Téma: Acu hercegnõ

Tilli 2013 febr. 23. - 20:08:27
(1273/1793)
Igen, azt mesélte. De ugye, Honjuin is csak egy ágyas volt és ezek szerint, ott 3 gyereke született Iesada apjának, amibõl, úgy látszik, csak Iesada maradt életben.
8/10
napraforgó 2013 febr. 23. - 19:54:28 8/10
(1272/1793)
Itt tényleg ezt írták. De a filmen Ijeszada azt mesélte Acunak, hogy az apjának 27 gyereke volt, és õ az egyetlen, aki megmaradt. Persze akkor már úgy 30 éves lehetett, sõt több, így az is lehet, hogy Hondzsuin 3 fiából kettõ meghalt már addigra. A film szempontjából amúgy nincs sok jelentõsége.
Tilli 2013 febr. 23. - 19:46:11 Előzmény UsagiYojimbo
(1271/1793)
Az lehet, de a filmben többször is midajdokoro-nak mondták.
Tilli 2013 febr. 23. - 19:44:00 Előzmény Ljerk
(1270/1793)
Saigo végre a saját véleményt és mondatokat is hallhatunk nem csak hajbókolást. Az biztos, hogy Nariakira-t szinte szentként tisztelte.
Tilli 2013 febr. 23. - 19:38:20 Előzmény dorombka
(1269/1793)
Igen, én is többet várok Acutól. Bosszantó pl. , ahogy heppizgetnek a kertben, bájolognak a növényeken miközben kint halomra gyilkolják egymást a klánok. De biztos, hogy az óoku szinte hermetikusan elzárt volt, hiszen még a tõle pár méterre meghalt férje haláláról is csak egy hónap múlva értesült.

Nagyon nem tetszett, hogy Acu lepaktált Ii fõminiszterrel. De az az igazság, hogy Acu egyedül van ebben a világban és csak a diplomáciai érzéke segíti. Az pedig van neki.
Minden ellenlábasa végül megkedveli és így szép finoman tudja terelgetni a dolgokat, abban az irányba, ahogy õ jónak látja. A tanácsaival milyen szépen "összehozta" az kis sógunt Kazumiyával, pedig nagy volt a feszültség köztük.

Ii is megkedvelte végül... és ha életben marad, talán hatni is tudott rá.

Saját férjét Ieseda-t is levette a lábáról, pedig az nem volt kis mutatvány. Nariakira-ról már ne is beszéljünk.

Most még Takiyama-t is elbûvölte... és még sorolhatnám.

Úgy látszik volt egyfajta karizmája. Abban a világban nagyon nagy eredmény lehet az is, hogy nõ létére férfiak is elismerték tudását és rangon aluli nõként odáig vitte, hogy most még a császári udvar embereit is terelgetheti, a maga finom módján. Biztos, hogy egyéb újításoknak is a híve lesz... pl. a varrógéptõl kezdve az új csatahajókig sok minden érdekli
Tilli 2013 febr. 23. - 19:18:15
(1268/1793)
:DDDD
Tilli 2013 febr. 23. - 19:05:46 Előzmény napraforgó
(1267/1793)
Ezen a képen azt írják, hogy Acu anyósának Honjuin-nak 3 gyermeke volt, közülük az egyik volt Iesada.

Érdekes, hogy az anyóst alakító színésznõnek a neve : Takahata Atsuko! Úgy látszik ez a név még ma is forgalomban van.
reay 2013 febr. 23. - 18:58:45 Előzmény Ljerk
(1266/1793)
:)
Tisztelt anyánk nem sokat változott,mióta nem láttuk. :)
9/10
Ljerk 2013 febr. 23. - 16:07:09 9/10
(1265/1793)
Azért nézem most másodjára magyarul, mert kicsit hiányos az angolom, másrészt Acu miatt, harmadrészt pedig - nem figyeltem mindig eléggé. :) Tudom, hogy sokan nem tudjátok másodjára nézni, ezért felhívom a figyelmeteket egy kulcsmondatra, amit Szájgó mond: "Ha Nariakira akaratát említed, azt nem tudom visszautasítani."
9/10
Ljerk 2013 febr. 23. - 14:50:30 9/10
(1264/1793)
Nem emlékeztek az elsõ rész elsõ percére! :) A narrátor akkor elmondta, hogy mit fog tenni Acu - persze nemcsak õ, hanem még néhányan akikkel megismerkedtünk a sorozatban.

Különben is a sorozatnak nálam nem ez az erénye, hanem a kis finomságok. Amikor két tûz közé kerül, hogy hogy szólítsák Kazunomiját (midáj-szán vagy mija-szán), mert hörögve beront Hondzsuin - kiszól, hogy egyik kutya másik eb. :)
dorombka 2013 febr. 23. - 08:02:19
(1263/1793)
<<ebben a nagyon zárt közösségben a hagyományok, az etikett mindenkit gúzsba kötött>>
meg persze volt akik keményen ragaszkodtak, hogy ez így is maradjon...mert addig volt jó világ nekik.

Az átütõ reformhölgyre meg még én is várok....egy házi tanácsadót kinéznék belõle....a férje mellett épp csak belekóstolt (volna), de nem volt ideje....talán most.
Bár már annyira a fejére nõttek a dolgok, hogy nem tudom innen lehet-e fordítani... legalábbis európai godolkodással. Japánoknál úgy látszik már az is forradalmi volt, hogy ellenmondott az anyósnak.
Bár az ómama eléggé duzzogva még most sem néz rá...nem is tudom mi a baja. :-O
8/10
napraforgó 2013 febr. 23. - 07:52:57 8/10
(1262/1793)
Veled is maximálisan egyetértek. Néha úgy elgondolkodtam, hogy Acu tettei, mondásai, viselkedése, stb. egyáltalán eljutottak-e az óku távolabbi részébe, vagy szûk körben maradtak-e. És eljutott-e valaha az elsõ házba, a férfiak világába? És vajon mi jutott ki a palotából az udvarházakba, netán az utcára? (a ferdítésekrõl már nem is beszélve).

