolvon vegzálja Jusint, a két tartományt Amjangnak és Szamjangnak nevezik.
Ja igen az is fura, hogy ugyanazt a területet hol járásnak nevezik, hol meg tartománynak. Azt hiszem, hogy Silla akkoriban meglehetősen kicsike ország volt, tartománynak nevezni egy-egy területét költői túlzás, hisz gyalog egy nap alatt félországnyi területet bejártak.
9/10
napraforgó 2018 jún. 04. - 06:30:11 9/10 Előzmény napraforgó
(232869/239045)
Tovább nézegetve a táblázatot, látom, hogy Kim Jusinnak 3 felesége is volt, Hadzsong két leánya, valamint harmadiknak Csuncsu (Mujol király) lánya. Ráadásul ez a lány az unokahúga volt, hisz ez a lány Jusin hugától, Munmjongtól származott...
A sorozatban Csuncsu felesége Bodzsong lánya, és mivel Bodzsong és Hadzsong féltestvérek voltak, így Jusin gyermekei Hadzsong és Bodzsong unokái is voltak, illetve némelyek Csuncsuéi, vagyis mindenki rokon volt valamilyen fokon, de én ezt már nem tudom kibogozni.
Az sem világos, hogy Jusin feleségei egymást követték, avagy egyidőben voltak -e (??!), mindenesetre a 79 évet megélt tábornoknak 10 gyermeke volt. Azt, hogy melyik asszonytól hány, azt nem írja a net.
9/10
napraforgó 2018 jún. 04. - 04:39:49 9/10 Előzmény Mennyei Harmónia
(232868/239045)
szia!
Ljerk május 16.-i 235591 sz. hsz-éhez feltett egy leszármazási táblázatot.
Én ezt gyakran előkeresem és tanulmányozom, mert itt szinte mindenki rokona mindenkinek, valamilyen fokon. Ha te is megkeresed ezt a táblázatot (nekem nem sikerült ide bemásolni), akkor az alján láthatod Mujol király (King MooYeol) nevét. Na ő volt Kim Csuncsu, mielőtt király lett.
Láthatod, hogy ő Csonmjong és Jongszu fia, egyik oldalról a jelenlegi király, másik oldalról a korábbi, Dzsindzsi király unokája volt.
Jusin pedig Dzsindzsi hugának és Kim Murjoknak az unokája volt, vagyis valóban vérrokonok voltak, amolyan másodunokatestvérek.
De amúgy itt a sorozatban úgy néz ki, hogy Maya királyné és Jusin anyja is testvérek (bár ezt nem tünteti fel a táblázat), vagyis erről az oldalról is rokonok, szerintem meg innen első unokatestvérek.
Hja, nagyon bonyolult ez a királyi ház....






Mennyei Harmónia 2018 jún. 04. - 02:02:17
(232867/239045)
Olvastam, hogy beszélgettetek a hősök korairól. Bevallom, engem is elgondolkodtatott és utánanéztem a wikin, hogy mikor mi történt valóban. Igaziból már nem is érdekel, hogy ki hány éves - és az sem, hogy ezt hogy fésülték össze a sorozatba - csak élvezem. Erről a ki hány éves beszélgetésről az Amadeus c. film jutott eszembe, ahol bemutatják Mozart és Salieri ellenségeskedését. De az sem igaz - azt meg Puskin találta kis - a két zeneszerző még csak nem is találkozott életében talán. De attól a film még nagyon jó és nagyon izgalmas és tartalmas is. Ezt gondolom Silláról is. Újabban nagyon-nagyon tetszik Jukbang alakítása - nagyon élvezem. És ismét új szereplő jelent meg - kész őrület- Csuncsu. Be is mutatkozik: Kim Csuncsu vagyok. Vajon akkor Jusin és Csuncsu egy családból származott?
Mennyei Harmónia 2018 jún. 04. - 01:52:36 Előzmény Illiona
(232866/239045)
Gyönyörűek a fotók, megint köszönöm. Azt sosem értettem, hogy sem a koreai, sem a kínai turista-helyszíneken az ilyen réges régi kőírat, vagy a sztéléken levő iratok miért nincsenek angolul is valahova mellé, füzetbe vagy akárhova leírva! Annyira szeretném tudni, hogy mi a manót írhattak egy-egy ilyen kőre. Nem tudom, miért ilyen fontos - lehet, hogy Silla hatás? :)