Amikor Acu elõször találkozott Jositomival, a késõbbi Ijemocsival, az anyósa meg az udvarhölgyei azt mondták, szépen megértik egymást, olyanok, mintha testvérek lennének. Aztán Acu 22 és fél éves özvegyként megkapta a 12 éves sógunt mostohafiaként. (Acu 1836-ban, a sógun 1846-ban született). Onnantól anya-fia viszonyban kellett élniük. (Vajon hová lett Ijemocsi természetes anyja? gondolom már nem élt, különben talán õ is beköltözött volna az ókuba).

Valószínûleg ebben a nagyon zárt közösségben a hagyományok, az etikett mindenkit gúzsba kötött. Talán Acu merészsége, hogy néha áthágta a szabályokat, felrúgta a hagyományokat forradalminak számított a maga korában és fõleg a maga kis világában, de igazad van, semmiképp nem eget rengetõ. Én is mindig azt várom, hogy tesz valami olyat, de olyat... na nem megbotránkoztatót, hanem valami nagyszerût, elsimít viszályokat, vagy kíváló tanácsokat ad a sógunnak. Ezzel még adós a történet.
8/10
napraforgó 2013 febr. 23. - 07:39:41 8/10
(1261/1793)
Szerencse, hogy mi nem vagyunk japánok. Nálunk lehet magyarázkodni, meg a magyarázatot el is lehet fogadni. Én a magam részérõl megértem, sõt a jószándékot is díjazom.
offtopic
dorombka 2013 febr. 23. - 06:23:19
(1260/1793)
hát meg :))
dorombka 2013 febr. 23. - 06:22:36
(1259/1793)
Köszi, megint sok gyönyörûséget láthattunk
dorombka 2013 febr. 23. - 06:04:55
(1258/1793)
Megmondom õszintén az utóbbi pár részben, azonkívül, hogy Acu diplomáciai érzékét néhol érzékeltetik, nem sok olyan történik, amit én annyira reformértékûnek tartok, hogy Acu szoborállításra érdemes legyen.
Ez nem jelenti azt, hogy nem lenne szimpatikus a fõszereplõ, de úgy látom igencsak nélküle és nem is igazán kedvére történnek az események.
Azt hittem, a háttérbõl nagyobb ráhatása lesz a dolgokra...még a sógun végrendeletét se igen tartották be, pedig állítólag valami csavar is volt benne.
Ii miniszter ennek ellenére ment a saját feje után....aztán a feje is ment utána :((
Na majd kiderül, egyenlõre fõhõsnõnk éli eléggé nem irigylésre méltó életét.
Ennél már a koreai udvarban is nagyobb "lazaság" uralkodott, pedig a rabság ott is rabság volt.
offtopic
UsagiYojimbo 2013 febr. 22. - 21:50:41
(1257/1793)
A japán gondolkodásmódban nem a szándék a fontos, hanem az eredmény. Ebbõl adódóan a magyarázkodás nem igazán elfogadott.
9/10
Ljerk 2013 febr. 22. - 18:15:14 9/10 Előzmény UsagiYojimbo
(1256/1793)
Eltévelyedéseim oka a jószándék, bár tudom, hogy a pokolba vezetõ út is azzal van kikövezve.

Írtad, hogy nagyon sokféle beszédstílus van ami nagyban befolyásolja a szavak jelentését. A beszéd dinamikája (gyorsasága) is hozzá tartozik ? Vagy mint a magyarban, ahol vagy a helyzettõl (pld Tûz van! Futás!), vagy a beszélõ személyiségétõl függ? Azért kérdem, mert a tegnapi részben van az egyik kedvenc részem amikor Acu felkeresi Kazunomiját.

A normál beszédtempótól kezdve, amikor üdvözli a midájt, többször is stílust vált
- ha közvevág valaki, hirtelen gyorsabban, keményebben beszél
- aztán egészen lassan és érzelmesen beszél, amikor a hasonló sorsukról és a nõk egyetlen lehetséges útjáról beszél, ilyenkor a szavait érezhetõen csak a hercegnõhöz címzi, míg máskor mindenkihez, vagy csak kizárólag a hercegnõ kiséretének szánja, bár közben majdnem végig a hercegnõ felé fordulva beszél.

- https://www.youtube.com/watch?v=v-zRiAMaLIU
(HD azaz 720p verzióban is nézhetõ ez a 6 perces jelenet)
9/10
Ljerk 2013 febr. 22. - 17:45:00 9/10
(1255/1793)
Az NHK által minden rész után sugárzott rövid dokumentumfilmek eheti epizódjainak összefûzött változata (érdemes 720p-re kapcsolni a lejátszásánál, próbáltam jó minõségben feltölteni):
- https://www.youtube.com/watch?v=JOx-WZk_tq0

Az eddigi összes rész lejátszási listája:
- https://www.youtube.com/playlist?list=PLr-tnYmhQRmaspUGlc3QXo61KXOILcfOz&feature=view_all
offtopic
dorombka 2013 febr. 22. - 16:49:34
(1254/1793)
Kb nem sokkal több a szerepében sem